Warszawa, 18 sierpnia 2014 r.

Kraków od lat przyciąga podróżnych ze świata swoją bogatą historią. Najpopularniejsze wśród turystów miasto w Polsce kusi cennymi zabytkami, ciekawą ofertą kulturalną i niezrównanym życiem nocnym. Ale o sukcesie dawnej stolicy na turystycznej mapie kraju zdecydowała również świetnie przygotowana infrastruktura. Zróżnicowana baza noclegowa wzbogaciła się o apartamenty na wynajem dla nowej grupy podróżnych. Od maja tego roku firma Sun & Snow, zaprasza do lokali przegotowanych z myślą o indywidualistach, których do poznawania innych zakątków popycha zainteresowanie designem.

Polski lider
Kraków należy do czołówki polskich miast najchętniej odwiedzanych przez turystów. W zestawieniu przygotowanym w ubiegłym roku przez TripAdvisor, historyczna stolica Polski zostawiła w tyle Warszawę, Gdańsk i Wrocław. W minionym roku w mieście wśród obcokrajowców przeważali mieszkańcy Wielkiej Brytanii – 20%, Niemiec – 13,8%, a także Hiszpanie – 9,3% i Włosi – 9,1%. Wśród gości krajowych dominowali mieszkańcy Małopolski – 21,7%, woj. mazowieckiego – 11,2% i śląskiego – 7,5%.
Niepowtarzalny charakter dzisiejszego Krakowa i jego historia, która przekłada się na niezliczoną ilość zabytków i atrakcji, zdecydowały o sukcesie frekwencyjnym miasta. Jak podaje Małopolska Organizacja Turystyczna w 2013 roku przyjechało tutaj 9,25 mln osób. Goście wydali w tym czasie 4,8 mld złotych. Kwota dotyczy wydatków związanych ze zwiedzaniem: rozrywek, posiłków w restauracjach, zakupów; nie obejmuje opłat za dojazd i wcześniej opłaconego noclegu. Miasto najchętniej odwiedzane jest, by zobaczyć jego zabytki (blisko 40 proc.), ale też po to, by po prostu odpocząć (ponad 21 proc.). Edukacja, zakupy, rozrywka, a także biznes to kolejne powody, dla których przyjeżdża się pod Wawel.
W przyciągnięciu gości ważne okazuje się dobre przygotowanie bazy noclegowej. Trudno jest przejść ulicami centrum, by nie natknąć się na hotel międzynarodowej sieci, pensjonat ulokowany w klimatycznej kamienicy czy ofertę pokoi na wynajem. Przy wyborze odpowiedniego lokum, dostosowanego do oczekiwań i charakteru wizyty, wiele osób decyduje się na samodzielny apartament. Lokale wyposażone w aneksy kuchenne i osobne sypialnie to propozycja dla osób ceniących niezależność. Anonimowość, o którą trudno w małym gościńcu, oraz większa powierzchnia niż w standardowym pokoju hotelowym, ważne są dla indywidualistów.

Stylowe studio w turystycznej mekce
Dostrzegając potencjał Krakowa, firma Sun & Snow, otworzyła tutaj biuro w maju tego roku. Na pierwsze miejsce dla swoich gości największy polski operator apartamentów wypoczynkowych wybrał Rezydencję Novum. Eleganckie osiedle przy ulicy Rakowieckiej 20 to inwestycja położona w zielonym otoczeniu.

Od Rynku Głównego dzieli ją 15-minutowy spacer, blisko stąd jest również do Dworca i doskonale zaopatrzonej Galerii Krakowskiej. Tutaj właśnie przygotowano 7 różnorodnych stylistycznie apartamentów dla 3 do 5 osób.
O sukcesie miejsca noclegowego na rynku zawsze decydować będzie dogodna lokalizacja, wysoka jakość obsługi i standard odpowiadający potrzebom danej grupy turystów. Jednak w ostatnich latach widzimy, że oczekiwania klientów coraz bardziej się różnicują. Rośnie liczba osób, które w czasie podróży zatrzymują się w miejscach wysmakowanych pod kątem designu. To ludzie otwarci na nowości i lubiący kontakt ze sztuką i kulturą. Dla nich jeżdżenie po świecie jest przede wszystkim okazją do kolekcjonowania wrażeń – mówi Katarzyna Stanek, Kierownik Biura Sun & Snow w Krakowie.
Jeden z apartamentów Sun & Snow  w Rezydencji Novum to przykład połączenia stylistyki francuskiej z lekkimi, nowoczesnymi formami. Funkcjonalnie rozplanowane mieszkanie urządzone zostało w spójny sposób. Aranżacja całego wnętrza utrzymana jest w neutralnej kolorystyce. Dominują tutaj biel i odcienie beżu, uzupełnione o łagodne brązy i szarości.
Całość pomyślana została tak, aby odejść od rozwiązań typowych dla pokoi hotelowych. Na 35 m² połączono funkcje salonu z jadalnią, w pełni wyposażonej kuchni oraz sypialni. Racjonalne rozplanowanie przestrzeni pozwala wygodnie nocować tu 4 osobom. Stylizowana szafa przy wejściu służy jako miejsce na garderobę, jak również za schowek mieszczący odkurzacz, żelazko, deskę do prasowania i suszarkę na bieliznę. Także duży regał w części wypoczynkowej ma dwie funkcje. Od strony dużej sofy umieszczono na niej sprzęt RTV, a równocześnie oddziela salon od sypialni z małżeńskim łóżkiem.

Aby nadać wnętrzu elegancki charakter, zdecydowano się na białe stylizowane meble i podsufitowe sztukaterie. Dzięki jasnym kolorom i konsekwencji w doborze wyposażenia, przestrzeń staje się studiem, w którym poszczególne funkcje wzajemnie się przenikają. Także w oddzielonej od reszty pomieszczeń łazience powtarzają się podobne motywy dekoracyjne. Elementem wyznaczającym klimat są białe kafle „ułożone w cegiełkę”. Przywodzą one na myśl paryskie metro lub kamienicę z początków ubiegłego wieku.
W niewielkim wnętrzu obszerna kabina prysznicowa staję się mało widoczna dzięki zastosowaniu dwóch tafli szkła pozbawionych szprosów. Ukryto także pralkę – przydatne urządzenie znajduje się w ciągu szafek pod blatem. Charakter małego pokoju kąpielowego dają drewniane panele podłogowe. Użyte zamiast tradycyjnej terakoty ocieplają wnętrze.
Projekt tego apartamentu dowodzi, że przemyślane rozwiązania mogą stworzyć komfortowe lokum dla turystów na ograniczonej przestrzeni. Odejście od stylistyki hotelowej i dbałość o szczegóły powoduje, że apartament sprawia wrażenie jakby ktoś użyczył nam prywatnego mieszkania na czas wizyty w magicznym Krakowie.