Nakładem Wydawnictwa Bezdroża ukazała się publikacja Syberyjski sen. Opowieść bezdrożna. Książka jest zapisem dwóch podróży na Syberię, które autorka – Zofia Piłasiewicz odbyła wraz z grupą przyjaciół.

Najpierw wiele dni Koleją Transsyberyjską, potem marszem przez tajgę, wreszcie drogą wodną, nurtem Jeniseju, Chamsary i Uług-O. To zapis walki z wodnym żywiołem, opowieść, która wciąga, snuje się jak dym z ogniska i zaprasza, by dołączyć. Autorka opisuje nie tylko swoje spotkania z niesamowitą przyrodą, ale również z miejscową ludnością.

Zamierzaliśmy poznawać Tuwę z perspektywy rzek Issyk-Sug, Chamsara i Bij-Chiem (Wielki Jenisej), Uług-O. Ale spływy to jedynie pretekst do niezwykłego spotkania z tą dziką i jakże piękną przyrodą. Do kontaktu z niezwykłymi mieszkańcami tych ziem.  – pisze Zofia Piłasiewicz –Podróże do Tuwy pozwoliły nam dotknąć jakiejś niezwykłej esencji życia… i już na zawsze w nas pozostały.

Zofia Piłasiewicz z zawodu jest psychologiem, z zamiłowania podróżniczką. W 2005 roku otrzymała wyróżnienie od Kapituły Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów Kolosy 2005 za przejmującą relację ze spływu rzekami Tuwy – jednej z najbardziej egzotycznych i najpiękniejszych republik Syberii.

Link do książki: http://bezdroza.pl/ksiazki/syberyjski-sen-opowiesc-bezdrozna-zofia-pilasiewicz,beznur.htm