Nowy raport opracowany przez  LinkedIn i Urząd Miasta Sztokholm pokazuje, że stolica Szwecji jest liderem w pozyskiwaniu krajowych i międzynarodowych talentów, zwłaszcza w zakresie umiejętności teleinformatycznych.

 

Tylko w ciągu ostatnich kilku lat, w znaczącym zakresie wzrosła liczba przyjezdnych z zagranicy z wybitnymi umiejętnościami w dziedzinie  mody i  projektowania odzieży, inżynierii mechanicznej i kosmicznej, mobilnej komunikacji i gier.  

 

Raport jest wynikiem dogłębnej analizy sztokholmskiego rynku pracy. Aby przedstawić dynamikę tego rynku,  LinkedIn przeanalizował prawie półtora miliona zgromadzonych profili osób zarejestrowanych w regionie Sztokholmu, zwracając szczególną uwagę na cztery główne wskaźniki: umiejętności, zatrudnienie, mobilność zarobkową i edukację. Rezultaty badań ukazują Sztokholm jako ekonomiczny hub dla  talentów w dziedzinie technologii, a także zawierają pogłębioną analizę rynku pracy i zasobów ludzkich przedstawiając następujące zjawiska:

• Utalentowane osoby przenoszą się do Sztokholmu  przede wszystkim ze szwedzkiej Uppsali,  Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Indii.

• Nowo pozyskane talenty z zagranicy pracują w obszarach takich jak moda i produkcja odzieży, inżynieria mechaniczna i kosmiczna, komunikacja mobilna i gry.   

• Pierwsza dziesiątka  unikalnych umiejętności jakie oferuje Sztokholm obejmuje rozwój technologii użytkowania interfejsu,  telekomunikacji i gier, co oznacza, że umiejętności te częściej pojawiają się w Sztokholmie, niż jakimkolwiek innym miejscu w Europie.

• Programowanie w językach Perl/Python/Ruby, analiza statystyczna i wyszukiwanie danych oraz programowanie w języku Java są wśród dziesięciu najbardziej pożądanych umiejętności w Sztokholmie.

 • Mieszkający w Sztokholmie specjaliści najczęściej współpracują z osobami z Londynu, Nowego Jorku, Oslo i Kopenhagi.

 

„Raport pokazuje także jakich umiejętności najbardziej poszukują pracodawcy w Sztokholmie, szczególnie w dziedzinie nowych technologii. Oczywiście zdrowa równowaga  pomiędzy popytem a podażą talentów jest niezbędna, aby utrzymać ciągły rozwój tego regionu”, mówi Anna Gissler, CEO Business Region Development (Dyrektor ds Biznesowego Rozwoju Regionu Sztokholmu).

 

Pod koniec ubiegłego roku, Urząd Miasta Sztokholm  razem z wiodącymi w regionie firmami z branży high-tech stworzyło projekt „Move to Stockholm” („Przenieś się do Sztokholmu’), którego celem jest pozyskiwanie talentów  w dziedzinie nowych technologii. Dane z przeprowadzonego badania zostaną wykorzystane, aby lepiej trafić do osób posiadających umiejętności, na które jest wysoki popyt na rynku pracy w Sztokholmie.

 

– „Nasze dane wyraźnie pokazują, jakie  umiejętności są poszukiwane a także wspierają region poprzez informowanie w jakie umiejętności należy inwestować. Dzięki temu  Sztokholm nadal przyciąga i zatrzymuje na stałe umiejętności, których potrzebuje do swego rozwoju”, mówi Lisa  Gunnarson, szefowa LTS LinkedIn Nordics.