Wenecja – jedno z najsłynniejszych i najbardziej fascynujących miast świata. Niegdyś potężne państwo, w momencie słabości i rozkładu zaczęło ukrywać się pod karnawałową maską. O teatralizacji życia w Wenecji w XVIII wieku opowie profesor Jarosław Kilian podczas najbliższego wykładu z cyklu „Oświeceniowa Republika Władców”. Spotkanie odbędzie się 16 marca o godz. 18:00 w Pałacu na Wyspie.


Dzięki kształtowanym przez stulecia obyczajom, instytucjom i prawom, weneckie widowiska, ceremonie, publiczne oraz prywatne święta zyskały formę dzieła sztuki. Zastanawiające jest jednak, dlaczego właśnie w chwili słabości politycznej ze zwielokrotnioną siłą wybuchło w Wenecji zamiłowanie do rozrywek, karnawałów i świąt? Kto wykładał pieniądze na fajerwerki i widowiska? Jakie tajemnice skrywała XVIII – wieczna Wenecja? Na te i inne pytania poznamy odpowiedź podczas wykładu, który poprowadzi specjalista w dziedzinie teatralizacji w sztuce, prof. Jarosław Kilian – historyki sztuki i reżyser, wykładowca Akademii Teatralnej w Warszawie.

Cykl „Oświeceniowa republika władców” to otwarte wykłady Ośrodka Badań nad Epoką Stanisławowską Łazienek Królewskich oraz Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego, które będą odbywać się w Muzeum do czerwca 2016 roku Szczegółowe informacje o wykładach dostępne są na stronię http://www.lazienki-krolewskie.pl oraz na Facebooku pod adresem: https://www.facebook.com/Muzeum.Lazienki.Krolewskie

Wykład będzie również transmitowany on-line na stronie internetowej Muzeum: www.lazienki-krolewskie.pl