Zagraniczne wojaże to często ogromny koszt. Są bowiem na świecie miejsca, które – choć zapewniają wyśmienity urlop – sprawiają, że portfel przeraźliwie pustoszeje. Ale są też takie miasta, w których nie wydasz fortuny, a odpoczniesz, poznasz cenne zabytki, będziesz miał okazję zachwycić się krajobrazami i skorzystać z rozrywek. Jest jedno „ale” – nie każde z tych miejsc jest bezpieczne. Kwestie rozstrzygnięcia ryzyka i waszej gotowości do jego poniesienia, pozostawiamy wam. Jeśli więc chcesz wiedzieć, gdzie na świecie jest najtaniej – przejrzyj nasze zestawienie.

 
Wenezuela, Caracas

 
Stolica Wenezueli – Caracas, to miasto, w którym można zobaczyć zarówno stare budowle, jak i te nowoczesne. Taki mix to zdecydowanie zaleta. Dzięki niemu Caracas wydaje się być „amerykańskim” miastem. Jest niby młode, a jednak widać w nim historię. Śmiało można też powiedzieć, że jest bogate i biedne jednocześnie. Nie brakuje sporych centrów handlowych, czy restauracji, goszczących zamożnych turystów i mieszkańców. Z drugiej strony jest duża przestępczość, kryzys ekonomiczny i protesty ludzi. Według oficjalnego kursu, miasto powinno być kilka razy droższe od Nowego Jorku. Jednak z uwagi na czarnorynkowe stawki, ceny są około dziesięć razy mniejsze. Każdy, kto pojawia się tam z euro, czy dolarami uzna, że miasto jest po prostu bardzo tanie. Decydując się na wizytę tam musisz wiedzieć, że w styczniu 2016 r. MSZ wydało komunikat, w którym zaleca Polakom, przebywającym na terenie Wenezueli zachowanie szczególnych środków ostrożności.
 
 
Syria, Damaszek

 
Niektóre źródła podają, że Damaszek jest najstarszym, nieprzerwanie zamieszkałym miastem świata. To kulturalne centrum orientu, które w starożytności słynęło z wyrobu broni i niesamowitych ogrodów. Co prawda, do dziś zachowało się niewiele cennych zabytków świeckiej i sakralnej architektury, ale i tak miasto warte jest zainteresowania. Miejsce idealne jest dla oszczędnych turystów. Trzeba jednak wiedzieć, że z uwagi na niebezpieczeństwo, zagrożenie porwaniami i zamachy terrorystyczne, MSZ apeluje o rezygnację z wyjazdów. W 2013 roku wydano komunikat o najwyższym stopniu zagrożenia i obowiązuje on do teraz.
 
 
Pakistan, Karaczi

 
Karaczi leży nad Morzem Arabskim i jest zdecydowanie inne od pozostałych pakistańskich miast – charakteryzuje się nowoczesnością. Posiada muzea, parki rozrywki, kina, plaże i ogromne centra handlowe. Atrakcjami są m.in. bazary, jeden z najpotężniejszych meczetów w Azji – Defence Society Mosque, czy zespół pałacowo ogrodowy. Niestety Karaczi to miasto, w którym wybuchają zamieszki, a z uwagi na zagrożenie terrorystyczne MSZ odradza podróż do Pakistanu.
 
 
Indie, Nowe Delhi

 
Delhi nazywane „miastem siedmiu miast”, to miejsce które zachwyca świątyniami, parkami, szerokimi ulicami i fontannami. Jest ciekawe i potrafi bardzo wciągnąć. Mimo swej długiej historii, oferuje też nowoczesne atrakcje. Potrafi zaskoczyć np. widokiem słonia na ulicy. Jednak ma też swoje gorsze strony, jest zakorkowane i przeludnione. Nie należy do najbezpieczniejszych miejsc, a jakość powietrza delikatnie mówiąc rozczarowuje. Turyści mogą też narzekać na system komunikacji miejskiej. Delhi ma po prostu dwa oblicza, sporo zalet, ale też i wad. By je ocenić, trzeba poznać i pozwiedzać. To miasto, które mimo, że nie jest doskonałe, oferuje doskonały urlop.
 
 
Indie, Bombaj

 
Bombaj to kolejne miasto w Indiach, które mile zaskoczy cenami. Ogromne centrum mediowe i finansowe, a także ośrodek kinematografii. Znane jest ze wspaniałych zabytków, które sprawiły, że wpisano je na listę UNESCO. Na szczególną uwagę zasługują – 26 metrowy łuk – Brama Indii, świątynia Mumba Devi Mandir, wybudowana na cześć bogini, będącej patronką rybaków i zbieraczy soli, stacja kolejowa Chhatrapati Shivaji, czy Ogrody Wiktorii, gdzie zobaczymy 200 letnie drzewa. W Bombaju nie brakuje także miejsc, gwarantujących relaks. Są np. plaże Chowpatty i Juhu, a także Park Priyadarshini z klubem fitness i kortami tenisowymi.
 
 
Algieria, Algier

 
Następne tanie miasto to Algier, stolica Algierii, w której gości atmosfera wielokulturowości. Spacerując ulicami miasta odnajdujemy pamiątki po burzliwych czasach. To miejsce, gdzie historia idealnie komponuje się ze współczesnością. Będąc tam, koniecznie trzeba zobaczyć Muzeum Bardo, Wielki Meczet, czy ogród Jardin d’essai du Hamma. Znajdują się tam nowoczesne ośrodki przemysłu, czy centra biznesowe. Algier ma jeszcze jedną wielką zaletę. Z uwagi na klimat jest miejscem leczenia chorób dróg oddechowych. Niestety, to jeszcze jedno miasto na świecie, gdzie z uwagi na zamieszki należy być niezwykle ostrożnym i stosować się do wszelkich zaleceń lokalnych służb.
 
 
Zambia, Lusaka

 
Lusaka to miasto, które od paru lat cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Odwiedzając je warto zajrzeć do muzeów, zobaczyć budynek parlamentu, fabrykę porcelany, Statuę Wolności i katedrę św. Krzyża. Ciekawość budzi też Kamwala Market, czyli największe targowisko i ogrody botaniczne w Munda Wanga Environmental Park. Stolica Zambii oferuje też korzystny klimat. Lata są ciepłe, ale nie męczą upałem, a zimy bardzo łagodne. W lipcu, który jest najchłodniejszym miesiącem, temperatura sięga 16 stopni Celsjusza. Jeśli marzysz o afrykańskiej przygodzie, Lusaka na pewno jest dobrym wyborem.