Aktywne ferie w Niskich Tatrach

Zimowe ferie to idealny czas, by zapomnieć o pracy za biurkiem, a wolne chwile spędzać aktywnie, przede wszystkim na świeżym powietrzu. Oczywiście zimowa aktywność kojarzy nam się głównie z nartami lub deską snowboardowi, ale wybór możliwości spędzania wolnego czasu jest dużo, dużo większy. Poznajcie miejsce, który polubili Polacy i które najczęściej wybierają na wyjazdy narciarsko-snowboardowe.

 

Biegówki, łyżwy, wycieczki na rakietach śnieżnych, szusowanie poza przygotowanymi trasami, sanki – to tylko niektóre propozycje, które oferuje Jasna – największy ośrodek sportów i aktywności zimowej na Słowacji.

Leżąca w górnej części przepięknej Doliny Demianowskiej Jasna, otoczona wysokimi górami, jest idealnym miejscem by spędzić aktywny urlop. Oczywiście magnesem ściągającym tu turystów, z których prawie jedną trzecią stanowią Polacy, są znakomite tereny do uprawiania narciarstwa zjazdowego. Północne i południowe stoki Chopoka są wręcz stworzone przez naturę, by stanowić arenę białego szaleństwa. Znaczne wysokości zapewniają dobre warunki klimatyczne, a specyficzna rzeźba terenu, brak skał i bardzo stromych stoków, powoduje, że na wet po wielkich opadach śniegu teren ten jest całkowicie wolny od lawin i bezpieczny.

Jest też znakomicie zagospodarowany. W ciągu kilku ostatnich lat Słowacy zainwestowali w teren miliony euro, a efekty tego zastrzyku finansowego są widoczne gołym okiem. Większość z 30 kolejek i wyciągów tu działających to urządzenia nie tylko nowe, ale i bardzo nowoczesne, na czele z pięknym i funkcjonalnym Funitelem, który zapewnia łączność między północnymi i południowymi stokami, nawet przy niezbyt korzystnej pogodzie. Z ponad 46 km tras zjazdowych, jakie mają tu do dyspozycji narciarze, 27 km może być sztucznie naśnieżana, dzięki czemu jest to praktycznie jedyny ośrodek w tej części Europy, który daje gwarancję śniegu.

Ale możliwości spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu nie ograniczają się tu tylko do tradycyjnego narciarstwa. Forma aktywności zdobywającą sobie coraz więcej zwolenników jest narciarstwo biegowe. W Jasnej wytyczono i oznakowano dwie trasy biegowe – jedna z nich usytuowana jest w części Lúčky, druga natomiast w części Tri vody, za hotelem Liptov. Pierwsza z nich jest typowo rekreacyjna, na drugiej można także rozgrywać wyścigi.

Idealną formą spędzenia czasu z całą rodziną jest jazda na sankach, w czasie której można przypomnieć sobie wszystkie szaleństwa z czasów dzieciństwa. Wieczorny zjazd na sankach zapada w pamięć na długi, długi czas. Sanki można wypożyczyć na miejscu, a jazda odbywa się każdego wieczoru, między 18-tą a 21-ą, na oświetlonej nartostradzie Jasná – Biela Púť.

Ale sanki to dopiero początek dobrej zabawy. Każdy może tu bowiem spróbować zjechać w dół na sprzęcie, który dużo bardziej podnosi adrenalinę. Skifox to idealne połączenie nart i sanek, dobry dla wszystkich, którzy nie jeżdżą na nartach albo chcą spróbować czegoś nowego. Z kolei snowbike przypomina rower, tyle tylko, ze zamiast kół na małe narty. Snowscoot to natomiast połączenie BMX-a ze snowboardem. Jazdy na tym urządzeniu można spróbować bez jakiegokolwiek doświadczenia w szusowaniu lub snowboardingu. Oczywiście, jeśli ktoś ma taką potrzebę, można wynająć na miejscu instruktora, który udzieli podstawowych zasad poruszania się na tych śnieżnych zabawkach.

Przy głównym parkingu w Jasnej działa lodowisko, które wieczorem jest oświetlone. Otwarte jest w zależności od warunków atmosferycznych, a jego funkcjonowanie można zawsze sprawdzić w miejscowym infocentrum. W znajdującej się obok wypożyczalni można także wypożyczyć łyżwy, a także, naturalnie, klasyczny sprzęt narciarski. Co ważne – lodowisko jest dostępne całkowicie za darmo – nie wolno więc marnować takich okazji!

Otoczenie Doliny Demianowskiej jest także idealnym miejscem do urządzania krótszych lub dłuższych (w zależności od kondycji i doświadczenia) wycieczek górskich. – Turystyka zimowa w Niskich Tatrach ma swój urok a niejeden doświadczony turysta uważa krótkie mroźne dni, kiedy przyroda zasypia pod śnieżną pierzynką za najpiękniejszy okres w roku. Oczywiście warto wtedy zaopatrzyć się w dobrą mapę, a na wycieczki wybierać tylko dni z dobrą i stabilną pogodą – w innym przypadku poruszanie się po górach może być niebezpieczne – informuje Zuzanna Fabianova z firmy Tatra Mountain Resort, gospodarzy ośrodka narciarskiego Jasna. W wędrówkach można wykorzystać działające kolejki linowe, które szybko dowiozą nas na górskie grzbiety, co pozwala zaoszczędzić siły i daje jeszcze więcej przyjemności z pobytu w gorach.

Górskie wycieczki można urządzać także na rakietach śnieżnych. Rakiety ułatwiają poruszanie się w głębokim śniegu, i pozwalają dotrzeć do miejsc nie dostępnych zwykłym turystom. Dzięki nim można łatwo odkryć, że kilkadziesiąt metrów w bok od tras zjazdowych, góry mają swój naturalny urok, a kontakt z dziewiczą przyrodą daje wiele satysfakcji. Wycieczki można odbywać z przewodnikiem – krótsze zajmują ok. 3 godz., natomiast dłuższe tury to kwestia pięciu i więcej godzin marszu.

Jasna jest też terenem, w którym swoje pasje realizować mogą także bardziej ambitni narciarze. Jest to najlepszy w tej części Europy teren dla miłośników freeride’u. Co ważne – jazda w nietkniętym ludzką nogą ani ratrakiem puchu jest tu legalna – oczywiście w specjalnie wyznaczonych do tego celu strefach. W tym roku nowością dla narciarzy jest specjalnie przygotowany przewodnik, który można pobrać w PDF-ie ze strony ośrodka – http://www.jasna.sk/fileadmin/sandbox2/prirucka_Freeride.pdf

W Jasnej znajdą też znakomite miejsce dla siebie miłośnicy jazdy freestyle’owej. Znakomicie przygotowany i ciekawy Burton Snow Park Jasna, znajdujący się w górnej części Otupnego, przy górnej stacji gondolki Grand Jet. W pierwszej części znajdują się trzy platformy do jibbingu z sześcioma przeszkodami o różnym stopniu trudności. Poza przeskokami, jibbingu można oczywiście również zjechać bokiem. Znaleźć też można tu przeszkodę, jakiej nie ma w żadnym innym snowparku na Słowacji – wzdłużnie osadzony wallride. Zamknięcie parku aktualnie stanowi drewniany bal ustawiony poprzecznie, który wykorzystują mniej doświadczeni riderzy.

 – Ilość atrakcji i możliwości spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu powoduje, że Jasna nie jest zwyczajnym ośrodkiem narciarskich – dodaje Fabianova. – Jesteśmy centrum sportów wypoczynku zimowego z prawdziwego zdarzenia. A na koniec, po tych wszystkich szaleństwach na śniegu można odpocząć i zrelaksować się w Aquaparku Tatralandia, do którego kursują specjalne skibusy. Serdecznie zapraszamy – u nas każdy znajdzie coś dla siebie – z uśmiechem kończy Fabianova.

Oprócz atrakcji wodnych obok Tatralandii warto spróbować swoich sił na symulatorze swobodnego spadania Super Fly. Jest to ogromny pionowy tunel z okrągłą szklaną komorą lotu o średnicy 4,3 metra i całkowitej wysokości ponad 17 metrów (czyli wysokości czteropiętrowego bloku), w której można spróbować jak to jest, kiedy wiatr wieje z prędkością około 270 km na godzinę! Potężne dysze wytwarzają ciąg powietrza, który niczym ogromny odkurzacz zasysa powietrze od góry. Dzięki temu, że prędkość tego sztucznego wiatru można regulować, stwarza to świetne warunki do treningu, a fakt, że wszystko odbywa się ze stuprocentową gwarancją bezpieczeństwa sprawia, że jest to świetna zabawa dla każdej zdrowej osoby w wieku od 6 do 100 lat.

 

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.gotatry.sk, natomiast szczegółowe fakty dotyczące Jasnej znajdują się na stronie ośrodka www.jasna.sk . Atrakcje parku wodnego można sprawdzić na stronie www.tatralandia.sk a szczegóły dotyczące otwarcia i dostępności Super Fly na stronie www.superfly.sk