Co piąty Polak doświadczył w swoim życiu niemiłej sytuacji odwołania lub opóźnienia lotu bądź odmowy wejścia na pokład ze względu na przepełnienie samolotu. Natomiast tylko 39 proc. z nich ubiegało się później o odszkodowanie. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez IMAS International na zlecenie AirHelp.

Każdego roku pasażerowie na całym świecie pozostawiają łącznie ponad 5 mld euro w rękach przewoźników, którzy powinni wypłacić te pieniądze w ramach rekompensat. Jak to dokładnie wygląda w Polsce?

Niewiele osób korzysta ze swoich praw

2 na 5 Polaków, których lot został zakłócony uważa, że nie uzyskała wystarczających informacji od linii lotniczej o prawach pasażera. 27 proc. pasażerów twierdzi, że ich problematyczny kurs nie kwalifikował się do uzyskania odszkodowania. Finalnie tylko 39 proc. osób wnioskowało o odszkodowanie. Większość́ z nich, bo ponad 70 proc., zrobiła to bezpośrednio u linii lotniczej, a co czwarty poprzez prawnika.

Z badania AirHelp wynika, że co piąta osoba, które doświadczyła zakłóconego lotu nie ubiega się o odszkodowanie z obawy przed rozbudowaną biurokracją, a 40 proc. nie wie, jak się za to w ogóle zabrać. W odpowiedzi na te obawy powstają takie firmy jak AirHelp. Wyręczają one klientów w opracowywaniu wniosku i w dalszym procesowaniu go. Przeprowadzone przez nas badania wskazują na potrzebę edukacji pasażerów w zakresie przysługujących im praw i sposobów ich egzekwowania – mówi Natalia Gębska, Country Manager w AirHelp.

Warto spróbować

Przeprowadzone przez AirHelp badania wykazały, że złożone przez poszkodowanych pasażerów reklamacje w 80 proc. przypadków zakończyły sukcesem, czyli wypłatą odszkodowania. Najczęściej (w 74 proc.) odbyło się to w formie pieniężnej – przelewem na konto bankowe bądź w postaci czeku. Połowa osób, które nie otrzymały odszkodowania (18 proc. wnioskujących), próbowała się odwołać od decyzji, ale niestety bezskutecznie. 


Zaniżamy średnią europejską

Pomimo wyższej wiedzy na temat praw pasażera (30 proc. naszych rodaków wie, w jakich sytuacjach może zgłaszać reklamację u przewoźnika, przy czym średnia europejska wynosi 15 proc.), wypadamy gorzej pod względem ubiegania się o odszkodowanie lotnicze. 56 proc. Europejczyków po zakłóconym locie składa wniosek o wypłatę rekompensaty, a Polaków tylko 39 proc.

Badanie ilościowe zrealizowane metodą ankiety internetowej na próbie 1004 Polaków w wieku 18-65 lat. Przeprowadził je IMAS International na zlecenie firmy AirHelp.