Wszystkie europejskie strefy ekologiczne można zaplanować przed odjazdem z aplikacją Green Zones, w tym także pokazać w szczegółach strefy zależne od pogody. Na targach w Monachium pokazano, jak bardzo łatwo można uniknąć na trasie mandatów i opóźnień

 

Z nową aplikacją Green Zones można zaplanować trasy podróży w Europie poprzez bazujący na danych geograficznych system map we wszystkich strefach ekologicznych w Niemczech, Austrii, Danii i Francji. Do przeszłości należą więc już mandaty i opóźnienia, wynikające z oczekiwania na uiszczenie mandatu, zakupu winiety lub większego objazdu.

 

We wszystkich strefach ekologicznych można przybliżyć zoomem dowolny adres i sprawdzić status każdej strefy ekologicznej w czasie rzeczywistym w czterech językach. Dzienne wgrywanie do 21.00 komunikatów statusu stref ekologicznych ogłaszanych przez lokalne urzędy ochrony środowiska pozwala dodatkowo zaplanować na następny dzień prawa wjazdu lub zakazy dla stref zależnych od pogody.

 

Szczególnie dla przedsiębiorstw logistycznych i spedycyjnych, ale także dla turystycznej komunikacji autobusowej jak i prywatnego ruchu samochodowego można już z wyprzedzeniem przetestować online wszystkie trasy i uniknąć niemiłych niespodzianek. Obecnie wszystkie informacje można sprawdzać w komputerze, a od połowy/końca czerwca pobrać także aplikację na smartfony.

 

Na zakończonych właśnie w Monachium targach Transport Logistic aplikacja Green Zones była przez uczestników i wystawców kompleksowo testowana – szczególnie jasnym stało się przy tym dla wielu kierowców ciężarówek jak i międzynarodowych spedytorów, że bez wiedzy o strefach ekologicznych od początku 2017 roku mogą wystąpić znaczące finansowe i terminowe problemy. To uzasadnia się tym, że do stałych stref ekologicznych dochodzi coraz więcej stref ekologicznych uzależnionych od warunków pogodowych, w których w przypadku lokalnego alarmu przekroczenia norm tlenków azotu albo pyłków muszą być znane odpowiednie skomplikowane i zależne od typów pojazdu regulacje.

 

Pod tym względem w przypadku złamania zakazu mandat – który może wynieść kilka tysięcy euro – okazuje się przeważnie mniejszym problemem.

Większy problem wynika z opóźnień w terminie realizacji zlecenia, które wynikają z konieczności objazdu strefy ekologicznej, co w niekorzystnych warunkach może wynieść nawet do 1-2 dni. W każdym przypadku dalszy przejazd wielu specjalnych stref ochrony powietrza bez ważnej plakietki nie jest możliwy, względnie dopiero wtedy, gdy odpowiednia koncentracja substancji zanieczyszczających powietrze znowu spadnie poniżej ustawowej granicy.

 

Ogólnie użytkownik aplikacji Green Zones ma do dyspozycji znaczące dane wszystkich aktualnych stref ekologicznych w Europie, gdzie wymagane są plakietki, i uniezależniają podróżujących od lokalnych źródeł informacji w miejscowych językach. Kto zakupił w Green Zones odpowiednie plakietki ekologiczne, ten otrzyma aplikację na rok bezpłatnie.

 

https://www.green-zones.eu/de/green-zones-app/zonenuebersicht.html