Tegoroczny sezon wakacyjny to przede wszystkim krótkie i spontaniczne wyjazdy rezerwowane niemalże na ostatnią chwilę. Polacy oszczędzają jak tylko mogą. Na wyjazdy przeznaczyli w tym roku aż o 70% mniej. Dominowały pobyty z dziećmi, a głównym kierunkiem wakacyjnych wycieczek tradycyjnie były miejscowości nadmorskie. Z kolei Gospodarze pozytywnie oceniają miniony sezon, co jest istotne w chociażby częściowym powrocie do stanu sprzed pandemii.
Krótkie i spontaniczne wyjazdy w dobie inflacyjnej rzeczywistości
Rosnące koszty życia związane ze wzrostem inflacji stały się przyczyną krótkich wyjazdów. Dominowały pobyty 2 i 3 dniowe, które łącznie stanowiły blisko 50% wszystkich rezerwacji. Okazało się również, że było także spore zainteresowanie wyjazdami last minute, co potwierdza fakt, że Polacy nie byli do końca przekonani, czy uda im się w tym roku gdzieś wyjechać. Pobyty 7-dniowe i dłuższe stanowiły zaledwie 8 % wszystkich noclegów, podobnie zresztą jak w zeszłe wakacje. Dla porównania w roku 2019 na dłuższe urlopy zdecydowało się prawie 30% wyjeżdżających.
Boom rezerwacyjny przypadł na sierpień. Rezerwacje w tym miesiącu stanowiły aż 44% wszystkich zabukowanych noclegów.
Średnio na wyjazdy Polacy przeznaczali około 930 zł. W porównaniu do zeszłego roku jest to aż o 70% mniej. Widać więc, że Polacy starają się oszczędzać również na wakacjach.
Na wakacje zdecydowana większość Polaków wyjeżdżała z dziećmi, podobnie jak w zeszłym roku. Ponad połowa rezerwacji dotyczyła wyjazdów rodzinnych, co mogło być spowodowane chęcią wykorzystania bonu turystycznego, który pierwotnie miał być ważny do końca września tego roku. Jak się później okazało, został on przedłużony do końca marca 2023 r.
Jako główny kierunek wakacyjnych wyjazdów Polacy obierali morze. Z pewnością duży wpływ na ten trend miała sprzyjająca pogoda. Tegoroczne lato było zdecydowanie najgorętszym w porównaniu do poprzednich lat. Przez wiele dni temperatura przekraczała 30 stopni. Oczywiście nad morzem nie odczuwa się tak bardzo upalnej aury, stąd wypoczynek w regionie nadmorskim okazał się strzałem w dziesiątkę.
Wśród najpopularniejszych miejscowości prym wiedzie Gdańsk. Aż 15% wszystkich noclegów zarezerwowano właśnie tam. Tuż za Gdańskiem znalazł się Sopot.
Wśród miejsc, które Polacy odwiedzali najczęściej w trakcie wakacji 2022 znalazły się także Kraków, Zakopane, Gdynia, Władysławowo i Zator.
Wakacje 2022 – Gospodarze zadowoleni z wyników mimo zmniejszonego obłożenia
Z ankiety przeprowadzonej wśród Gospodarzy oferujących noclegi w naszym serwisie wynika, że miniony sezon wakacyjny został oceniony na 3.5 w 5 stopniowej skali. To bardzo dobry wynik, biorąc pod uwagę podnoszenie się po pandemii. Zdecydowana większość Gospodarzy cieszyła się obłożeniem na zadowalającym poziomie. 42% miało od 50% do 70% zajętych terminów, a z kolei 36% odnotowało ponad 80% zajętych terminów. Dało się także zauważyć, że w porównaniu do poprzedniego sezonu obłożenie w obiektach noclegowych jest mniejsze o 50%. Jednak w kontekście panującej obecnie inflacji i rosnących cen Gospodarze podwyższali ceny noclegów jedynie nieznacznie. Było to w granicach 20%.
Jestem zadowolona z obłożenia, jakim cieszył się mój ośrodek. Co prawda przed pandemią ilość turystów była nieco większa, ale i tak ten sezon był udany. Dominowały pobyty tygodniowe, a gośćmi były zazwyczaj osoby z polecenia. Podczas tegorocznych wakacji zdecydowałam się nie podwyższać cen, choć zrobię to dopiero w trakcie sezonu jesienno-zimowego. Zaskoczył mnie wrzesień, gdyż okazał się dużo lepszy niż w zeszłym roku – komentuje Pani Justyna, właścicielka obiektu Sielski Zakątek w Pieninach.
Z badania można również wywnioskować, że Polacy byli zdecydowani co do swoich wyjazdów, ponieważ noclegi były odwoływane sporadycznie. Co ciekawe, w dobie zaawansowanej cyfryzacji i nowoczesnych systemów rezerwacyjnych aż 80% Gospodarzy przyjmuje rezerwacje telefonicznie. Może wynikać to z dwóch powodów. Po pierwsze, około 70% z nich deklaruje, że ma gości stałych bądź z polecenia. Co więcej, dominowały wyjazdy last minute – 60% noclegów zarezerwowano na ostatnią chwilę lub kilka dni przed.
Turyści decyzję o wyjeździe podejmowali spontanicznie. Dominowały pobyty krótkoterminowe, trwające maksymalnie do 5 dni. W opinii moich znajomych z branży minione wakacje cechowało niższe obłożenie niż w zeszłym roku. Jeśli chodzi o ceny, to w naszym obiekcie urlopowicze musieli zapłacić o 15% więcej. Zauważyłam także, że tegoroczny sezon turystyczny trwał krócej. W poprzednich latach zaczynał się na przełomie maja i czerwca. Teraz było to od połowy lipca – relacjonuje Pani Karolina, managerka apartamentów Visit Baltic w Świnoujściu.
Noclegowo.pl to jeden z wiodących portali rezerwacyjnych na polskim rynku, który powstał w 2006 roku z pasji do organizacji podróży na własną rękę. W zeszłym roku portal odwiedziło 7 milionów użytkowników. Jego misją jest ułatwienie planowania wypoczynku w Polsce i nie tylko. Cechuje się przejrzystą wyszukiwarką noclegów z zaawansowanym systemem filtrowania, co pozwala na znalezienie noclegu idealnie dopasowanego do potrzeb.