Polacy organizują wakacje samodzielnie – od wyszukiwania miejsca na urlop, przez rezerwacje lotu i noclegu, aż po wybór atrakcji turystycznych w trakcie pobytu. W 2017 roku w ten sposób swój urlop zaplanuje aż 71% Polaków. Gdzie szukają inspiracji? Kiedy rezerwują nocleg? Z jakich atrakcji korzystają najczęściej? Odpowiedzi na te pytania przynosi ankieta HRS dotycząca planów wakacyjnych Polaków

 

Według ankiety z oferty biur podróży w 2017 roku skorzysta jedynie 18% Polaków, co oznacza, że większość tegorocznych urlopowiczów zaplanuje wakacje samodzielnie. Przy organizowaniu wyjazdu Polacy szukają informacji w Internecie. Najczęściej odwiedzają portale turystyczne (48%) oraz blogi podróżnicze (14%). Jeśli nie wyszukują inspiracji w sieci, to pytają o radę znajomych lub rodzinę (13%). Co ciekawe, Polacy coraz częściej za cel swojej podróży obierają miejsca, do których znaleźli tanie bilety lotnicze lub które jako pierwsze przykuły ich uwagę w trakcie przeglądania mapy świata.  

 

Poznanie nowej kultury i ładna pogoda to warunki udanych wakacji

 

Wielu Polakom wcześniejsze planowanie urlopu umożliwia znalezienie najkorzystniejszej oferty cenowej. Dlatego 34% ankietowanych rezerwuje wycieczkę albo nocleg 3 miesiące przed planowanymi wakacjami. Według ankietowanych na idealne wakacje składa się przede wszystkim możliwość poznania nowej kultury lub walorów przyrodniczych (29%), korzystanie z atrakcji turystycznych (28%) oraz gwarancja sprzyjającej pogody (25%).

 

Polacy na wakacjach zwiedzają, ale również uprawiają sport

 

Aż 74% Polaków deklaruje, że w trakcie urlopu planuje skorzystać z atrakcji oferowanych przez miejsce, do którego jedzie. Co więcej, również 79% przyznaje, że czas wolny zorganizuje sobie samodzielnie. W jaki sposób Polacy planują spędzić czas w trakcie wakacji? Część wybierze się na piesze wycieczki (26%) oraz zwiedzanie zabytków (24%). Nie zabraknie również czasu na odpoczynek – 23% badanych skorzysta z możliwości kąpania się w morzu, jeziorze lub basenie oraz opalania się (17%). Aż 29% Polaków planuje spędzać wakacje aktywnie.

 

Informacje pochodzą z ankiety HRS na temat planów wakacyjnych Polaków. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z infografiką.

 

Źródło: https://www.hrs.com/pl/blog/raporty/infografika-wakacje-2017.html