W lipcu podjęto decyzję o wpisaniu na listę światowego dziedzictwa UNESCO sześciu jaskiń w pobliżu Ulm jako 42. niemieckiego obiektu. Dzięki temu stały się one w ostatnim czasie niesłychanie popularną atrakcją turystyczną, chociaż zawsze przyciągały miłośników archeologii i prehistorycznych wykopalisk

 

 

Są one przykładami jaskiń charakterystycznych dla epoki lodowcowej w Jurze Szwabskiej liczących sobie ok. 40 tys. lat, których odnaleziono dotąd już ponad 2 tysiące. Większość z nich było zamieszkane w tamtych czasach, wiele z nich można odwiedzić również dzisiaj – biorąc udział w wycieczce z przewodnikiem.
We wspomnianych sześciu jaskiniach w dolinach rzek Ach i Lone poszukiwania archeologiczne prowadzone są już od ponad stu lat. Pokazały one, że Jura Szwabska była jednym z najpopularniejszych miejsc osadnictwa dla pierwszych anatomicznie zbliżonych do współczesnych ludzi w Europie.

 

W jaskiniach (ich nazwy to Geissenklösterle, Sirgensteinhöhle, Hohle Fels, Vogelerdhöhle, Bocksteinhöhle and Hohlenstein-Stadel) wykopano cały zbiór różnych obiektów – wśród nich 8 drążonych fletów, uważanych za najstarsze znane instrumenty muzyczne świata. Inne przedmioty wydobyte na powierzchnię ziemi to misterne dzieła sztuki i biżuteria, takie jak figurki drążone z kamienia, kości zwierzęcych czy kości słoniowej. Figurka „Człowiek-lew” jest jednym z najstarszych przykładów miniaturowych dzieł sztuki znanych ludzkości. Znaleziska archeologiczne można podziwiać w zbiorach muzeów w całej Badenii-Wirtembergii, a realistyczne trójwymiarowe modele wielu figurek są dostępne również online.

 

Informacje o jaskiniach Jury Szwabskiej oraz ich wizualizacjach w 3D

German: http://www.iceageart.de/index.php?id=2020

English: http://www.iceageart.de/index.php?id=2020&L=2

 

Znaleziska wystawiane obecnie w muzeach

German: http://www.iceageart.de/index.php?id=2026

English: http://www.iceageart.de/index.php?id=2026&L=2

 

Informacje o jaskiniach otwartych dla turystów
German: http://www.schwaebischealb.de/Zeitreisen/Erdgeschichte/Schauhoehlen

English: http://www.geopark-alb.de/en/geopark-erleben/hoehlen.php

 

Odkryj Jurę Szwabską

German: http://www.schwaebischealb.de

 

Badenia-Wirtembergia dla turystów

German: https://www.tourismus-bw.de

English: http://www.tourism-bw.com

 

Na zewnątrz jaskini Geissenklösterle w Blaubeuren Copyright: © Landratsämter Alb-Donau und Heidenheim / burkert gestaltung