Pływający domek, czyli 8,5-metrową, komfortowo wyposażoną łódź dla 8 osób, można już wynajmować w porcie Bogaczewo (gm. Giżycko). W ostatni weekend kwietnia zainaugurowano sezon na wypożyczanie tej pływającej jednostki. Dochód z tej inicjatywy Fundacji Projekt ARCHE jest przeznaczany na pomoc osobom potrzebującym.

 

Materiał wideo do pobrania: http://centrumprasowe.pap.pl/cp/pl/news/info/138921,,w-porcie-bogaczewo-zainaugurowano-sezon-na-plywajacy-domek-

 

W sobotę w porcie Bogaczewo promienie słońca pięknie mieniły się w jeziorze Bocznym. Przed południem rozpoczął się festyn „Mistrzowie świata z ekonomią społeczną” z okazji otwarcia sezonu wypożyczania pływającego domku. Mocnym akcentem dnia było przyciągnięcie tej 5-tonowej jednostki ze środka jeziora przez mistrza świata strongmanów amatorów, Mateusza Ostaszewskiego.

 

„W naszych konkursach mamy konkurencję w postaci przyciągania w siadzie tira. Dzisiaj przyciągałem houseboata, czyli pływający domek. Cieszę się, że uczestniczę w inicjatywie, której celem jest pomoc potrzebującym” – powiedział Mateusz Ostaszewski.

 

„Sezon czarterowania pływającego domku, dla nas to pretekst do tego, by zachęcić ludzi do zainteresowania ekonomią społeczną. Fundacja Projekt ARCHE to nie jest firma komercyjna; różnimy się tym, że zyski przeznaczamy na cele statutowe fundacji, m.in. na pomoc osobom bezrobotnym w aktywizacji zawodowej” – powiedział PAP Kamil Purłan, prezes Fundacji Projekt ARCHE.

 

„Pływający domek dla każdego jest czymś innym. Dla jednych może być to biuro na jakiś czas, by mogli popracować w ciszy, pomiędzy lasami, na jeziorze. Dla innych to może być świetna platforma do integracji przyjacielskiej czy rodzinnej. Ludzie przyjeżdżają tu, po prostu by odpocząć, powędkować. Pole możliwości jest spore. Zapraszamy do czarterowania domku” – podkreślił Kamil Purłan.

 

Pływający domek może pomieścić nawet 8 osób. Jest wyposażony m.in. w kuchnię z czystą wodą i gazem, a także łazienkę z prysznicem i toaletę. Na górnym pokładzie znajduje się taras z leżakami. Aby wypożyczyć domek nie trzeba mieć patentu żeglarskiego. „jednostki do 12 m długości mogą być wypożyczone przez osoby, które odbędą krótkie szkolenie, które przeprowadzamy. Zanim chętni wejdą na pokład, przekazujemy im kompendium wiedzy m.in. o zasadach poruszania się na jeziorach, o znakach wodnych, o zjawiskach meteorologicznych. Osoby na pokładzie mają stały kontakt z pogotowiem wodnym i obsługą w portach” – wyjaśnił prezes Fundacji projekt ARCHE.

 

Cała inicjatywa jest ukierunkowana na pomoc potrzebującym, dlatego w jej realizację zaangażowali się bezpłatnie okoliczni przedsiębiorcy. Jednym z nich jest Rafał Koczyk, który w Giżycku prowadzi firmę zajmującą się elektroniką jachtową.

 

„Pomogliśmy zbudować tę jednostkę wraz z instalacją – udało się. Nie wierzyłem w to, że można coś kiedyś zrobić bez pieniędzy, dla własnej satysfakcji, pomagając przy okazji potrzebującym” – powiedział.

 

W dniu inauguracji sezonu w porcie Bogaczewo odbył się festyn z licznymi atrakcjami dla dzieci i rodziców. Pokazy rzeźbienia w owocach i warzywach prezentował Grzegorz Gniech, mistrz świata w carvingu. „Carving to sztuka rzeźbienia w warzywach i owocach. Przez zabawę zachęcam szczególnie dzieci do jedzenia warzyw i owoców. Organizuję warsztaty, na których poprzez zabawę, pobudzamy kubki smakowe i promuję zdrowe odżywianie się. Z fundacją Projekt ARCHE współpracuję już dłuższy czas. Jej idea bardzo mi się podoba. Warto coś dawać od siebie, mi pomagano w konkursach” – powiedział Grzegorz Gniech.

 

W trakcie festynu wystąpił również zespół Załoga Dr. Bryga oraz kabaret OT.TO.

 

Fundacja Projekt ARCHE jest organizacją pozarządową, działającą jako przedsiębiorstwo społeczne. Oznacza to, że swoich zysków nie dzieli pomiędzy udziałowców, ale przeznacza je w całości na statutowe cele społeczne. „Naszą działalność w postaci czarteru domku rozpoczęliśmy w ubiegłym roku. W zeszłym sezonie domek cieszył się dużą popularnością. Dzięki naszej działalności pracę znalazło już 5 osób” – powiedział prezes fundacji.

 

Pływający domek, który można od fundacji Projekt ARCHE wynająć, jest komfortowo wyposażony i może pomieścić nawet 8 osób. Powierzchnia wielkości kawalerki (27 m2) mieści m.in. kabinę prysznicową, toaletę elektryczną, kuchnię gazową dwupalnikową ze zlewozmywakiem i pokrywą, 250-litrowe zbiorniki wody czystej i szarej, rolety na drzwiach. W domku, po ustaleniu z fundacją, można pływać ze zwierzakiem.

 

Więcej informacji o pływającym domku (m.in. ceny i terminy) można znaleźć na stronie: www.plywajacydomek.pl.