W najbliższy weekend, 19 i 20 lipca odbędą się dwie kolejne imprezy z cyklu 7 Cudów Mazur. Miastami organizatorami będą kolejno Giżycko i Mrągowo. W obu przypadkach imprezy towarzyszyć będą regatom eliminacyjnym Żeglarskiego Grand Prix o Puchar 7 Cudów Mazur.

W specjalnie stworzonych strefach kibica, odwiedzający będą mogli skorzystać z licznych atrakcji. Strefy odwiedzi również 18-metrowy Energobus – mobilne centrum naukowe programu Planeta Energii. W wydarzeniach udział wezmą gwiazdy żeglarstwa: olimpijczyk Dominik Życki w Giżycku oraz najlepszy polski żeglarz oceaniczny Zbigniew „Gutek” Gutkowski w Mrągowie.

Obydwie imprezy odbędą się w lokalnych Ekomarinach, gdzie w ramach kampanii 7 Cudów Mazur stworzone zostaną specjalne strefy kibica. Imprezy połączone są, bowiem z regatami eliminacyjnymi Żeglarskiego Grand Prix 7 Cudów Mazur, w których jachty zmierzą się w klasie open. Przewidziana została również osobna klasyfikacja dla jachtów Delphia, w której przyznana zostanie nagroda dodatkowa w postaci vouchera w wysokości 500 zł na zakup produktów firmy Delphia. Ostateczne zgłoszenia do regat będą przyjmowane w biurach regat w Porcie Ekomarina Giżycko oraz w Centrum Edukacji Ekologicznej w Mrągowie w godzinach 9.00-11.00. W obu przypadkach start pierwszych biegów przewidziano na godzinę 12.00. W specjalnych wyścigach wezmą udział artyści z Mazurskiej Nocy Kabaretowej. Wyścigi kabareciarzy rozpoczną się w Mrągowie o godzinie 15.30.
Strefy odwiedzą gwiazdy żeglarstwa. W Giżycku będzie to Dominik Życki, dwukrotny olimpijczyk i mistrz świata w klasie Star. W Mrągowie pojawi się natomiast Zbigniew „Gutek” Gutkowski, najlepszy polski żeglarz oceaniczny, który dwukrotnie okrążył kulę ziemską, z czego raz samotnie. Żeglarze będą komentować przebieg regat oraz opowiedzą o swoich niepowtarzalnych doświadczeniach morskich i regatowych.

Nie zabraknie atrakcji dla każdego
W specjalnie utworzonych na potrzeby imprez strefach kibica nie zabraknie atrakcji dla wszystkich odwiedzających. Przewidziano między innymi wyścigi na deskorolkach elektrycznych, rozwijających prędkość do 40 km/h oraz topienie jachtu Optimist przy pomocy kabareciarzy. Dla najmłodszych uczestników imprezy stworzona zostanie strefa z przeszkodami i rowerkami biegowymi. Do miast przyjedzie również 18-metrowy Energobus programu Planeta Energii. Pojazd ten stanowi mobilne centrum naukowe, które przekazuje wiedzę w sposób inteligentny, a zarazem atrakcyjny dla młodzieży. Dzięki stanowiskom organizacji ekologicznych turyści będą mogli pogłębić swoją wiedzę na temat odpowiedzialnego zachowania na szlaku Wielkich Jezior. Odwiedzający będą też mogli spróbować swoich sił w paddlingu oraz odbyć bezpłatny rejs ze sternikiem, na pokładzie najnowszych jachtów firmy Delphia, lub na napędzanym energią elektryczną katamaranie.
Imprezy realizowane są w ramach kampanii 7 Cudów Mazur, dzięki której samorządy wspólnie promują atrakcje tego wyjątkowego regionu Polski. Kampania jest kontynuacją głośnej akcji Mazury Cud Natury, dzięki której region Wielkich Jezior Mazurskich w plebiscycie New7Wonders znalazł się wśród 14 najpiękniejszych miejsc na ziemi i 5 w Europie.
„Imprezy z cyklu 7 Cudów Mazur oraz wspólne regaty o Żeglarskie Grand Prix 7 Cudów Mazur są dowodem na pozytywnie rozwijającą się współpracę naszych mazurskich samorządów. Działając razem, zwiększamy zainteresowanie całym regionem, wzbogacamy naszą ofertę oraz dbamy o jej różnorodność. Takie działanie przekładają się naturalnie na korzyści każdego z partnerów osobno. Chciałabym serdecznie zaprosić do odwiedzenia Giżycka w najbliższą sobotę. Będzie to doskonała okazja do podziwiania zmagań żeglarzy, jak również do spędzenia miłego weekendowego dnia wśród licznych atrakcji nadwodnych.” – podkreśla burmistrz Giżycka Jolanta Piotrowska
Cykl imprez 7 Cudów Mazur wpisuje się w szersze plany promocyjne miast partnerskich. W wypadku Giżycka, impreza odbędzie się w trakcie Giżyckiego Tygodnia Żeglarskiego, a w Mrągowie towarzyszyć będzie Mazurskiej Nocy Kabaretowej.
„W inicjatywie 7 Cudów Mazur najbardziej cieszy mnie, że każde z naszych miast ma możliwość podkreślenia swojej odmienności. Znajdujemy się w tym samym regionie, ale przecież mamy swoje atrybuty, które warto podkreślać. Dzięki Mazurskiej Nocy Kabaretowej i festiwalom organizowanym w Amfiteatrze nad jeziorem Czos, Mrągowo od lat kojarzone jest, jako miejsce ciekawych imprez i dobrej zabawy. Tym się kierowaliśmy planując Regaty, zaraz po Mazurskiej Nocy Kabaretowej Zaprosiliśmy ekipy kabaretowe do żeglarskich zmagań, ale również do ścigania się na wesoło. Najbliższa niedziela będzie okazją do sportowej rywalizacji, ale przede dobrej zabawy w pięknej mrągowskiej scenerii, zapraszam serdecznie do Mrągowa.” – mówi burmistrz Mrągowa Otolia Siemieniec
Kolejna impreza z cyklu 7 Cudów Mazur odbędzie się w Mikołajkach (26 lipca) podczas Festiwalu Szantowego Mikołajki 2014. Podczas imprezy przewidziane jest między innym bicie rekordu wyporności jeziora Mikołajskiego.
Imprezy z cyklu 7 Cudów Mazur odbywają się kolejno w:
– Węgorzewie (12 lipca)
– Giżycku (19 lipca)
– Mrągowie (20 lipca)
– Mikołajkach (26 lipca)
– Rucianem-Nidzie (2 sierpnia)
– Rynie (23 sierpnia)

 

***

7 Cudów Mazur to wspólna inicjatywa samorządów Giżycka, Mikołajek, Mrągowa, Rucianego-Nidy, Rynu oraz Węgorzewa. Jest kontynuacją głośnej kampanii Mazury Cud Natury, dzięki której region Wielkich Jezior Mazurskich w plebiscycie New7Wonders znalazł się wśród 14 najpiękniejszych miejsc na ziemi i 5 w Europie. Aby nie zmarnować nabudowanego wówczas kapitału, miasta postanowiły współpracować, w celu dalszej promocji regionu. Pierwsza edycja akcji odbyła się w 2013 roku.
W ramach kampanii od czerwca do września 2014 r, w miastach partnerskich zorganizowany zostanie cykl regat o Żeglarskie Grand Prix 7 Cudów Mazur. Sportowej rywalizacji żeglarzy towarzyszyć będzie moc atrakcji na lądzie.
W specjalnych strefach kibica odbędą się koncerty, pokazy i konkursy ukazujące różnorodne możliwości aktywnego spędzania czasu na Mazurach.
Sponsorem Głównym kampanii jest firma Energa, a Partnerem Strategicznym Delphia Yachts. Patronat honorowy nad kampanią objęły: Ministerstwa Sportu i Turystyki, Polska Organizacja Turystyczna oraz Polski Związek Żeglarski.