Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza Seniorów 23 i 24.09.2017 r. w godzinach9.00 – 20.00 do Zamku Żupnego w Wieliczce w ramach kampanii „60+ Kultura” organizowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny

 

W Zamku Żupnym, wpisanym na Listę Dziedzictwa UNESCO, można zwiedzić wystawy stałe, pośród których na szczególną uwagę zasługuje właśnie zmieniona wystawa  „Solniczki – małe arcydzieła sztuki”. Prezentuje ona wiele cennych solniczek (srebrnych i porcelanowych) zakupionych w Europie w ciągu ostatnich lat. Wśród nich znalazła się pierwsza złota solniczka z monogramem E pod koroną. Wiązany jest on z osobą księcia Ernesta II Sachsen-Coburg-Gotha (1818-1893), starszego brata Alberta, męża Wiktorii królowej brytyjskiej.

 

O nowych obiektach opowie kustosz  Klementyna Ochniak-Dudek w czasie spotkania „Wybitne dzieła złotnictwa i porcelany (XVI-XVIII w.) wśród nowości muzealnej kolekcji solniczek” w sobotę23 września  o godz. 15.00.

 

Wielu ciekawych informacji dostarczą:  wystawy czasowe – „Sól w Polsce – współczesne ośrodki produkcji”  a w plenerze dziedzińców zamkowych :  „Wielokulturowość Rzeczypospolitej” i  „Zamki i pałace w kraju nad Wisłą” oraz zwiedzanie Zamku  z przewodnikiem w sobotę i niedzielę o  godz. 10.00 i 12.00.