11 i 12 lipca na Festiwalu Strefa Ciszy w Łazienkach Królewskich

Muzyka francuska będzie motywem przewodnim kolejnego weekendu Festiwalu Strefa Ciszy w Łazienkach Królewskich. W sobotni wieczór koncert zagra francuska grupa La Plume et l’Enclume, a w niedzielę Madame Victoire, zespół-rezydent z Muzeum Château de Lunéville.

Specjalną atrakcją weekendu będzie plener malarski przy dźwiękach francuskich melodii. Organizatorzy zapraszają także na koncerty muzyki dla Melomaluszków i Super Odkrywców, występy plenerowe i muzykowanie na Scenie Otwartej. Festiwal Strefa Ciszy, który podczas trzyletniej tradycji zgromadził już ponad 60 tysięczną publiczność, potrwa do 26 lipca.

11 i 12 lipca już po raz czwarty tego lata spotkamy się na Festiwalu Strefa Ciszy, podczas którego uczestnicy mają okazję poznać muzykę z różnych stron świata. W tegorocznej edycji nie mogło zabraknąć muzycznej podróży do Francji, która w niezwykły sposób odnosi się do świata sztuki.
– Francja to nie tylko ojczyzna wielkich kompozytorów, ale również kraj, w którym celebruje się muzykę. To właśnie tam narodziło się Międzynarodowe Święto Muzyki, w które muzyka dosłownie wychodzi na ulice i inspiruje ludzi do grania i śpiewania, a nie tylko słuchania jej przy wielkich scenach czy w zaciszu sal koncertowych. – mówi Tomasz Pokrzywiński, dyrektor muzyczny Festiwalu Strefa Ciszy.

Weekend z muzyką francuską rozpocznie się o godzinie 12.00 na Scenie Czerwonej przy Trou Madame koncertem zespołu Bartosz Smorągiewicz Gypsy Jazz Ensemble, który inspirowany twórczością Quinette du Hot Club de France zagra w rytmach swing, musette, bluesa i tradycji cygańskiej. Na Scenie Pomarańczowej przy Wodozbiorze będziemy gościć duet Fluent Ensemble, który przypomni utwory wielkich francuskich kompozytorów: Gabriela Faure, Dariusa Milhauda, Philippa Maurica w aranżacji na saksofon i akordeon. Na Scenie Purpurowej przy Świątyni Sybilli o godzinie 13.00, 14.00 i 15.00 wystąpi wyjątkowy duet – Agnieszka Karwowska i Zuzanna Elster. Delikatne dźwięki fletu i harfy przeniosą nas w czasy wybitnych francuskich kompozytorów: Camilla Saint-Saensa, Gabriela Faure i Maurice’a Ravela.

W sobotę o godzinie 19.00 na Scenie Purpurowej zagra zespół La Plume et l’Enclume, czyli „Piórko i kowadło”. Stworzyli go dwaj wytrawni muzycy – Joel Grare i Bruno Caillat – którzy na co dzień występują w towarzystwie najlepszych zespołów muzyki etnicznej i współczesnej. Zespół przedstawi swój autorski repertuar, który przypadnie do gustu zarówno wielbicielom instrumentów etnicznych jak i muzyki współczesnej.

Specjalną atrakcją weekendu francuskiego będzie plener malarski, podczas którego będzie można uwiecznić na płótnie piękno łazienkowskiego Ogrodu. Plenerowym zmaganiom będzie towarzyszyć muzyka w wykonaniu zespołu Madame Victoire z Francji oraz polski duet Fluent Ensemble. Zapraszamy pasjonatów malarstwa, artystów, studentów i seniorów. Udział w plenerze malarskim jest bezpłatny.  Warunkiem uczestnictwa jest przyniesienie ze sobą niezbędnego sprzętu –  sztalug, materiałów i akcesoriów malarskich. Nagrodą dla uczestników będzie wystawa ukończonych prac w niedzielę 12 lipca o godz. 18.00 podczas koncertu finałowego Madame Victoire na Scenie Purpurowej Świątynia Sybilli. Osoby chętne do wzięcia udziału w plenerze malarskim zapraszamy do rejestracji w punkcie organizacyjnym czynnym od godz. 10:00 do 17:00 w sobotę i niedzielę w Strefie Leżakowania przy Nowej Oranżerii.

W każdą sobotę i niedzielę o godzinie 10.00, 11.00 i 12.00 na Scenie Żółtej przy Starej Kordegardzie na dzieci w wieku 0-5 lat czekają koncerty dla Melomaluszków. Nieco starszych melomanów, w wieku 5-10 lat, zapraszamy o godzinie 15.00, 16.00 i 17.00 na Scenę Żółtą na muzyczne przygody Super Odkrywców. Na spotkania z muzyką francuską zaprasza Adriana Wdziękońska, czyli Ciocia Ada. Usłyszymy m.in. utwory gwiazdy francuskiej piosenki Edith Piaf w wykonaniu zespołu
The New Warsaw Trio.

W ramach Sceny Otwartej w każdą sobotę i niedzielę o godzinie 13:00 zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby podzielić się z publicznością swoim muzycznym talentem. Koncerty będą odbywać się na Scenie Żółtej. Zapisy na Scenę Otwartą odbywają się pod adresem: koncert@muzykajest.pl.

Wstęp na wszystkie koncerty i wydarzenia festiwalu jest wolny. Więcej informacji o festiwalu oraz program koncertów znajduje się na stronie: www.strefaciszyfestival.pl
oraz www.lazienki-krolewskie.pl .

Strefa Ciszy Royal Łazienki Music Festival odbywa się dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Stołecznego Warszawy. Sponsorem festiwalu jest PZU. Festiwal organizują: Muzeum Łazienki Królewskie, Fundacja Muzyka jest dla wszystkich oraz Fundacja Ogrody Muzyczne. Patroni Medialni: Radio TOK FM, Radio Bajka, portal Czasdzieci.pl, Magazyn Presto oraz Warsaw Insider.