W 2015 roku Filharmonia kontynuuje współpracę z cenionymi dyrygentami z kraju i zagranicy, którzy poprowadzą Orkiestrę Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w ramach koncertów tematycznych pod hasłem „Wielcy Dyrygenci”.

W ich ramach wysłuchać będzie można dzieł najwybitniejszych kompozytorów: Mozarta, Brahmsa, Brucknera czy Mahlera. Orkiestrę poprowadzą kolejno:  20. Lutego – Marek Pijarowski, zaś 27 lutego – pochodzący z Gruzji George Tchitchinadze. W ramach cyklu „Wielcy Dyrygenci” wystąpią także wybitni soliści z Polski i zagranicy.

Pierwsze ze spotkań z cyklu „Wielcy Dyrygenci” zaplanowano na 20 lutego. Marek Pijarowski, który poprowadzi wtedy Orkiestrę Symfoniczną Polskiej Filharmonii Bałtyckiejjest  dyrygentem symfonicznym z ponad 40-letnim stażem. O tym, że… koloruje swoje partytury, aby uwypuklić strukturę dzieła krążą legendy. Od swojego mistrza profesora Tadeusza Strugały wyniósł dbałość o elegancję, o jakość ruchu,  sposób wejścia, które jego zdaniem są wyrazem szacunku dla publiczności, ale i dla muzyków na estradzie i dzieła, które przed nim leży na pulpicie. Jako dyrygent regularnie występuje w kraju oraz poza jego granicami. Osiągnął m.in. status „stałego gościnnego dyrygenta Filharmonii Pomorskiej” w Bydgoszczy. Dużo koncertował w Polsce i na świecie. Filharmonią Narodową dyrygował w Niemczech, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia – w Hiszpanii i Francji, „Sinfonią Varsovia – w Hiszpanii, Filharmonią Krakowską we Francji.

U jego boku przed pomorską publicznością zaprezentuje się jedna z najwybitniejszych polskich śpiewaczek, alt – Jadwiga Rappe. Artystka występowała wielokrotnie w prestiżowych salach koncertowych i teatrach operowych na całym świecie. Dysponuje olbrzymim i bardzo zróżnicowanym repertuarem, głównie oratoryjnym i pieśniarskim, sięgającym od muzyki baroku do współczesnej. Posiada również w repertuarze partie operowe, których zakres stale rozszerza.

Dysponuje olbrzymim i bardzo zróżnicowanym repertuarem, głównie oratoryjnym i pieśniarskim, sięgającym od muzyki baroku do współczesnej. Posiada również w repertuarze partie operowe, których zakres stale rozszerza. Sama uważa, że: „Naturalne brzmienie mojego głosu najlepiej pasuje do Wagnera, muzyki rosyjskiej, może również do Brahmsa.” Doskonale się składa, ponieważ podczas koncertu 20 lutego usłyszymy m.in. uwerturę do opery „Śpiewacy norymberscy” Richarda Wagnera, jednego z najbardziej znanych niemieckich kompozytorów operowych, oraz I Symfonię c-moll Op. 68 Johannesa Brahmsa.  Zestawienie kompozycji tych dwóch twórców jest o  tyle anegdotyczne, że Sam Brahms nie lubił Wagnera. Wagner zaś Brahmsa nie poważał, nazywając go drewnianym Johannesem. Koncert będzie więc okazją do spotkania miłośników zarówno jednego, jak i drugiego kompozytora.

Z kolei podczas koncertu 27 lutego melomani będą mieli szansę wysłuchać kompozycji W. A. Mozarta i A.  Brucknera pod batutą George Tchitchinadze. Tchitchinadze jest jednym z najsłynniejszych artystów gruzińskich. Karierę dyrygenta operowego rozpoczynał, prowadząc koncert galowy Międzynarodowego Festiwalu Operowego w Tibilisi. W 2001 był Dyrektorem Muzycznym Międzynarodowego Festiwalu Muzyki w Saga (Japonia), gdzie poprowadził słynną Orkiestrę Państwowego Muzeum Ermitaż w Sankt Petersburgu. W roku 2004 z tą samą orkiestrą odbył tournée po Japonii, dając czterdzieści pięć koncertów. Maestro Tchitchinadze prowadził m.in. orkiestrę Sinfonia Varsovia. Ostatnio współpracował z Radio Philharmonic Orchestra Holland. Obecnie Tchitchinadze cieszy się uznaniem publiczności jako błyskotliwy, obdarzony charyzmą muzyk potrafiący znakomicie porozumiewać się z innymi artystami w procesie twórczym. Solistą podczas tego koncertu będzie niezwykle utalentowany, laureat XV Międzynarodowego Koncertu Pianistycznego im. F. Chopina –Takashi Yamamoto. Artysta opisywany przez krytyków jako dynamiczny i obdarzonego wielkim temperamentem. Yamamoto rozpoczął grę na fortepianie w wieku pięciu lat. Pierwsze nagrody w konkursach zdobył mając 14 lat. Swoje możliwości interpretacyjne i wykonawcze zaprezentuje w IX Koncercie fortepianowym Es-dur KV 271 W. A. Mozarta.  W drugiej części koncertu usłyszymy także V Symfonię B-dur autorstwa Antona Brucknera.

Możemy być więc pewni, że w ramach cyklu „Wielcy Dyrygenci”melomani będą mogli liczyć zarówno na wielkie nazwiska artystów, którzy wystąpią przed pomorską publicznością, jak i wielkie dzieła. Dodatkowo, organizatorzy zadbali o to, by Seniorzy na koncert 20 lutego, mogli kupić bilety w atrakcyjnej cenie 10 zł. Uwaga, liczba biletów w tej ofercie jest ograniczona.