Posłuchaj, odkryj i zainspiruj się


Wreszcie nadchodzą upragnione ferie a wraz z nimi mnóstwo ciekawych pomysłów na poznawanie otaczającego świata i siebie. Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza od 19 do 29 stycznia na interaktywne spotkania do Zamku Żupnego i Muzeum w kopalni soli.

W programie spotkanie na granicy rzeczywistości i świata legend m.in. z magiczną laską sztygarską, wędrówka szlakiem soli świata, spotkanie ze sztuką, wspomnienia dziadków o zimowych zabawach, odkrywanie wyjątkowości kwarcu – jednego ze skarbów Ziemi, poznawanie specyficznych i groźnych dźwięków wybuchów w kopalni. A ponieważ wkroczyliśmy już w karnawał ostatnie zajęcia poświęcone zostaną tradycjom karnawałowym w Polsce i na świecie, uczestnicy wykonywać będą maski na bal kostiumowy w  średniowiecznym zamku (30.01), który zakończy ferie. Zapraszamy.

Ilość miejsc na zajęcia ograniczona.

Koszt udziału w feriach:

Zajęcia w zamku – 3 zł

Zajęcia w Muzeum w kopalni – 9 zł

Bal – 15 zł                       

Informacja: 12 189 16 33, rezerwacja przez formularz zgłoszeniowy www.muzeum.wieliczka.pl

Program:

19.01 (wtorek) –  Podziemny świat legend (Muzeum w kopalni)

Kopalnia to miejsce w którym rzeczywistość styka się ze światem fantastycznym. Dzieci poznają najciekawsze legendy związane z wielicką kopalnią, które przeniosą je w tajemniczy i niezwykły świat.  Zobaczą magiczną laskę sztygarską, cudowny pierścień i  zaczarowany młynek oraz  narosty solne ( stalaktyty, stalagmity, kalafiory i włosy). Na uczestników czekają różne zadania do wykonania.

20.01 (środa) – Zmagania ze sztuką (Zamek)

W muzeach można spotkać różne dzieła sztuki, w  Zamku Żupnym także. Tu dzieci dowiedzą się czym wyróżnia się artysta oraz zapoznają się z techniką kolażu. Spróbują odkryć w sobie artystyczne talenty tworząc własne dzieło sztuki.

21.01 ( czwartek) – Rodzice naszych rodziców i ich święto (Muzeum w kopalni)

Jak dawniej bawiono się zimą, czy potrzebny nam dziś drogi sprzęt sportowy by miło spędzać czas na świeżym powietrzu? O przepis na udaną zimę i o to jak wyglądały dawniej zabawy na śniegu zapytani zostaną dziadkowie, którzy przybędą z wnukami na zajęcia i opowiedzą o swoich zimowych przygodach. Potrzebne będą stare rodzinne fotografie, przedstawiające zimowe zabawy.

22.01 (piątek) – Kolor i blask (Zamek)

Warsztaty dotyczą wystawy czasowej „Kwarc”.  Na uczestników czekają zabawy i zagadki , dzięki którym odkryją tajemnice jakie skrywa w sobie ziemia. Dowiedzą się czym jest minerał oraz co wpływa na jego kolor i kształt. Poznają również wierzenia w niezwykłe właściwości poszczególnych kamieni.

26.01 (wtorek) – Podziemni przyjaciele górnika  (Muzeum w kopalni)

Czy w kopalni pracują tylko ludzie? Uczestnicy zajęć poznają ekspozycję muzealną na III poziomie kopalni  pod kątem pracujących pod ziemią koni. Na dzieci czekają różne zadania-niespodzianki  dzięki, którym poznają specyficzne terminy  związane z końmi oraz charakter ich pracy.

27.01 (środa) –  Sól na świecie (Zamek)

Warsztaty zabiorą w fascynującą podróż po różnych zakątkach świata, w których pozyskuje się sól. Do poznania różnych metod produkcji soli posłużą zdjęcia z międzynarodowego konkursu „Sól na świecie w fotografii”, a przygotowane zadania pozwolą zrozumieć dlaczego sól przybiera różne formy i kolory.

28.01 (czwartek) – Odgłosy podziemi  (Muzeum w kopalni)

Kopalnia to miejsce specyficznych dźwięków. Do poznania niektórych odgłosów posłuży wystawa „Podziemne wybuchy…”. Choć brzmi  groźnie to zajęcia będą przeprowadzone zgodnie z obowiązującym prawem górniczym. Na uczestników będą czekały zadania wymagające „wielkiej ostrożności”, która zawsze potrzebna jest górnikom zajmującym się materiałami strzałowymi.

29.01 (piątek) – Karnawałowe tradycje (Zamek)

Karnawał wprowadza w czas radości i zabawy. Dzieci poznają historie i tradycje karnawałów zarówno w Polsce jak i na świecie. Zmierzą się z różnymi zadaniami, wśród których będzie też wykonanie własnej maski karnawałowej.

30.01 (sobota) –  KARNAWAŁOWY BAL MASKOWY  (Zamek),

Miejscem balu będzie komnata w  średniowiecznym zamku. Do wspólnej zabawy zaproszone są dzieci wraz z opiekunami w strojach i maskach karnawałowych.