z okazji wręczenia Pomorskiej NAgrody Artystycznej już 23 kwietnia w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.

23 kwietnia 2015 roku już po raz szesnasty zostanie wręczona Pomorska Nagroda Artystyczna. Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk po raz kolejny wręczy statuetkę gryfa w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Finałem wieczoru będzie wspaniały koncert, podczas którego usłyszymy największe dzieła Jeana Sibeliusa. Orkiestrę Polskiej Filharmonii Bałtyckiej poprowadzi jej Dyrektor artystyczny – Ernst van Tiel.

Wieczór rozpocznie się od jedynego koncertu solowego w dorobku Sibeliusa, uznawanego przez krytyków za najpiękniejszy w literaturze Koncertu skrzypcowego d-moll. W utworze tym Sibelius nie zapomniał umieścić w partii solowej żadnej, znanej w owych czasach, technicznej sztuczki. M. in. trudność wykonania tego utworu stanowi o niewątpliwej urodzie tego koncertu. W pełnej krasie przedstawi go solista Stefan Tarara – skrzypek, który trzy lata temu zajął trzecie miejsce w poznańskim Międzynarodowym Konkursie im. H. Wieniawskiego, zaś w latach 2008 i 2010 został okrzyknięty Muzykiem Roku przez Neue Musikzeitung. Ciekawostkę stanowi fakt, że artysta zagra na skrzypcach z roku, 1860 (Jean Baptiste Vuillaume Paryż), które pochodzą z prywatnej fundacji – PE Förderkreis Mannheim.

W repertuarze koncertu nie zabraknie Valse triste– utworu ilustracyjnego do dramatu A. Järnefelta Kuolema (Śmierć ), który niespodziewanie zrobił karierę jako samoistny utwór koncertowy. Kompozycja ta została zaprezentowana po raz pierwszy publicznie 2 XII 1903 w Helsinkach, podczas prapremiery dramatu. I mimo, że powstała na marginesie imponującej twórczości symfonicznej Jeana Sibieliusa i była przeznaczona pierwotnie na skromną obsadę instrumentów smyczkowych, to po opracowaniu przez kompozytora na orkiestrę trafiła do repertuaru koncertowego orkiestr na całym świecie. Koncert zakończy II Symfonia D-dur op.43, skomponowana w 1902 roku. To pogodny utwór, mający swoje źródło w zachwycie urodą Italii, w której dzieło powstawało. Podniosły charakter części finałowej, idealnie współgra z charakterem pomorskiej gali.

Pomorska Nagroda Artystyczna jest najważniejszą nagrodą Samorządu Województwa Pomorskiego kierowaną do środowiska artystycznego. Honoruje najbardziej znaczące wydarzenia, jakie miały miejsce w roku poprzedzającym jej wręczenie.

Obecnie wręczane gryfy zaprojektowała Maria Teresa Kuczyńska.

Bilety na to i inne wydarzenia Polskiej Filharmonii Bałtyckiej dostępne są w kasach i na www.filharmonia.gda.pl