Obrzędy nocy świętojańskiej, aleja wróżb, jarmark rzemiosł historycznych, wycieczki łodziami po Wiśle, uczta świętojańska oraz wiele innych atrakcji czeka odwiedzających tegoroczny Piknik Świętojański. W Multimedialnym Parku Fontann powstanie świętojańskie miasteczko, w którym każdy będzie mógł kreatywnie i relaksująco spędzić dzień, aby wieczorem… obejrzeć spektakularny koncert gwiazd i pokaz sztucznych ogni

 

Świętojańskie wianki

 

Nadwiślańskie Wianki nie mogą odbyć się bez… wianków. Już od godz. 14.00 zapraszamy na florystyczne warsztaty, gdzie będzie można poznać metody plecenia i przybierania wianków z żywych kwiatów, bibuły i innych ozdób.

 

Podczas całodziennej animowanej zabawy wszyscy chętni będą mogli wziąć udział w pracy nad upleceniem największego Warszawskiego Wianka Świętojańskiego. Około godz. 18.30 w stronę Wisły wyruszy paradny korowód z Warszawskim Wiankiem Świętojańskim z udziałem wszystkich uczestników pikniku, a około 19:30 wianek odpłynie w dół rzeki w kierunku Mostu Gdańskiego.

 

– Naszym zadaniem jest namówienie warszawiaków na spotkanie ze świętojańską tradycją i historią. W centrum współczesnego miasta tworzymy miejsce, które przypomina mieszkańcom Warszawy o zapomnianych zawodach, nadwiślańskiej kuchni oraz muzycznych korzeniach – mówi Andrzej Matusiak, dyrektor Stołecznej Estrady.

 

Piknik Świętojański

 

W trakcie pikniku nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych, którzy odwiedzając Jarmark Historycznych Rzemiosł, będą mogli poznać starodawne, często nieuprawiane już zawody i wziąć udział w animowanych zabawach. W alei targowej, na 17 stanowiskach rzemieślniczych, w namiotach z drewna i lnu spotkamy powroźnika, garncarza, zielarza, tkacza, szewca, wikliniarza, kaletnika, rogownika, cieślę i kowala. Zobaczymy, jak w dawnych czasach ręcznie mieliło się mąkę, z której następnie zagniatano ciasto na chleb i podpłomyki – tak też będzie na tegorocznym pikniku. Do chrupiącego pieczywa własnoręcznie ubijemy masło w maselnicy. Podczas Świętojańskiej Uczty najemy się do syta, kosztując potrawy z regionalnych stoisk.

 

Nie zabraknie magii i ludowych wierzeń. Od zielarza dowiemy się o symbolice i wykorzystaniu ziół, spotkamy też wróżki i ludową bajarkę, która przeniesie nas w świat prastarych baśni. Atmosferę starosłowiańskiej osady stworzy wiejskie obejście z malowniczym, drewnianym płotem, starymi glinianymi garnkami, cepami, sierpami i kołyskami. Rozbawią nas jarmarczni kuglarze, a do minionych czasów przeniosą nas tradycyjne obrzędy sobótkowe, takie jak szukanie kwiatu paproci czy skoki przez ogień. Wszystko to przy akompaniamencie kapeli ludowej grającej na dawnych instrumentach.

 

Podczas pikniku odbędzie się również widowisko teatralno-obrzędowe pt. „Na świętego Jana”. Dowiemy się z niego, jak wyglądały na wsiach powiśla puławskiego przygotowania i obchody nocy świętojańskiej z autentycznymi zwyczajami i pieśniami z początku XX w.

 

W innej części Pikniku Świętojańskiego przeniesiemy się do czasów dwudziestolecia międzywojennego i poznamy warszawski folklor na prawdziwym karcelaku, gdzie można znaleźć prawdziwe mydło i powidło. Przy akompaniamencie akordeonu lokalny artysta namaluje dla nas monidło, pucybut wyczyści buty, zagramy w trzy karty, potargujemy się z przekupką, a może nawet wpadniemy na królową przedmieścia – Czarną Mańkę. Na placu zabaw zagramy na świeżym powietrzu w gry naszych dziadków i pradziadków, którzy nie znali konsol i internetu – pokopiemy w „Zośkę”, poskaczemy w gumę, zagramy klasy i poznamy wiele dawnych zabaw miejskich i wiejskich.

 

W miasteczku rowerowym zobaczymy cyklistów na bicyklach, którzy wykonają specjalne triki. Przejedziemy się także rikszą, a nawet zobaczymy pokaz parzenia herbaty na bicyklu. Odbędzie się też slalom na małych retro-rowerach dziecięcych, bicyklu, trycyklu oraz dziecięcych drezynkach.

 

Popołudniu podszlifujemy zdolności taneczne podczas fajfów na dechach i posłuchamy koncertu zespołu Marii Pomianowskiej.

 

Rok Wisły na Wiankach

 

Z okazji obchodów Roku Wisły podczas Wianków odbędzie się cały szereg wodnych atrakcji. Z przystani przy Bulwarze Karskiego już od godziny 14:00 będzie można wyruszyć w rejsy tradycyjnymi łodziami po Wiśle, w krótkie prezentacyjno-edukacyjne rejsy kajakami z instruktorem. Odbędzie się też otwarcie i zwiedzanie e-barki – pływającego centrum promocji i informacji o Wiśle. Zostanie na niej pokazana prezentacja multimedialna „Skarby Wisły” o wydobytych z rzeki artefaktach, „Ptaki” – pokaz ptaków z nabrzeży Wisły oraz „Statki Wisły” – filmowa historia żeglugi na Wiśle. W trakcie cumowania Barki przy bulwarach będzie można posłuchać dwóch zespołów kameralnych, które wystąpią na jej dachu.

 

O 15:00 rozpoczną się rejsy dużą łodzią pasażerską „Inna Bajka” i łodzią „Aquatica”. Będziemy podziwiać pokaz jazdy na nartach wodnych po Wiśle, kibicować wioślarzom w wyścigu na tradycyjnych łodziach typu hamburka oraz wyścigu na stand-up paddles (deski z wiosłem). Zobaczymy też pokaz jazdy na desce za motorówką (wakeboarding), pływanie synchroniczne, i prezentacje różnych rodzajów kajakarstwa.

 

Gwiazdy i fajerwerki

 

Po dniu pełnym ekscytujących wrażeń posłuchamy występów gwiazd. W tym roku Wianki swoim występem uświetni DJ Afrojack, jeden z najbardziej nowatorskich i rozchwytywanych artystów światowego formatu, nagrodzony Grammy producent, autor tekstów i DJ. Na dużej scenie wystąpi zdobywca tegorocznego Fryderyka w kategorii „Album roku hip-hop” O.S.T.R., warszawski duet Xxanaxx tworzący muzykę elektroniczną, a w klimat reggae publiczność przeniesie nieokiełznany zespół Vavamuffin. Widownia będzie miała również okazję posłuchać obchodzącej 35-lecie formacji T-Love. Co więcej, może to być jedna z ostatnich okazji, ponieważ jak poinformował ostatnio Muniek Staszczyk, zespół od 2018 roku zawiesza swoją działalność.

 

O północy niebo nad Wisłą rozświetli pokaz sztucznych ogni, który stał się już wiankową tradycją. Kulminacyjnym momentem podniebnego spektaklu będzie wystrzelenie przygotowanego na tę okazję napisu I <3 Warsaw.

 

Głównym Sponsorem wydarzenia jest firma innogy.

 

– innogy angażuje się w liczne wydarzenia kulturalne i artystyczne odbywające się w stolicy. W ramach kontynuacji działań na rzecz miasta i jego mieszkańców, chcemy zadbać o dobrą energię również podczas tegorocznych Wianków nad Wisłą. Jako główny partner wydarzenia chcemy pokazać jak innowacyjnym i pełnym energii miastem staje się Warszawa komentuje – Janusz Moroz, Członek Zarządu innogy Polska.

 

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

 

Organizatorem imprezy jest Stołeczna Estrada, Instytucja Kultury Miasta Stołecznego Warszawy.

 

22. edycja Wianków nad Wisłą odbędzie się dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.

 

Sponsor Głównym: innogy

Sponsor: Tyskie

Partnerzy: MPWiK oraz LOTTO

Patroni medialni: ESKA, ESKA ROCK, ESKA TV, ESKA TV EXTRA, Gazeta Wyborcza,
Co Jest Grane

 

Szczegóły na stronie http://www.wawawianki.pl

oraz na Facebooku: https://www.facebook.com/WiankiWarszawa

Więcej o wydarzeniach organizowanych przez Stołeczną Estradę na: www.estrada.com.pl