Marmurowe popiersie antycznej bogini Diany, zaginione podczas II wojny światowej wraca do Polski. Dzieło zostało zwrócone Polskiemu Rządowi w wyniku porozumienia zawartego
z dotychczasowym posiadaczem, który wystawił obiekt na sprzedaż w domu aukcyjnym w Wiedniu. Odzyskana rzeźba będzie jednym z najcenniejszych zabytków zdobiących wnętrza Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich.


Popiersie antycznej bogini Diany przekazał do Muzeum Łazienki Królewskie podczas piątkowej uroczystości Wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr hab. Piotr Gliński. Rzeźba autorstwa Jeana-Antoine’a Houdona zaginęła w trakcie nazistowskiej okupacji Polski w 1940 roku. Wraz z najcenniejszymi dziełami sztuki została wywieziona do Krakowa, gdzie mieściła się kwatera główna Generalnego Gubernatora Hansa Franka.

Miejsce przechowywania popiersia pozostawało tajemnicą do czasu kiedy w lipcu 2015 r. zostało ono zidentyfikowane przez Ewę Ziembińską z Muzeum Narodowego w Warszawie, na aukcji dzieł sztuki w wiedeńskim domu aukcyjnym. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wystąpiło o jego zwrot do Polski. Odzyskanie dzieła było możliwe dzięki współpracy resortu kultury z Art Recovery Group, londyńską firmą specjalizującą się w odzyskiwaniu  dzieł sztuki, działającą w tej sprawie w formule pro bono. Bezpośrednio zaangażowany w sprawę był Christopher Marinello, Dyrektor Generalny Art Recovery Group, jak również dr Hannes Hartung, Partner Zarządzający w kancelarii prawnej Themis Partners oraz dr Andreas Cwitkovits, który zapewnił obsługę prawną na gruncie austriackim. Sprawę udało się sfinalizować dzięki pomocy Artura Lorkowskiego, Ambasadora RP w Austrii oraz pracowników ambasady w Wiedniu, w szczególności Konsula Generalnego Andrzeja Kaczorowskiego.

Popiersie Diany powstało w 1777 roku przedstawia rzymską boginię łowów i księżyca, występującą    
w XVIII-wiecznej symbolice jako noc. Twórcą popiersia był Jean-Antoine Houdon, francuski rzeźbiarz neoklasycystyczny, specjalizujący się w portretach czołowych osobistości Oświecenia: polityków, filozofów, naukowców i przedstawicieli arystokracji. Uwiecznił m.in. Denisa Diderota, Benjamina Franklina i Jean-Jacques’a Rousseau.

Popiersie Diany było jedną z najdroższych rzeźb zakupionych przez króla Stanisława Augusta i odnotowanych w inwentarzu Marcello Bacciarellego z 1795 roku. Popiersie stanowiło część Królewskiej Kolekcji Rzeźby, która obok Galerii Obrazów i Grafiki była urzeczywistnieniem marzenia władcy o nowoczesnym muzeum publicznym.