Czwarty rekordowy rok dla celu podróży Niemiec pod rząd: ponad 70 milionów noclegów spędzonych przez gości z zagranicy

Już czwarty raz pod rząd cel podróży Niemcy utrzymuje się na kursie sukcesu: w 2013 został nawet przekroczony po raz pierwszy próg 70 milionów noclegów spędzonych przez gości z zagranicy. Według wstępnych danych Federalnego Urzędu Statystycznego w 2013 naliczono 71,6 mln noclegów spędzonych przez zagranicznych turystów w obiektach zakwaterowania zbiorowego liczących dziesięć i więcej łóżek, to czteroprocentowy plus w porównaniu z rokiem poprzednim.

„Pomimo trudnych ekonomicznych warunków ramowych w Europie i na świecie turystyka przyjazdowa silnie rozwijała się w 2013. Marka Niemiec jako kraju turystycznego zdobywa rosnące uznanie na świecie i prezentuje się w najlepszej formie“, mówi Petra Hedorfer, Przewodnicząca Zarządu Niemieckiej Centrali Turystyki (DZT).

 

Pięć rynków generuje blisko połowę absolutnego wzrostu liczby noclegów w 2013

Niemiecka turystyka przyjazdowa odnotowała w pierwszych jedenastu miesiącach 2013 absolutny wzrost rzędu blisko trzech milionów noclegów. 46 procent tego absolutnego wzrostu (1,3 mln noclegów) wygenerowały rynki Wielkiej Brytanii (349 000 noclegów), Rosji (322 000 noclegów), Szwajcarii (248 000 noclegów), krajów Zatoki Perskiej (237 000 noclegów) i Polski (173 000 noclegów). Przy tym najwięcej noclegów goście z zagranicy spędzają w Bawarii, a zaraz potem w stolicy Berlinie. Trzecią pozycję wywalczyła sobie Badenia-Wirtembergia.

Stały wzrost z Europy

Niemcy pozostają również w 2013 jednym z najpopularniejszych celów podróży Europejczyków i już po raz czwarty pod rząd zajmują drugie miejsce w rankingu za Hiszpanią. Trzy czwarte wolumenu niemieckiej turystyki przyjazdowej stanowią goście z Europy, która wciąż jest najważniejszym rynkiem źródłowym dla celu podróży Niemiec.

Rynki zamorskie zapewniają wysoką dynamikę wzrostu

Z około 10-procentowym udziałem w rynku Ameryka Północna i Południowa nadal przyczyniają się do silnej progresji. Dynamiczny wzrost z Azji nadal trwa w 2013, w szczególności z krajów Zatoki Perskiej i Chin.

Sześć rynków zapewnia ponad 40 procent całkowitego wzrostu dla niemieckiej turystyki przyjazdowej od 2009

Od 2009 zwłaszcza goście z sześciu rynków: Szwajcarii, Rosji, Wielkiej Brytanii, Polski, Holandii i Chin zapewniają stały wzrost niemieckiej turystyce przyjazdowej. Generują 7,1 miliona noclegów, co stanowi 42 procent całkowitego wzrostu w liczbie 16,8 miliona noclegów spędzonych przez zagranicznych gości od 2009.

Pozytywna prognoza

W roku 2014 DZT spodziewa się ponownie dużego zainteresowania Niemcami jako celem podróży. Przewidywania te opierają się na najnowszych badaniach przeprowadzonych przez UNWTO, które prognozują na 2014 światowy wzrost liczby przyjazdów na poziomie 4 do 4,5 procent. Dla Europy UNWTO zapowiada wzrost liczby przyjazdów gości ze świata od trzech do czterech procent. Petra Hedorfer objaśnia: „Dla celu podróży Niemiec potwierdzamy naszą prognozę na rok 2020 i w tej chwili uważamy liczbę 80 milionów noclegów za całkowicie realną. Na 2014 zakładamy obecnie wzrost popytu wśród turystów zagranicznych na poziomie od jednego do trzech procent.

 

O DZT

Niemiecka Centrala Turystyki (DZT) to narodowa „izba turystyki” Niemiec z siedzibą główną we Frankfurcie nad Menem. Centrala zajmuje się promowaniem Niemiec jako kraju turystycznego na zlecenie Federalnego Ministerstwa Gospodarki i Energii (BMWi), które wspiera ją na mocy uchwały niemieckiego Bundestagu. DZT zajmuje się tworzeniem strategii i produktów oraz działaniami marketingowymi w celu dalszego umocnienia pozytywnego wizerunku Niemiec za granicą jako celu podróży oraz wspierania turystyki niemieckiej. DTZ posiada 30 przedstawicielstw zagranicznych na całym świecie. Bliższe informacje można znaleźć w naszym internetowym centrum prasowym na stronie www.germany.travel/presse.