Od maja do sierpnia wre życie w kraju Madziarów, wypełnionym jedynymi w swoim rodzaju wydarzeniami. Nieważne, czy podróżujesz sam, czy też z rodziną, przyjaciółmi lub partnerem, zawsze znajdzie się coś niezapomnianego do przeżycia: od festiwali kulturowych po kulinarne odkrycia i przygody na świeżym powietrzu. Węgierskie lato gwarantuje wspaniałe chwile dla wszystkich.

Maj:

24–26 maja: Gourmet Festiwal, Budapeszt

Na Gourmet Festiwal możesz poznać najlepszych kucharzy, cukierników, producentów wina, piwa i pálinki. Festiwal odbywa się w Parku Millenáris, gdzie na odwiedzających tę największą celebrację gastronomii w kraju czeka 100 wystawców i niezliczone atrakcje.

www.gourmetfesztival.hu/en

20–26 maja: Beer Week, Budapeszt

Podczas Beer Week w Budapeszcie, goszczącym ok. 45 browarów i prawie 360 rodzajów piw z całego świata, przedstawiciele browarów będą osobiście nalewać swoje wyroby. Będą tu czekały na Was: degustacja złocistych trunków, koncerty punk rocka oraz – podczas afterparty –  dodatkowe lanie piwa i pyszne street food.

www.bpbw.hu/en

24–26 maja: Debrecen Drive, Debreczyn

Ponad 500 różnych pojazdów pokazanych zostanie podczas Debrecen Drive na Stadionie Nagyerdei, na obszarze o wielkości ok. 50 tys. m². Ten zlot jest nie tylko jednym z największych pokazów samochodów oraz pojazdów w Europie Środkowej, lecz także w całym europejskim sektorze transportowym.

https://campusjegy.hu/en/tickets/52b87b57-b2ac-4ade-8344-851adafeb30d

Czerwiec:

8–9 czerwca: ART piknik, Pannonhalma

ART piknik to unikatowy festiwal, gdzie jedzenie spotyka się ze sztuką, kreując charakterystyczną atmosferę w nietuzinkowej lokalizacji. Ekscytujące wydarzenia artystyczne, wystawy i warsztaty towarzyszą delektowaniu się wysokiej jakości potrawami.

https://csodalatosmagyarorszag.hu/programok/fesztival-koncert/art-piknik-pannonhalma-2024/

8–9 czerwca: Weekend Koronacyjny w Pałacu Królewskim w Gödöllő

Między historycznymi ścianami Pałacu Królewskiego w Gödöllő będzie miała miejsce wyjątkowa celebracja Weekendu Koronacyjnego. To magiczne wydarzenie przywołuje na myśl splendor oraz ekstrawagancję końca XIX w., pozwalając odwiedzającym na podróż w czasie.

https://csodalatosmagyarorszag.hu/programok/csaladi/koronazasi-hetvege-a-kiralyi-kastelyban-2024-godollo/

14–16 czerwca: Debrecziner Gourmet Festiwal, Debreczyn

Najlepsze restauracje i najwspanialsi kucharze spotkają się, żeby cieszyć się najlepszą węgierską kuchnią podczas Debrecziner Gourmet Festiwal. Można wtedy degustować wyborne potrawy i napoje, posłuchać muzyki na żywo i sprawdzić swoje umiejętności podczas warsztatów kulinarnych.

https://www.debreczinergourmet.hu/en

20–23 czerwca: Festiwal V4, Nagymaros

W malowniczym Zakolu Dunaju odbędą się koncerty popularnych węgierskich zespołów. Najbardziej gościnny festiwal w kraju wyróżnia się występami teatralnymi, sportowymi wyczynami, spotkaniami lokalnej społeczności i zróżnicowaną kuchnią.

https://venegyfesztival.hu/pl/venegy-fesztival-nagymaros-polski/#pll_switcher

 

22 czerwca: Noc Muzeów

W przeddzień Nocy Kupały wiele muzeów otwiera swoje podwoje oraz oferuje specjalne wydarzenia dla swoich gości. To noc, kiedy cały kraj ożywa i można przeżyć niezapomniane doznania kulturalne podczas Nocy Muzeów.

www.muzej.hu

28–30 czerwca: Międzynarodowy Festiwal Tańców Ludowych Szederinda, Eger

Międzynarodowy Festiwal Tańców Ludowych Szederinda odbędzie się już po raz 18., goszcząc węgierskie zespoły ludowe, a także występy międzynarodowych wykonawców, koncerty folklorystyczne i targi sztuki ludowej.

https://visiteger.com/en/programs/family/xviii-szederinda-international-folk-dance-festival-2

Lipiec:

10–13 lipca: Festiwal Jazzu i Wina, Balatonboglár

Festiwal Jazzu i Wina jest wyjątkowym wydarzeniem na południowym brzegu Balatonu. To tutaj na terenie klimatycznych podwórzy w śródziemnomorskim stylu muzycy jazzowi oraz wyśmienici producenci wina czekają co wieczór na gości. 

https://csodalatosmagyarorszag.hu/programok/fesztival-koncert/jazz-es-a-bor-fesztivalja-2024-balatonboglar/

12–14 lipca: Balaton Beer Weekend, Zamárdi

Podczas Balaton Beer Weekend będą na Ciebie czekać nie tylko fantastyczne browary rzemieślnicze, lecz także na pokazie food trucków dostawcy wysokiej jakości street foodu.

https://csodalatosmagyarorszag.hu/programok/gasztro-programok/balaton-beer-weekend-2024-zamardi/

20 lipca: Maraton Wszerz Jeziora Balaton

Jedno z największych wydarzeń sportowych na Węgrzech – Maraton Wszerz Jeziora Balaton może poszczycić się tradycją sięgającą ponad dwóch dekad. Entuzjaści sportu wejdą do wody w Révfülöp, aby następnie, po pokonaniu odcinka 5,2 km, wyjść na plaży Platán w Balatonboglár.

https://www.balaton-atuszas.hu/en/esemenyinformacio/

20–21 lipca: Historyczny Festiwal Végvári Vigasságok, Eger

Historyczny Festiwal Végvári Vigasságok odbędzie się w tym roku po raz 28. Odwiedzający będą mogli poczuć atmosferę dawnego Egeru i być świadkami rekonstrukcji słynnych scen obrony miasta przed Turkami w 1552 r.

https://csodalatosmagyarorszag.hu/programok/fesztival-koncert/vegvari-vigassagok-2024-eger/

19–21 lipca: Grand Prix Węgier Formuły 1

Hungaroring jest uważany za jeden z tradycyjnych torów wyścigowych, gdzie wyścig Formuły 1 będzie miał miejsce już po raz 39. Powodem do dumy jest interesujący fakt, że Hungaroring jest drugim torem wyścigowym (poza Monzą), gdzie wyścigi odbywają się co roku.

https://www.formula1.com/en/racing/2024/Hungary.html

24–28 lipca: Festiwal Campus, Debreczyn

Festiwal Campus należy do największych na Węgrzech wydarzeń muzycznych i kulturowych. Każdego roku oferuje ekscytujący program dla bywalców festiwali, w tym m.in. koncerty, muzykę i różne dodatkowe zajęcia, co tworzy prawdziwie festiwalową atmosferę. 

www.campusfesztival.hu/en

Sierpień:

1–3 sierpnia: Jazzpiknik, Paloznak

Trzy dni jazzu, funka, popu i soulu – radosna i podniosła atmosfera pikniku czeka na Ciebie na Jazzpikniku, na pięknych wzgórzach z winnicami w Paloznak.

https://jazzpiknik.hu/en/

8–11 sierpnia: Festiwal Bor, Mámor, Bénye, Erdőbénye

Zrelaksuj się na trawie, wybierz się na spacer między historycznymi budynkami i popijaj chłodne wino furmint pod pergolami podczas Festiwalu Bor, Mámor, Bénye w ogrodach Erdőbénye.

https://csodalatosmagyarorszag.hu/programok/gasztro-programok/bor-mamor-benye-fesztival-2024-erdobenye/

14–20 sierpnia: Karnawał Kwiatów, Debreczyn

Karnawał Kwiatów w Debreczynie jest jednym z najpopularniejszych wydarzeń na Węgrzech. Kulminacyjny punkt karnawału stanowi odbywająca się 20 sierpnia parada, podczas której na specjalnych platformach udekorowanych setkami tysięcy kwiatów występują węgierscy i zagraniczni tancerze oraz zespoły ludowe. 

https://csodalatosmagyarorszag.hu/programok/fesztival-koncert/debreceni-viragkarneval-2024/

7–12 sierpnia: Festiwal Sziget, Budapeszt

Festiwal Sziget jako jeden z największych w Europie festiwali kulturowych i muzycznych na pewno nie potrzebuje przedstawiania. Tego roku odbędzie się już po raz 30., a program zapowiada się wyjątkowo obiecująco.

www.szigetfestival.com/en

8–11 sierpnia: Dni Wina i Jazzu, Debreczyn

Goście, trzymając w rękach świeżo wyjęte z piwnic wino, mogą relaksować się w letnim upale przy spokojnych dźwiękach jazzu podczas Dni Wina i Jazzu w Debreczynie.  

https://debrecen4u.hu/event/wine-and-jazz-festival-2024/

18–19 sierpnia: Dni Zamku Füzér

Dni Zamku Füzér odbędą się po raz 21. Goście mogą spodziewać się licznych propozycji programowych, poczynając od pojedynków rycerzy, pokazów broni, oprowadzania w historycznych kostiumach, rekonstrukcji bitew, a kończąc na targach rzemiosła.

https://csodalatosmagyarorszag.hu/programok/csaladi/fuzeri-varnapok-2024/