Tomek Michniewicz – ambasador marki KLM w Polsce zabiera w podróż życia zwycięzcę konkursu „Swoją Drogą”.

Warszawa, 21 listopada 2014 r. – Znamy już laureatów unikatowego projektu „Swoją Drogą” pod patronatem linii KLM, z udziałem podróżnika i dziennikarza – Tomka Michniewicza. Spośród ponad 3000 tysięcy nadesłanych zgłoszeń, jury konkursu wybrało Darka Sieradzkiego, pracownika koncernu naftowego, który już dziś wyruszy w swoją podróż życia! Drugą laureatką została Karolina Lachota, która od urodzenia walczy o przywrócenie wzroku. Na wyprawę w towarzystwie Tomka Michniewicza wybierze się ona w 2015 roku.

Darek Sieradzki miał tylko 250 znaków by przekonać jury, jak bardzo główna wygrana może zmienić jego życie. Na co dzień pracownik koncernu naftowego od pewnego czasu miał poczucie, że jest pośrednio odpowiedzialny za degradację środowiska naturalnego. Choć ma na utrzymaniu rodzinę, coraz poważniej myśli o radykalnej zmianie życiowej drogi.

Tomek Michniewicz zabierze Darka do Parku Narodowego Bwindi, który wraz z górami Ruwenzori i Parkiem Narodowym Wirunga tworzą olbrzymi kompleks ochrony dzikiej przyrody w samym sercu Afryki w Ugandzie. Tam przekonają się na własne oczy jak wyniszczająca jest polityka przemysłu paliwowego. Teren ten obfituje w złoża ropy naftowej przez co jest poważnie zagrożony polityką przemysłu wydobywczego. Lecz to także gęsta, równikowa dżungla, las deszczowy, najbogatszy ekosystem świata. Do tego – jedno z dwóch ostatnich siedlisk majestatycznych goryli górskich na naszej planecie.

Wyłonienie jednego zwycięzcy z nadesłanych kilku tysięcy zgłoszeń było niezwykle trudne, gdyż uczestnicy konkursu musieli zaskoczyć jury swoją osobowością oraz oryginalną i szlachetną motywacją do radykalnej zmiany życia, na którą może wpłynąć ich podróż, a pomysłów były tysiące!

Motywacja zwycięzcy konkursu z udziałem Tomka Michniewicza, który od lat jest ambasadorem linii KLM, doskonale wpisuje się w proekologiczną postawę holenderskiego przewoźnika. Przykładem dbałości o środowisko naturalne jest zaangażowanie KLM w prace i wykorzystanie biopaliw w lotnictwie pasażerskim, które wytwarzane są ze zużytego oleju spożywczego (pochodzącego z restauracji czy innych przedsiębiorstw z takich sektorów, jak hotelarstwo i gastronomia). Linia redukuje też emisję CO2 poprzez regularną wymianę floty na bardziej ekonomiczną, redukcję wagi samolotów oraz optymalizację rozkładu lotów. Więcej o zaangażowaniu KLM w ochronę środowiska naturalnego i wsparciu inicjatyw z WWF na stronie KLM Takes Care (https://klmtakescare.com)

Drugą finalistką konkursu „Swoją Drogą” została Karolina Lachota, która urodziła się z małooczem, całkowitym zrośnięciem powiek, bez gruczołów i dróg łzowych. Od urodzenia walczy o przywrócenie wzroku. „Zabiorę Karolinę gdzieś daleko, gdzie doświadczy rzeczy, których nie zapomina się do końca życia. Może to będą Wielkie Migracje w Afryce, Himalaje, niebo nad pustynią czy zorza polarna.”– powiedział Tomek Michniewicz.

Inspiracją do zorganizowania konkursu „Swoją Drogą”, była książka Tomka Michniewicza pod tym samym tytułem, która ukazała się w kwietniu br. nakładem Wydawnictwa Otwartego. Tomek opisuje w niej trzy niezwykłe wyprawy, które na zawsze zmieniły życie jej uczestników. Tytuł już na dwa tygodnie przed oficjalną premierą, zajmował 3. miejsce na liście bestsellerów! Zapraszamy do śledzenia profilu KLM na Facebooku www.facebook.com/klmpolska – będą do wygrania książki Tomka Michniewicza.

Głównymi partnerami konkursu są linie lotnicze KLM oraz Allegro. Patronat medialny nad akcją objęły telewizja TTV, Program Pierwszy Polskiego Radia oraz portal Tanie-loty.pl.

Więcej informacji na temat konkursu można znaleźć na stronie: http://tomekmichniewicz.pl/swojadroga/sa-wyniki-konkursu-swoja-droga-zwyciezcow-jest-dwoje/

 

***

 

Tomek Michniewicz – dziennikarz, backpacker, fotograf, radiowiec i aktywista. Autor dwóch bestsellerowych reportaży: „Samsara. Na drogach, których nie ma” oraz „Gorączka. W świecie poszukiwaczy skarbów”. Redaktor naczelny serwisu podróżniczego KoniecŚwiata.net. Dziennikarz radiowy i autor programu „Inny Świat” w telewizji TTV. Laureat czterech statuetek na festiwalu cywilizacji i sztuki mediów, odkrywców i podróżników Mediatravel, nominowany w tym roku do Kolosów i nagrody National Geographic „Traveler”.

 

***

 

KLM Royal Dutch Airlines (holenderskie Królewskie Linie Lotnicze) powstała 7 października 1919 roku i jest obecnie najstarszą linią lotniczą na świecie, która nadal działa pod swoją oryginalną nazwą. KLM dysponuje flotą 206 samolotów i zatrudnia 32 tys. pracowników. Ze swojego lotniska bazowego Amsterdam-Schiphol, które odwiedza rocznie ponad 51 milionów pasażerów, holenderski przewoźnik oferuje połączenia do 130 miast. Linia KLM stanowi główny filar Grupy KLM, do której należą również Cityhopper, Transavia.com i Martinair. W 2004 roku linie lotnicze KLM wraz z Air France stworzyły Grupę Air France-KLM − jeden z największych sojuszy w transporcie lotniczym. Obydwie linie dysponują potężną siatką połączeń, która  liczy obecnie 231 kierunków w blisko 103 krajach. KLM wspólnie z Air France, oferuje bardzo atrakcyjny program lojalnościowy Flying Blue, liczący już ponad 24,5 mln członków. Grupa Air France KLM wspólnie z partnerskimi liniami – Delta i Alitalia – tworzy największe transatlantyckie joint venture, które obsługuje ponad 250 lotów dziennie. Linie KLM i Air France należą do sojuszu SkyTeam, który zrzesza 20 przewoźników lotniczych. Za pośrednictwem SkyTeam pasażerowie zyskują szeroki dostęp do globalnej sieci połączeń: ponad 16 tys. lotów dziennie, do 1052 miejsc, w 177 krajach.
Więcej informacji o KLM dostępnych jest na stronie: www.klm.pl. Aktualne oferty promocyjne znaleźć można na: www.klm.pl oraz pod numerem telefonu: +48 (22)  55 66 444.