W galerii plenerowej Łazienek Królewskich można zobaczyć wystawę „Życie Innych – bezpieczni w górach, bezpieczni nad wodą”, to wyjątkową opowieść o codziennej pracy, poświęceniu i heroicznej postawie ratowników GOPR, WOPR i MOPR. Wystawa jest elementem szerszego projektu „Życie Innych” przygotowanego przez Jakuba i Annę Górnickich z bloga podrozniccy.com pod mecenatem PZU.

PZU od dziesięciu lat jest partnerem GOPR, a od pięciu wspiera ratowników MOPR i wybrane grupy WOPR. Troszcząc się o bezpieczeństwo Polaków wspieramy tych, którzy niosą im ratunek w trudnych, czasem nieprzewidywalnych sytuacjach. Wspieramy ich sprzętowo, finansujemy szkolenia, dofinansowujemy realizację zadań statutowych. Dbamy o to, by w sytuacjach kiedy mają nieść pomoc, nie musieli troszczyć się o wadliwy sprzęt, tylko mogli skupić się na tym, co najważniejsze – ratowaniu życia innych.

„Życie Innych” to ich wybór, ich zobowiązanie, ale i wielka pasja. Dziś przy współpracy z autorami bloga podrozniccy.com chcemy pokazać jak wygląda życie tych, którzy postanowili poświęcić się innym. 10 blogowych wywiadów przybliża historie 10 nietuzinkowych ratowników GOPR, MOPR i WOPR. Łączy ich pasja do tego zawodu, ale każdy z nich pokazuje inne oblicze ratownictwa. I tak mamy doświadczonych instruktorów i ratowników na początku swojej drogi, ekspertów od wspinaczki górskiej i eksploracji jaskiń, szkoleniowców psów specjalizujących się w poszukiwaniach zaginionych i tych, którzy uratowali niejedno życie. Każda z historii w formie obszernych wywiadów wraz z 6 felietonami przybliżającymi specyfikę i trudność tych zawodów, publikowana jest od września na blogu podrozniccy.com.

– Nigdy wcześniej, w żadnym projekcie, nie czuliśmy takiego ładunku emocjonalnego. Nie raz miałam w oczach łzy, gdy słuchałam tych opowieści. Nie wszystkie kończyły się dobrze, choć mnóstwo tak. Smuciłam się, że przez nierozwagę rodziców, dzieci traciły oparcie, były przerażone. Irytowała mnie bezmyślność ludzi po alkoholu. Słuchaliśmy o ludziach, którzy byli wychłodzeni, wycieńczeni i resztką sił wzywali pomocy. Zapamiętaliśmy jednak, że najważniejsza jest nadzieja. Że każda ratowana świadoma osoba ma taki wyraz twarzy. Taką ulgę, gdy w czasie trudnej sytuacji w końcu przychodzi pomoc. Dlatego warto jej udzielać. – podsumowuje pracę przy projekcie Anna Górnicka, autorka większości tekstów.

Podczas gdy Anna rozmawiała z bohaterami projektu, Jakub próbował zatrzymać ich pracę w obiektywie. W ten sposób powstały setki zdjęć, z których ponad 60 najbardziej spektakularnych, zostanie zaprezentowanych na wystawie w galerii plenerowej Łazienek Królewskich.

– Kiedy Jakub Górnicki zgłosił się do nas z tym projektem na początku roku, nie mieliśmy wątpliwości, że chcemy się w niego zaangażować. Jako partner GOPR, MOPR jak i wybranych grup WOPR zależało nam, by pokazać ich codzienną pracę i nasze w niej wsparcie. Nie przypuszczaliśmy jednak, że efekt tej współpracy przybierze tak emocjonujący wymiar. Czytanie historii ratowników dodaje nowego znaczenia także naszemu wsparciu ich działalności. Cieszę się, że temu internetowemu projektowi udało się nadać także bardziej wymierny kształt, jakim jest wystawa. Liczymy, że ci którzy ją zobaczą zajrzą również do blogowych wywiadów, a ci, którzy śledzą projekt w Internecie odwiedzą Łazienki Królewskie. – mówi Michał Witkowski, dyrektor Biura Komunikacji Korporacyjnej PZU.

Każdego roku PZU przeznacza miliony złotych z funduszu prewencyjnego na poprawę bezpieczeństwa poprzez wspieranie policji, Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, GOPR, TOPR i wybranych grup WOPR. Firma finansowała szereg kampanii propagujących bezpieczeństwo na drogach, m.in. „Użyj wyobraźni”, „Resztę opowiem jak wrócę”, „STOP wariatom drogowym”. W ramach partnerstwa strategicznego ze Stowarzyszeniem Misie Ratują Dzieci PZU wspiera projekt Dom Misia Ratownika umożliwiający organizację zajęć terapeutycznych dla ofiar wypadków i ich rodzin, w tym także dla dzieci osieroconych w wyniku wypadków samochodowych.

Dodatkowe informacje:

Biuro Prasowe PZU

tel. (022) 582 58 07

faks: (022) 582 58 09

e-mail: rzecznik@pzu.pl