W styczniu Big Book Cafe leczy dźwiękami najsłynniejszego sanatorium w dziejach literatury, urządza wieczory wspomnień i poetyckie wyprawy w świat słowa, zaopatruje w książki za grosze i zagląda do szeleszczącej prasy z różnych zakątków rzeczywistości

 

W Nowym Roku w Big Book Cafe pojawią się nowe cykle wydarzeń. Od stycznia w repertuarze zagości nowa seria spotkań – „Krótka piłka” – związanych z poezją i małymi formami tekstu. W piątkowe wieczory o 19.00 będą się odbywać kameralne, bezpośrednie spotkania z autorami wierszy, sentencji, opowiadań czy mikroesejów. W czasie nadmiaru zdarzeń nowe centrum literackie zaprasza na minimalistyczne sesje ze słowem czytanym i obrazem. Cykl otworzy 19 stycznia poetka Katarzyna Michalak – „Zima to nie żarty“, a 26 stycznia Rozmowę poetycką zaprezentują dwaj malarze piszący wiersze: Andrzej Bielawski oraz Ryszard Grzyb. Wstęp jest wolny.

 

Nowy Rok to także nowe kejsy, dedlajny i asapy. W Mordorze, czyli biurowym zagłębiu na Mokotowie, już od pierwszych dni stycznia praca wre i zapełnia tabelki excela. O życiu w pępku świata korpoludków w cykluspotkań „Kierunek Mokotów” opowiedzą Sisi Lohman z redakcji Głos Mordoru i Rafał Ferber, założyciel popularnego profilu FB Mordor Na Domaniewskiej. Będzie i poważnie, i śmiesznie. Więcej o świecie szklanych wieżowców 9 stycznia o godz. 19:00. Wstępwolny.

 

Wszystkich zabieganych i zestresowanych pracusiów odpręży „Zimowe sanatorium literackie”, podczas którego nastąpi leczenie dźwiękiem. Kuracjusze wysłuchają pięciu fragmentów powieści „Czarodziejskiej góry” Tomasza Manna, będą mieli do wyboru pięć nastrojów i kuracji. Słuchowisko muzyczne wzbogacą wizualizacje, które ukoją i przywrócą dobry nastrój. W roli głównej Przemysław Bluszcz – jako demoniczny doktor Behrens, zagubiony w czasie Hans Castorp i osłabiony Joachim Ziemssen. Ucieczka od codzienności w sobotę, 20 stycznia o 19:00. Uwaga, liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy:  tel. 790 606 875, kawiarnia@bigbookcafe.pl

 

Fanów literatury, filmu i sportu zainteresuje wieczór wspomnień o wyjątkowym bokserze Jerzym Kuleju. Dwukrotny mistrz olimpijski walczył na ringu, ale przez całe życie zmagał się także z własnymi demonami. Sportowe zwycięstwa przeplatały się z problemami alkoholowymi. We wtorek, 16 stycznia o 19:00 o życiu pełnym sukcesów i klęsk opowie syn mistrza – Waldemar Kulej. Przeczyta fragmenty biografii „Jerzy Kulej. W cieniu podium” spisanej na podstawie jego wspomnień przez Piotra Szaramę. Rozmowie towarzyszyła będzie projekcja filmu dokumentalnego „Opowieść sentymentalna. Jerzy Kulej” w reżyserii Artura Szulca.

 

W każdą niedzielę o 11:00 Big Book Cafe zaprasza na autorskie przeglądy gazet z różnych zakątków świata. Śniadaniom z prasą towarzyszy wegetariański bufet serwowany od 10:00 do 12:00. Wieści z pierwszych stron w styczniu zaprezentują Łukasz Kamiński, któryzapowie najważniejsze muzyczne wydarzenia 2018 roku, Dorota Warkomska z którą podsumujemy rok z Donaldem Trumpem, Barbara Włodarczyk przyjrzy się wieściom ze Wschodu, a Zygmunt Borawski opowie, jak czytać przestrzeń.

 

Wszystkich książkoholików oraz tych, którzy wśród postanowień noworocznych postawili sobie za cel czytać więcej, zaopatrzymy w najlepszą literaturę z drugiej ręki. Duży Kiermasz książki zapewni książki na cały rok! Kupione za grosze tomy wspomogą szóstą edycje międzynarodowego Big Book Festival. Domowe zasoby literackie uzupełniamy w sobotę, 27 stycznia od 10:00 do 18:00.

 

Szczegóły i pełny repertuar Big Book Cafe: http://bigbookcafe.pl/repertuar/