Jak co roku pojawia się pytanie co podarować Tacie na Dzień Ojca? Co sprezentować fanowi sportowych emocji, motoryzacyjnych ciekawostek czy pasjonatowi technologicznych nowinek? Okazuje się, iż trafionym prezentem może być książka w formie audiobooka lub ebooka, z której Tata będzie mógł korzystać na urlopie, uprawiając sport, podczas powrotu do domu czy w dalekiej podróży. Co najchętniej czytają mężczyźni i jakie tytuły warto podarować z okazji Dnia Ojca, podpowiadają specjaliści z Virtualo

 

Co gatunkowo czytają mężczyźni

 

Instytut Badawczy ARC Rynek i Opinia na zlecenie Virtualo zrealizował badanie „Zwyczaje Polaków związane z użytkowaniem ebooków i audiobooków”, które pokazuje, iż Panowie zarówno w wersji papierowej jak i elektronicznej najchętniej sięgają po sensację i kryminał oraz po fantastykę. Na kolejnym miejscu pojawiają się książki z gatunku horror, thriller i historia, jak również biografie i powieści.

 

Męskie zwyczaje czytelnicze

 

Co drugi z 544 mężczyzn, respondentów badania korzysta z ebooków, a co trzeci z audiobooków. Najwięcej Panów do rozpoczęcia użytkowania ebooków skłonił fakt, iż są fanami nowinek technologicznych (39% wskazań) oraz zachęta znajomych (32% wskazań). Dla co trzeciego mężczyzny impulsem były atrakcyjne ceny ebooków oraz wyjazd na wakacje lub w dłuższą podróż. Największymi zaletami korzystania z książek w tej formie jest możliwość czytania w każdej wolnej chwili np.: w środkach transportu czy na przystanku oraz brak konieczności noszenia przy sobie ciężkich książek. Panowie chwalą sobie ebooki ze względu na wygodę użytkowania i szybki proces zakupu.

 

Ebook czy audiobook

 

67% mężczyzn zapytanych przez Instytut ARC Rynek i Opinia na zlecenie Virtualo zadeklarowało, iż próbowało już czytać książki w formie ebooków, a 55% korzysta z nich regularnie. Dla 38% naturalnym wyborem są książki do słuchania. Wybór formy książki w przypadku mężczyzn, zdecydowanie zależy od okoliczności i lokalizacji. Na wakacjach i podczas dłuższych podróży, Panowie sięgają najczęściej po ebooki (43% wskazań) i (50% wskazań), podobnie na co dzień, podczas przemieszczania się komunikacją miejską. W domu, jeśli znajdują czas na lekturę 43% mężczyzn deklaruje, iż korzysta zarówno z ebooków i książek drukowanych, a 42% tylko z książek papierowych.

 

Tradycyjne księgarnie uginają się pod ciężarem książek, internetowe umożliwiają szybki zakup wybranej pozycji w wersji cyfrowej. Pozostaje jednak pytanie, jaki tytuł warto podarować Tacie z okazji jego święta. Podpowiedzią może być kilka tytułów z gatunków, po które najchętniej jak wynika z naszych badań sięgają Panowie- mówi Martyna Bednarczyk z Virtualo.

 

Propozycje książek na Dzień Ojca

 

 „Tata w budowie” Tomasz Bułhak

 

Felietony o tym, jak być ojcem i zwariować (ze szczęścia) napisane przez autor popularnego bloga. Książka przybliża temat nieopierzonego tacierzyństwa, obcowanie z niemowlakiem, nieustannym odkrywaniu nowych perspektyw i punktów widzenia na sytuacje, które trzeba redefiniować, bo pojawił się nowy aktor. Ciekawa propozycja na prezent dla świeżo upieczonego taty. Ilustracje do książki wykonała Maria Apoleika z kultowego bloga Psie Sucharki!

 

„Deniwelacja” Remigiusz Mróz

 

Pomysł na prezent dla Taty, który lubi mroczne kryminały. Gdzie jest Wiktor Forst? To pytanie zadają sobie zakopiańscy śledczy, gdy topniejący w Tatrach śnieg odsłania makabryczny widok na zboczach Giewontu. Odnalezione zostają zwłoki grupy kobiet, których za życia nic ze sobą nie łączyło.

 

„Długi kosmos” Terry Pratchett, Stephen Baxter

 

Propozycja dla Taty, wielbiciela fantastyki. Książka duetu Pratchett Baxter, o której „Independent on Sunday” napisał „Pomysłowe, zachwycające SF w najlepszej formie… Porywająca opowieść mistrzów” Przykład tytułu z gatunku fantastyki, prezentującej eksploracje kosmosu, innych światów i pokłady niekończącej się wyobraźni autorów.

 

„Cień góry” Gregory David Roberts

 

Miliony czytelników zafascynowały losy australijskiego uciekiniera, który pracował dla bombajskiej mafii fałszerzy dokumentów. Minęły dwa lata od dramatycznych wydarzeń opisanych w Shantaram brawurowej powieści inspirowanej prawdziwymi wydarzeniami. Teraz Lin – główny bohater powieści „Cień góry” musi znaleźć swoje miejsce w mieście zła, które żyje według zupełnie nowych zasad.

 

„Kolej podziemna” Colson Whitehead

 

Książka uhonorowana Nagrodą Pulitzera 2017, National Book Award 2016, ulubiona książka Baracka Obamy o Oprah Winfrey. Baśń o wolności i sile ducha, niezwykła mieszanka dokumentalnej prawdy i najbardziej wymyślnej fikcji.  Powieść pełna niespodzianek.

 

„Lepiej, byś tam umarł” Mamed Khalidov, Szczepan Twardoch

 

Fascynujący i niezwykły portret Mameda Khalidova, jednego z najbardziej znanych zawodników mieszanych sztuk walki (MMA). Ze sławnym polskim sportowcem pochodzenia czeczeńskiego rozmawia Szczepan Twardoch, zafascynowany światem męskich sportów i osobowością mistrza. ”Lepiej, byś tam umarł” to opowieść o poczuciu tożsamości i o walce o lepszą przyszłość, która toczy się nie tylko w błysku fleszy, ale też w codziennym życiu. Mamed Khalidov, reprezentujący Polskę na największych arenach to dumny mężczyzna, wrażliwy mąż i ojciec.

 

Podarować Tacie książkę na Dzień Ojca możemy zarówno w drukowanej formie lub ebooka czy audiobooka, który może mu towarzyszyć podczas podróży, powrotu do domu czy na urlopie.