Wspierana przez Urząd Gminy w Maltepe, grupa składająca się z badaczy podwodnego świata oraz archeologów ma na celu wpisanie historycznych wysp znajdujących się na morzu Marmara na listę UNESCO.
Dzieje wysp Vordonisi
Historia wysp sięga 1200 lat wstecz. Vordonisi zatopiły się po wielkim trzęsieniu ziemi w Stambule w 1010 roku. Podwodny kompleks znajduje się w odległości 700 metrów od brzegów Maltepe i w rzeczywistości składa się z dwóch wysp, znanych kiedyś jako dziesiąta i jedenasta wyspa Stambułu. Wiadomo, że na jednej z nich mieści się świątynia wybudowana przez Ignacego I, patriarchę Konstantynopola. Naukowcy muszą zbadać stan skał, aby dokładnie określić prawdziwą historię Vordonisi. Dostęp do głównego klasztoru utrudnia obecność małży, skamieniałości i różnych zwierząt morskich.
Cel projektu
Trzy uniwersytety – Uniwerytet Stambulski, Uniwersytet Uludağ oraz Unıwersytet w Düzce – wspierane przez miasto Stambuł i gminę Maltepe pracują nad ideą przywrócenia właściwego miejsca wyspom Vordonisi w historii Turcji. W październiku 2015 roku przeprowadzona była jedna z podwodnych ekspedycji w miejscu zatopienia wysp, której towarzyszyli przedstawiciele władz gminy. Burmistrz Maltepe przypomniał wtedy o tym, nad jak ważnym odkryciem pracują naukowcy: – Biorąc pod uwagę obecną mozaikę kulturową, przedstawiamy jak ważne jest patrzenie w jednym kierunku, zjednoczenie. Odkryliśmy piękno naszego regionu, to, co powinno być przekazywane następnym pokoleniom. Badanie zatopionych w czasie trzęsienia ziemi wysp, zapewni nam zarówno informacje archeologiczne i sejsmiczne. Głównym celem inicjatywy jest odkrycie na nowo wysp oraz otwarcie ich dla turystów. Po zakończeniu prac, zostanie przygotowany wniosek o wpisanie Vordonisi na listę UNESCO