29 czerwca odbył się niecodzienny rejs z udziałem Zbigniewa Gutkowskiego oraz zwycięzcy oficjalnej licytacji Miasta Gdańska dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Pan Kacper wraz z przyjaciółmi przez kilka godzin pływał po wodach Zatoki Gdańskiej razem z najlepszym polskim żeglarzem oceanicznym, spełniając swoje życiowe marzenie.

– To było coś niesamowitego. Zawsze marzyłem, aby spotkać „Gutka” i przez jeden dzień móc popływać najlepszą łódką regatową na Bałtyku. Będę pamiętać te chwile do końca życia. Cieszę się, że realizując moje marzenie mogłem pomóc WOŚP – wyznał zwycięzca licytacji.

Po raz kolejny Zbigniew Gutkowski zagrał razem z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. W tym roku do wylicytowania był rejs po Zatoce Gdańskiej na jachcie ENERGA z najlepszym polskim żeglarzem oceanicznym. „Gutek” nigdy nie ukrywał, że wspieranie inicjatyw charytatywnych ma dla niego olbrzymie znaczenie, dlatego m.in. 12 lipca odbędzie się inny rejs z darczyńcami Fundacji IRMA. Jego zaangażowanie w akcje społeczne nigdy nie maleje i jest godne podziwu dla wszystkich sportowców.

– Od kilku lat wspieram WOŚP najlepiej jak tylko potrafię. Staram się zawsze wygospodarować trochę czasu w okresie swoich przygotowań na to, aby popływać z osobami, które pomagają innym. Liczę na to, że zwycięzca licytacji długo nie zapomni rejsu jachtem ENERGA – powiedział Zbigniew Gutkowski.

W niedzielę Pan Kacper odebrał swoją nagrodę w postaci kilkugodzinnego rejsu po Zatoce Gdańskiej. – Oczywiście jestem pod wrażeniem łódki, sporo już żeglowałem, ale pierwszy raz na łódce tak szybkiej i lekkiej. Bardzo się cieszę, że udało nam sie postawić parę sztaksli, zmierzyć się z ciągnięciem toreb z żaglami po pokładzie oraz posterować ENERGĄ. Ona zachowuje sie na wodzie zupełnie inaczej niż znane mi łódki. Jednak głównym przeżyciem jest spotkanie z Gutkiem, cała grupa moich przyjaciół będzie długo ten rejs wspominać z tego właśnie powodu. Zbyszek imponuje nam swoim regatowym profesjonalizmem, odwagą w przekraczaniu granic, wynikami sportowymi, ale też tymi związanymi z szukaniem sponsorów do tego pięknego, ale też drogiego sportu. Trzymamy kciuki za jego kolejne regaty.

 

***

Zbigniew „Gutek” Gutkowski, skiper jachtu ENERGA, jest pierwszym polskim żeglarzem, który wziął udział w Vendée Globe – oceanicznych regatach samotników dookoła świata. Do tej pory ukończył dwa wyścigi okołoziemskie – załogowy (regaty The Race, 2000) i solo (regaty Velux 5 Oceans 2010/11 – zakończył je wielkim sukcesem – mimo awarii jachtu i dwóch poważnych kontuzji ukończył regaty na 2. pozycji, dzięki czemu trwale wpisał się do historii światowego żeglarstwa). W 2013 roku, wraz z Maciejem Marczewskim, jako pierwsza polska załoga w historii ukończył na 7. miejscu regaty transatlantyckie Transat Jacques Vabre, uzyskując kwalifikację do najbardziej prestiżowego wyścigu w formule double-handed – Barcelona World Race 2014/15.

Urodził się 24 czerwca 1973 roku w Gdańsku. Żeglarstwo uprawia od 10. roku życia i jest jednym z najbardziej znanych i doświadczonych polskich żeglarzy. Ma na swoim koncie ponad 130 tysięcy przepłyniętych mil morskich na jachtach klasy: katamaran 85ft, trimaran Orma 60, Volvo 60, Imoca Open 60 oraz Eco 60. Jest ambasadorem programu edukacji żeglarskiej ENERGA Sailing.
Jacht ENERGA to zbudowana w 2007 roku jednostka, zaprojektowana przez francuskie biuro Finot/Conq.
To wyjątkowo szybki jacht klasy IMOCA Open 60, mający opinię trudnego w prowadzeniu, ale niezastąpionego na kursach półwiatrowych. Dane techniczne: materiały – carbon/nomex, długość – 18,28 m, szerokość – 5,94 m, zanurzenie – 4,50 m, balast pomiarowy -8500 kg, kil węglowy, waga bulby – 3200 kg, liczba siłowników – 2, dodatkowe urządzenia – 2 stateczniki boczne, zbiorniki balastowe – przednie 1470 l, środkowe 1025 l, rufowe 1750 l, takielunek stały – PBO (włókna aramidowe), wysokość masztu – 28 m, powierzchnia żagli na wiatr – 300 m2, powierzchnia żagli z wiatrem – 550 m2.

ENERGA Sailing – wspiera młodych żeglarzy
ENERGA Sailing to jeden z programów z obszaru społecznej odpowiedzialności biznesu prowadzonych przez Grupę ENERGA w ramach programu Energa Sport. Celem ENERGA Sailing jest promowanie wśród dzieci pasji do żeglarstwa oraz kształtowanie pozytywnych postaw. Zachęcić młodzież do żeglarstwa mają wybitni sportowcy, m.in. Zbigniew Gutkowski, których Grupa ENERGA zaangażowała do projektu oraz których wspiera w ich sportowej rywalizacji o rekordy i medale. Start „Gutka” na jachcie ENERGA w samotniczych okołoziemskich regatach Vendée Globe w listopadzie 2012 stanowił początek ENERGA Sailing.
Wiosną 2013 pod tym samym szyldem ruszył program edukacji żeglarskiej. Jest to program edukacyjno-sportowy realizowany przez okręgowe związki żeglarskie i w pierwszej edycji skierowany do dzieci z województw: pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, małopolskiego. W każdym z rejonów lokalnymi patronami programu są polscy olimpijczycy, medaliści mistrzostw świata i Europy  Przemysław Miarczyński, Anna Weinzieher, Piotr Myszka oraz Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński. Zajęcia w ramach ENERGA Sailing są bezpłatne, co najmniej raz w tygodniu dla każdego uczestnika.