Święta Łucja to w kościele katolickim patronka światła (łac. „lux” – światło). „Dzień Świętej Łucji” to symboliczne święto zimowego przesilenia obchodzone powszechnie w Szwecji  – ale i w innych krajach skandynawskich – w dniu 13 grudnia –  w tym dniu odbywają się pochody orszaku dzieci i dorosłych w białych strojach,  prowadzone przez Św. Łucję niosącą światło.


Na długo nim zaczęto obchodzić dzień św. Łucji noc z 12 na 13 grudnia uznawana była za najdłuższą i najciemniejszą w roku. Według podań ludowych była to noc niebezpieczna – zwierzęta przemawiały ludzkim głosem, działały też ponadnaturalne moce. Dla bezpieczeństwa ludzie w ogóle nie kładli się spać.

Przybywająca „ze światłem we włosach” Łucja rozjaśniła tę przerażającą ciemność. Zwyczaj obchodzenia dnia św. Łucji pojawił się najpierw w zachodniej Szwecji, ale szybko stał się popularną i ukochaną przez wszystkich Szwedów tradycją. Obchody święta rozpoczynają się wczesnym rankiem. Orszak św. Łucji odwiedza miejsca pracy i szkoły. Co roku organizowane są także wybory najpiękniejszej Łucji, która przewodzi orszakowi w sztokholmskim Skansenie – najstarszym na świecie muzeum pod gołym niebem.

Według innych przekazów tradycja dnia św. Łucji przywędrowała z Włoch. Młoda kobieta o imieniu Łucja wydała pieniądze ze swojego posagu, by nakarmić biednych, co nie spodobało się jej narzeczonemu. W gniewie doniósł on władzom, że Łucja jest chrześcijanką, co w ówczesnym państwie rzymskim było przestępstwem. Dziewczynę skazano na śmierć. Trudno powiedzieć, czy tradycja i włoska święta Łucja mają coś wspólnego. Jedni twierdzą, że łączy je tylko imię, inni, że szwedzka tradycja wywodzi się z włoskiej legendy.

Święto światła i zbliżający się sezon świąteczny jest okazją do wielu spotkań społeczności skandynawskiej, również w Polsce.

Wśród licznych wydarzeń zaplanowanych w nadchodzącym czasie, warto wspomnieć o uroczystym koncercie z okazji Dnia Świętej Łucji, w wykonaniu szwedzkiego chóru Young Cathedral Voices z Uppsali, zorganizowanym przez Ambasadę Szwecji i Parafię Ewangelicko-Augsburską Świętej Trójcy w Warszawie. Koncert odbędzie się 4 grudnia 2015, a w programie przewidziano także występ Chóru Dziecięcego i Chóru Vox Gaudii Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Świętej Trójcy.