Szanowni Państwo,
pragniemy Państwa poinformować, że w dniach od 24 stycznia do 1 lutego 2015 roku na Słowacji odbędzie się XXVII Zimowa Uniwersjada. Będzie to największa impreza sportowa na Słowacji w tym roku.

Po raz pierwszy w historii Zimowa Uniwersjada odbędzie się wyjątkowo w dwóch krajach – na Słowacji i w Hiszpanii.

Głównym gospodarzem Zimowej Uniwersjady jest hiszpańska Grenada, która poprosiła Słowację o pomoc przy organizacji zimowych dyscyplin, których Hiszpanie nie są w stanie zorganizować. Dlatego też, takie dyscypliny zimowe jak: kombinacja norweska /skoki i biegi narciarskie/ oraz zawody biatlonowe rozegrane zostaną w ośrodkach Strbske Pleso i Osrblie na Słowacji.  Druga cześć Zimowej Uniwersjady odbędzie się już w Grenadzie w dniach od 4 do 14 lutego br.

Uroczyste otwarcie  Zimowej Uniwersjady odbędzie się 24 stycznia o godz.  18:00 w ośrodku na Strbskim Plesie. Około 90 minutowy program kulturalny zakończony zostanie zapaleniem ognia Uniwersjady.

Oficjalny spot promujący Zimową Uniwersjadę na Słowacji znajduje się tutaj:  https://www.youtube.com/watch?v=MJzio9o49Vs

Uniwersjada Zimowa to największe święto sportu akademickiego.  Szacowana liczba uczestników to ponad 500 zawodników z 32 krajów. Twarzą i ambasadorem 27. Zimowej Uniwersjady na Słowacji będzie Danka Barteková, brązowa medalistka igrzysk olimpijskich w 2012 roku. Głównym organizatorem jest International University Sport Federation – FISU. Maskotką najważniejszej imprezy organizowanej pod egidą FISU został „UGGI”- niezwykle sympatyczny koziołek z gór Sierra Nevada.  Dlaczego właśnie Kozioł stał się symbolem uniwersjady? – „Kozioł utożsamiany jest z takimi cechami jak wytrzymałość, umiejętność, równowaga i szlachetność. Wszystkie te wartości mocno związane są ze sportem” – oznajmił projektant.

http://igrzyska24.pl/wp-content/uploads/2015/01/UGGI.jpg

Wszystkie finałowe dyscypliny podczas Zimowej Uniwersjady transmitowane będą na żywo w kanale sportowym Eurosport. Więcej informacji na temat Zimowej Uniwersjady znajduje się na stronie www.tatry2015.sk

Dodatkowo informujemy, że w słowackich Tatrach panują fantastyczne warunki narciarskie. Pokrywa śnieżna na trasach zjazdowych wynosi od 60 do 80 cm. W sobotę 17 stycznia otwarta zostanie najwyżej położona trasa zjazdowa na Słowacji w Siodełku Łomnicy /2190 m n.p.m./ o długości 1240 m. W związku z tym czynna będzie najdłuższa trasa zjazdowa w słowackich Tatrach z Siodełka Łomnicy do Tatrzańskiej Łomnicy o długości 5,5 km z różnicą wzniesień 1300 m.  Pokrywa śnieżna w Siodełku Łomnicy obecnie wynosi około 100 cm naturalnego puchu.

Pozdrawiam i zapraszam do zimowej Słowacji.

Ján Bošnovič

Dyrektor Narodowego Centrum

Turystyki Słowackiej w Polsce

Ul. Krakowskie Przedmieście 47/51