Spróbujcie na własnej skórze 70-kilometrowy maraton w Karkonoszach lub kibicujcie przy ekstremalnych wyścigach psich zaprzęgów

 
Jubileuszowa Złota Narta z 50-kilometrowym maratonem, wymagający wyścig drużynowy na 70 kilometrów, lub ekstremalny kilkudniowy wyścig psich zaprzęgów – w skrócie w Republice Czeskiej nie ma nudy nawet w zimie. Przedstawiamy listę sześciu imprez, których zdecydowanie nie należy pominąć.
 

Złota Narta   

20. 01. 2018, Region Vysočina

 

W styczniu 2018 roku odbędzie się 80-ta edycja jednego z najbardziej znanych konkursów w Republice Czeskiej – Złota Narta, który odbędzie się w ramach Mistrzostw Republiki Czeskiej w narciarstwie biegowym.  Ze względu na tę ważną rocznicę organizatorzy w tym roku przygotowali nowość – 1-szy nowoczesny maraton narciarski na dystansie 50-ciu i 24-rech kilometrów. Start i meta, już tradycyjnie, będzie na najnowocześniejszym, krajowym stadionie biathlonowym, a bieg na nartach na Vysočina Arenie. Na odwiedzających w weekend Nové Město na Moravě czekają nie tylko atrakcje sportowe, ale także bogaty program towarzyszący.

 

Šediváčkův long 2018

23.–27. 1. 2018, Góry Orlickie    

 
Jeden z najtrudniejszych wyścigów psich zaprzęgów w Europie  Šediváčkův long, odbędzie się pod koniec stycznia 2018 roku w Górach Orlickich  już po raz dwudziesty drugi. Do Deštného w Górach Orlickich  na start zawodów przybędzie 700 psów zaprzęgowych i ponad 100 maszerów z Czech, Niemiec, Austrii, Chorwacji, Węgier i Polski. Na wszystkich czeka 240 mroźnych kilometrów piękną przyrodą Gór Orlickich. Od 2002 roku Šediváčkův long jest jednym z serii czterech ekstremalnych wyścigów psich zaprzęgów o tytuł Iron sled dog man a Ice dog.
 

City Cross Sprint 2018

10. 2. 2018, Ostrawa    

 
Te ostrawskie zawody są otwarte dla wszystkich chętnych, ale równocześnie są pokazem, na którym można zobaczyć czeskie i światowe gwiazdy narciarstwa biegowego. Impreza odbywa się w wyjątkowym miejscu na świecie – zabytku industrialnym Obszar Górniczy Vitkovice (Dolní oblasti Vítkovice). W lutym 2018 odbędzie się 6-ta edycja, której towarzyszyć będzie pokaz biathlonu. Kolejnymi punktami programu towarzyszącego będzie na przykład show w akrobacji lotniczej lub pokazy slackliningu. Wstęp na imprezę jest bezpłatny, nie jest też pobierana opłata startowa.

 

Izerska Pięćdziesiątka

16.–18. 2. 2018, Góry Izerskie – Bedřichov

Izerska pięćdziesiątka to zawody narciarstwa biegowego techniką klasyczną na 50-cio kilometrowej trasie prowadzącej przez Góry Izerskie po tzw. Magistrali Izerskiej. W Republice Czeskiej nie ma bardziej znanych zawodów. Pierwsza edycja odbyła się w 1968 roku, a więc w tym roku można wyruszyć na „biały ślad“ już po raz 51. Obok wyścigu głównego można wziąć udział w wyścigu na 30 kilometrów techniką dowolną i 25 kilometrów techniką klasyczną. Dzieci również mogą brać udział w zawodach. Każdego roku Izerska Pięćdziesiątka cieszy się dużą popularnością, z rejestracją trzeba się więc śpieszyć – jeżeli uda się to zrobić do końca stycznia, rejestracja będzie kosztować 2200 CZK.

 

MTB Chinese Downhill

24. 2. 2018, Karkonosze – Svatý Petr

Już czwarty sezon w  Szpindlerowym Młynie jeździ się nie tylko na nartach czy snowboardach, ale można tu również zobaczyć dziesiątki nieustraszonych rowerzystów pędzących po zboczu na rowerach górskich. Nartostrada otwiera się dla rowerzystów jeszcze przed zakończeniem sezonu zimowego, a Chinese Downhill ponownie staje się niezapomnianym przeżyciem nie tylko dla samych uczestników, ale także dla widzów.

 

Karkonoska Siedemdziesiątka   

3. 3. 2017, Karkonosze  

Zawody otwarte w narciarstwie biegowym Karkonoska Siedemdziesiątka to tradycyjny wyścig drużynowy na dystansie 70 kilometrów. Należy do najstarszych, najdłuższych i najbardziej wymagających lokalnych wyścigów. Obecnie w zawodach biorą udział drużyny pięcioosobowe, które biegają stylem klasycznym, a trasa prowadzi między  Szpindlerowym Młynem a Janskými Lázněmi. Oprócz wyścigu głównego (mężczyźni 70 km) mamy inne kategorie (kobiety 50 km, mężczyźni 50 km, kobiety 23 km, oldboje 23 km) i wszystkie odbywają się tego samego dnia. Wyścig jest, co prawda mniej popularny niż Izerska Pięćdziesiątka, ale za to jest bardziej wymagający.