Warunki klimatyczne umożliwiające jazdę na nartach przez sześć miesięcy, odpowiedni śnieg, długie trasy narciarskie, wiele słonecznych dni w roku oraz wyjątkowa infrastruktura – wszystko to sprawia, że Erzurum jest jednym z najlepszych ośrodków turystyki zimowej w Turcji. Dzięki pojawiającym się nowym hotelom i obiektom o wysokim standardzie, jego popularność ciągle rośnie.
Na narty do Turcji?
Najlepszym okresem na uprawianie narciarstwa w ośrodkach Palandöken oraz Konaklı jest czas pomiędzy grudniem a majem. Ze względu na klimat kontynentalny, śnieg w trakcie sezonu jest tam drobny i suchy, wprost idealny dla narciarzy. Ośrodek narciarski od lotniska dzieli zaledwie 15 kilometrów, a od centrum miasta 4 kilometry – oznacza to, że już w przeciągu 20 minut od wylądowania samolotu, można znaleźć się na stoku. Obiekty sportowe w Erzurum oferują sztuczny śnieg oraz są wyposażone w systemy przeciwlawinowe, dzięki czemu bez obaw można cieszyć się sportami zimowymi w każdym okresie w ciągu roku. Wiele stoków jest ponadto dobrze oświetlonych, więc są dostępne również wieczorem. Na miłośników białego szaleństwa czeka również przystępna cenowo baza noclegowa, zarówno w okolicach ośrodków, jak i centrum miasta.
W 2012 roku New York Times umieścił Palandöken na 18 miejscu w rankingu „41 najlepszych zimowych kurortów świata”. Dzięki stokom obsługiwanym przez 10 wyciągów krzesełkowych, jeden wyciąg do narciarstwa telemarkowego, dwa baby lift i jedną gondolę możliwa jest obsługa 12 000 osób jednocześnie.
Konaklı Ski Resort
Konaklı to kolejny ośrodek mieszczący się w Erzurum – zajmuje on powierzchnię 460 hektarów, a od centrum miasta oddalony jest o zaledwie 17 kilometrów. Odnajdą się tam narciarze na każdym poziomie zaawansowania, gdyż nachylenie stoków jest zróżnicowane. Na ośrodek składa się 6 mechanicznych wyciągów, które są w stanie obsłużyć 14 000 narciarzy w tym samym czasie. Oprócz tego, na terenie kurortu znajdują się m.in.: wypożyczalnie sprzętu, sklepy, stragany, kawiarnie i restauracje – wszystko to, by zaspokoić wszelkie potrzeby sportowców i turystów odwiedzających Konaklı.
Centrum Sportów Zimowych i Kandilli Ski Resort
36 kilometrów od centrum miasta znajduje się Kandilli Ski Resort – ośrodek, z którego atrakcji można korzystać przez cały rok. Centrum narciarskie Kandilli oferuje między innymi trasy biathlonowe oraz tory dedykowane biegom narciarskim o różnych poziomach zaawansowania (niebieskie i czerwone). Infrastruktura obejmuje także obiekty przystosowane do gry w hokeja, łyżwiarstwa, curlingu czy też skoków narciarskich.
European Youth Olympic Winter Festival 2017
Erzurum, które było gospodarzem Zimowej Uniwersjady w 2011 roku, obecnie szykuje się do organizacji Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy (EYOWF) w roku 2017. Dzięki swojej infrastrukturze Erzurum stało się niezwykle ważnym ośrodkiem sportów zimowych.
Obozy sportowe na wysokościach!
Erzurum położone na wysokości 2000 m. n.p.m. ma bardzo komfortowe warunki klimatyczne. Dzięki temu jest świetnym miejscem do treningów w warunkach wysokogórskich oraz organizowania obozów sportowych. W Erzurum znajduje się aż 11 boisk przystosowanych do gry w piłkę nożną. Ponadto rozpoczęta została także budowa 5 boisk w Palandöken. Wszystkie obiekty spełniają wymogi UEFA.
Erzurum pełne zabytków
Erzurum leży pośrodku północnowschodniej Turcji. Przez wieki osiedlały się tam wielkie cywilizacje, dzięki czemu region ten stał się ważnym ośrodkiem w kraju. Co więcej, Erzurum może pochwalić się swoimi walorami kulturowymi. To w dalszym ciągu raj nieodkryty dla turystów, atrakcyjny zarówno ze względu na położenie geograficzne i cudowną naturę, jak i spuściznę po wielkich cywilizacjach. Odwiedzający Erzurum, poza ofertą dla narciarzy, mają szansę zapoznać się również z zabytkami architektury seldżuckiej. Niedawno w kościele Öşvank odkryto płaskorzeźbę gruzińskiego króla – również wartą zobaczenia.
Kolejnym ważnym historycznie miejscem w Erzurum są bastiony, gdzie rozegrała się walka o niepodległość. To właśnie tu ponad 20 oddziałów wojsk znalazło się na polu bitwy w latach 1877–1878, podczas wojny pomiędzy Rosją a Imperium Osmańskim. Można odwiedzić, położony za pomnikiem Aziziye, grobowiec Nene Hatun – szlachetnej i walecznej tureckiej bohaterki wojennej.
Gratką dla zwiedzających jest zamek w Erzurum, składający się z baszty i otaczających ją murów. Baszta zachowana jest bardzo dobrze, ale na murach widoczny jest upływ czasu.
Muzeum Archeologiczne, Medresa Yakutiye i Medresa Dwóch Minaretów są najlepszymi przykładami medres (teologicznych szkół muzułmańskich) z czterema ejwanami i dziedzińcami. Niedaleko znajdują się również warte uwagi Trzy Grobowce.
Zakupy!
Rüstem Paşa Karawanseraj to wybudowany w 1561 roku przez Rüstema Paşę – wielkiego wezyra Sulejmana Wspaniałego – dawny zajazd dla karawan. Obecnie jest on atrakcyjny zarówno ze względów architektonicznych, jak i zakupowych. Ten dwukondygnacyjny budynek potocznie określa się „Stone Khan”(Kamienny Han). Na znajdującym się w nim bazarze lub bezpośrednio od samych rzemieślników, można nabyć pamiątki takie jak np. biżuterię z kamienia gagat.
W celach zakupowych warto również odwiedzić dzielnicę Taşmağazalar – najbardziej tętniącą życiem część miasta. To właśnie tam można znaleźć najpiękniejszą biżuterię w Erzurum.
Co kupować?
Paciorki modlitewne z kamienia gagat i srebra, cygarniczki, bransolety, naszyjniki, broszki, kolczyki i spinki do włosów to pamiątki, z których słynie ten region. Miejscowi rzemieślnicy specjalizują się również w biżuterii ze złota. Produktami regionalnymi charakterystycznymi dla Erzurum są natomiast: ser Civil, miód i melasa.
Jeśli chcemy zrobić zakupy, zjeść lub się napić, warto wybrać się na bazar Tebriz Kapı, do Tradycyjnych Domów Erzurum lub Mücellidi Konağı. Kolejną alternatywą jest centrum handlowe Modern Mall, w którym poza sklepami, znajdują się również kina.
Warto spróbować!
Ślady zamieszkujących Erzurum cywilizacji można dostrzec w lokalnej kuchni. Składają się na nią zarówno kebaby, jak i potrawy wegetariańskie, zupy i desery – dania są bardzo zróżnicowane i warte spróbowania. Posiłek tradycyjnie zaczyna się od zupy ayran aşı, a kończy nadziewanym kadaifi. Osoby odwiedzające Erzurum koniecznie powinny skosztować: potrawy heurek, zupy herle aşı, kesme oraz ayran aşı, marynowanych nadziewanych warzyw, cağ kebab, çiriş, pilaf z jajkiem, a także herbaty w stylu ‘kıtlama’.
Jak dojechać?
Międzynarodowe lotnisko w Erzurum rocznie obsługuje 2 000 000 pasażerów. W ciągu tygodnia odbywa się 60 lotów krajowych. Lotnisko oferuje międzynarodowe połączenia czarterowe w sezonie zimowym. Do Erzurum można dostać się również połączeniami z Ankary lub Stambułu.