Fabryka Porcelany AS Ćmielów to manufaktura, kultywująca przedwojenne tradycje wytwórni Świt w Ćmielowie. Początki produkcji porcelany w Ćmielowie sięgają roku 1804. Obecna nazwa, przyjęta po prywatyzacji w 1996 r., wywodzi się od pierwszych liter imienia i nazwiska nowego właściciela – Adama Spały

 

W niewielkim, 3-tysięcznym Ćmielowie położonym w pobliżu Ostrowca Świętokrzyskiego znajduje się obecnie Fabryka Porcelany AS Ćmielów produkująca porcelanę luksusową. W 1790 r. miejscowy garncarz Wojtas założył tu manufakturę wytwarzającą garnki gliniane i fajans. Natomiast w 1804 r. hrabia Jacek Małachowski stworzył w Ćmielowie fajansarnię. W kolejnych latach fabryka zmieniała właścicieli, a w 1838 r. rozpoczęto w niej produkcję porcelany. W 1996 r. starą wytwórnię porcelany kupił Adam Spała. Nowy właściciel nawiązał też kontakt z dawnymi projektantami.

 

Ćmielowska manufaktura kontynuuje wieloletnie tradycje, produkując miniaturowe rzeźby porcelanowe, w oparciu o oryginalne modele zaprojektowane w latach 50-tych i 60-tych XX w. przez artystów z Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie używając form matek, które przetrwały wraz z chlubną tradycją porcelany ćmielowskiej. Zarówno stare jak i nowe wzory – w tym szczególnie nowa kolekcja prof. Tomaszewskiego – cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród kolekcjonerów i znawców porcelany na całym świecie. Produkowane tu porcelanowe figurki stanowią połączenie historii, unikalnego stylu oraz doskonałej jakości. Ćmielowskie wyroby eksportowane są do kilkunastu krajów, w tym m.in.: Anglii, Stanów Zjednoczonych, Japonii, Niemiec i Rosji.

 

Fabryka Porcelany AS Ćmielów ma w swojej ofercie ponad 300 wzorów różnych figurek, kilka serwisów do kawy i herbaty oraz oryginalnie zaprojektowane kubki i filiżanki. Wszystkie te wyroby są produkowane z najwyższej jakości porcelany, a następnie ręcznie dekorowane. Posiadają zabezpieczenia chroniące je przed fałszerstwem, z których najważniejsza jest różowa, czworokątna pieczęć wykonana ze specjalnie przygotowanej masy porcelanowej. Na dowód oryginalności każda figurka posiada certyfikat autentyczności, zawierający jej niepowtarzalny numer, datę powstania wzoru oraz nazwisko autora. Najnowszą propozycją firmy jest porcelanowa biżuteria promowana pod logo Ćmielów Exclusive.

Przy ćmielowskiej manufakturze działa pierwsze w Polsce Żywe Muzeum Porcelany, które przybliża proces ręcznej produkcji gościom odwiedzającym fabrykę. Mogą oni „na żywo” zobaczyć jak powstaje i jak jest ręcznie zdobiona porcelana. Zwiedzający zapoznają się się z procesem twórczym (od projektu po gotowy produkt), oglądają film w wielkim 22 metrowym piecu, w którym dawniej wypalano ceramikę, oraz podziwiają eksponaty na Wystawie Starej Porcelany w Galerii van Rij (m.in. z pracami znanego w świecie artysty, malarza i rzeźbiarza Lubomira Tomaszewskiego).

 

Ciekawą propozycją są również warsztaty ceramiczne, w ramach których uczestnicy mogą samodzielnie wykonać różę z masy porcelanowej i pomalować ją specjalnymi farbami. W tutejszej kawiarni „Leżąca Kotka” w ćmielowskich filiżankach podaje się m.in. najdroższą kawę świata (kopi luwak) oraz kawę porcelanową z odrobiną glinki kaolinowej, z której powstaja porcelanowe arcydzieła. Kawy serwowane są oczywiście w ręcznie wykonanych filiżankach z Fabryce Porcelany AS Ćmielów.

 

Wykonane w Fabryce Porcelany AS Ćmielów produkty nie zawierają dodatku mączki kostnej i mogą być używane przez wegan i wegetarian. W świecie istnieje tylko kilka manufaktur w, które zajmują się tradycyjną produkcją porcelany oraz ręcznym dekorowaniem wyrobów. Fabryka Porcelany AS Ćmielów należy do tego elitarnego grona.

 

Jak dbać o porcelanę?

 

Porcelana to jeden z najszlachetniejszych surowców stosowanych w sztuce użytkowej. Uwielbiamy jej delikatność i dlatego kolekcjonujemy piękne porcelanowe figurki, filiżanki oraz inne przedmioty.

Wyroby porcelanowe wymagają wyjątkowej pielęgnacji. Ręcznie dekorowanej porcelany nie należy myć w zmywarce. Porcelanę myjemy ręcznie w letniej wodzie z dodatkiem odrobiny mydła lub delikatnego detergentu. Aby zminimalizować ryzyko stłuczenia, najlepiej włożyć do zlewu plastikową miskę, napełnić ją roztworem wody z mydłem i delikatnie umyć za pomocą miękkiej ściereczki.Najbezpieczniej myć po jednej sztuce. Nigdy nie myjemy w zmywarkach porcelany dekorowanej płynnym złotem lub platyną. Jeszcze wilgotne po myciu produkty osuszamy bawełnianą, dobrze wchłaniającą wodę ściereczką. Osad z kawy czy herbaty zniknie po wytarciu filiżanki/kubka mokrą ściereczką z dodatkiem sody oczyszczonej lub nasypanie do naczynia kwasku cytrynowego, zalanie go ciepłą wodą i pozostawienie na kilka minut. Porcelanę możemy wkładać do lodówki, należy jednak pamiętać aby nie wyjmować porcelany z lodówki i wkładać do mikrofalówki lub wlewać „od razu” gorący płyn – porcelana jest bardzo wrażliwa na zmiany temperatur i może ulec pęknięciu.