Tureckie Erzurum jest jednym z największych ośrodków turystyki zimowej na świecie. Erzurum położone jest na skraju równiny, u stóp góry Palandöken we wschodniej Anatolii.


Powstanie miasta w tym miejscu nie jest przypadkowe. Przez 6000 lat miasto było centrum gospodarczym i politycznym w regionu. Erzurum gościło wiele znaczących cywilizacji takich jak Persowie, Rzymianie, Bizantyjczycy, Seldżukowie i Turcy. Erzurum często nazywane jest rajem turystycznym. Nazwę tę zawdzięcza dziewiczemu pięknu przyrody. Erzurum to także tradycyjne tańce ludowe, rękodzieło, które jest nadal wytwarzane w tym mieście, a także lokalne smaki. 

Miłośnicy białego szaleństwa z pewnością znajdą tu to, czego potrzebują. W Erzurum śnieg pojawia się na przełomie października-listopada, sezon narciarski rozpoczyna się na początku listopada i trwa do końca kwietnia. Piękne trasy narciarskie, są przystosowane do jazdy na nartach przez pięć miesięcy w roku. Góry Palandöken to pasmo górskie o łącznej powierzchni 70 km długości i 25 km szerokości ciągnące się na południe od miasta. Kurort wyposażony jest w trasy do narciarstwa alpejskiego, snowboardowego oraz stylu dowolnego. Każdy narciarz znajdzie tu coś dla siebie. Średnia temperatura w okresie zimowym wynosi od -5, do -9 ° C. Największe ośrodki turystyczne Erzurum to Konaklı i Kandilli. 

Miasto, które było gospodarzem 25. zimowych igrzysk studenckich – Uniwersjady, stało się kolejną turecką atrakcją na świecie. Erzurum jest doskonałym miejscem na wypoczynek dla osób, które lubią aktywnie spędzać czas.