Nie ma się co dziwić, że Morze Śródziemne to pierwszy wybór większości z nas na wakacyjny wypoczynek. Złote plaże, gwarancja pięknej pogody, wybór ciekawych miast, kurortów i krajobrazów, które zaspokoją każdy gust. To po prostu idealny kierunek na lato. Wybór jest ogromny, ale Skyscanner znalazł 10 miejsc, których po prostu nie można przegapić

 

1. Languedoc-Roussillon, Francja

 

Zajmujący dość niewielki teren, ten śródziemnomorski region Francji może się pochwalić mnóstwem ciekawych miasteczek, czekających na to, żeby je odkryć. W głębi lądu – warowne Carcassonne i eleganckie Montpellier. Z kolei, kierując się bardziej w stronę morza, zatrzymaj się w Perpignan i malowniczym portowym Collioure, w intrygujący sposób łączącym kulturę francuską i hiszpańską. Poza tym, Languedoc-Roussillon to największy region winiarski na świecie. Czy musimy Cię dalej przekonywać?

 

2. Kadyks, Hiszpania

 

Niesprawiedliwie ignorowany przez masy Kadyks, jest jednym z najpiękniejszych miast Andaluzji (a może i całej Hiszpanii). Z jego głównej plaży można podziwiać wspaniałe widoki kolorowych budynków i katedrę z charakterystyczną żółtą kopułą. Pogub się w jego wąskich, brukowanych uliczkach, w których historię widać na każdym kroku, a w przerwach podjadaj świeżutkie owoce morza.

 

3. Cinque Terre, Włochy

 

„Pięć wiosek”, które kryją się pod nazwą tego regionu to Monterosso, Vernazza, Corniglia, Manarola i Riomaggiore, wpada do Morza Śródziemnego z klifów Ligurii. Jeśli jesteś fanem (a kto nie jest?) włoskiej kuchni, spokojnego stylu życia i kamienistych plaż, będziesz zachwycony włóczęgą po tych okolicach.

 

4. Majorka, Hiszpania

 

Baleary (a Majorka w szczególności) zawsze były ulubionym miejscem turystów szukających nieustającego blasku słońca na niebie. Można tu znaleźć zarówno modne kurorty jak Alcudia i Palma Nova, jak i tradycyjne wioski rybackie, na przykład Cal Figuera. Jeśli pokusisz się o wycieczki wgłąb lądu, odkryjesz wspaniałe pejzaże, winne połacie i spokojne gaje oliwne.

 

5. Dubrownik, Chorwacja

 

To otoczone murami miasto jest jak labirynt ulic wysadzanych perłami architektury barokowej. Jeśli chodzi o rajskie plaże i wysepki, to może być trudno dokonać selekcji, bo wszystkie są wspaniałe. Jeśli masz ochotę odkrywać także to, co znajduje się poza murami miasta, polecamy wyprawę kolejką górską i podziwianie błękitu morza i idyllicznego otoczenia z lotu ptaka.

 

6. Korsyka, Francja

 

W przeciwieństwie do wielu wysp Morza Śródziemnego, które w ostatnich latach dotknął zbyt gwałtowny rozwój i urbanizacja, Korsyka jest jedną z tych, które zachowały swoją niewinną starodawność. Jednocześnie może się pochwalić jednymi z najpiękniejszych w Europie plaż i zapierającymi dech w piersiach krajobrazami. Mimo, że wyspa oficjalnie należy do Francji, jej mieszkańcy bronią swojej odrębności kulturowej, powtarzając, że są „zawsze podbijani, nigdy ujarzmieni”.

 

7. Malta

 

To wyspiarskie państwo na Morzu Śródziemnym jest jednym z najmniejszych krajów w Europie. To bardzo wygodne dla podróżnych – wszystkie atrakcje są tu pod ręką. Należą do nich między innymi Blue Grotto, czyli zespół jaskiń wypełnionych nieziemsko błękitną wodą, czy klify Dingli, które konkurują z nimi o miano najbardziej malowniczego zakątka na Malcie.

 

8. Wybrzeże Adriatyku, Czarnogóra

 

Czarnogórskie plaże zyskują sobie coraz więcej zwolenników. Odwiedź otoczone murem miasto Kotor albo wespnij się na fortyfikacje, żeby podziwiać z góry miasto i port. Możesz też wybrać się dalej, wzdłuż wybrzeża, do pięknego Sveti Stefan, dawnej wioski rybackiej, dziś przekształconej w luksusowy kurort.

 

9. Kreta, Grecja

 

Wybrzeże o długości tysiąca kilometrów czyni Kretę największą wyspą Grecji i popularnym kierunkiem wakacyjnym. Jest niezwykle zróżnicowana geologicznie, z rajskimi plażami i monumentalnym pasmem górskim zarazem. Miasta, takie jak Chania czy Retimno czarują swoją wenecką architekturą, a na obrzeżach Heraklionu znajdziesz ruiny Pałacu Minosa z Knossos (tego od Labiryntu Minotaura z mitów greckich).

 

10. Wybrzeże Jońskie, Albania

 

Może się wydawać nieoczywistym wyborem ze względu na słabą reputację z czasów komunistycznych. Ale jeśli pokusisz się o odkrycie albańskiego wybrzeża z pięknymi górskimi pejzażami i turkusową wodą, na pewno nie pożałujesz. Polecamy szczególnie jego odcinek pomiędzy miastami Vlorë i Sarandë, a tam plaże Dhermi, Himara i Ksamili.