Już 19 marca Stambuł zaprasza na 14. edycję Festiwalu Filmów Krótkometrażowych Akbank. Wydarzenie to potrwa do 29 marca.


Po raz pierwszy festiwal ten miał miejsce w 2004 roku i od tamtego czasu określany jest mianem jednej z wiodących imprez kulturalnych i artystycznych z coraz bardziej zróżnicowanym programem. Głównym celem tego wydarzenia jest popularyzacja filmów krótkometrażowych, wspieranie ich twórców, oraz prezentacja dzieł szerokiej publiczności

.

Struktura festiwalu

Oprócz konkursów filmowych o randze krajowej, a także międzynarodowej, organizatorzy zapewniają także szereg ciekawych warsztatów i spotkań z artystami, stwarzając tym samym platformę do wymiany doświadczeń pomiędzy mistrzami a amatorami. Festiwal składa się z kilku sekcji, m.in. „Film dokumentalny”, „Doświadczenia” czy „Perspektywa”. Ponadto podczas wydarzenia pokazywane są widzom dzieła, które gościły na największych międzynarodowych festiwalach w Berlinie, Cannes czy w Wenecji.

W 2017 roku stworzono także sekcję o nazwie „Forum”, której celem jest wspieranie młodych artystów tworzących filmy krótkometrażowe, poczynając od etapu pisania scenariusza a kończąc na wsparciu przy produkcji filmu.

Do tej pory na festiwalu można było podziwiać dzieła artystów takich jak Abbas Kiarostami, Reha Erdem, Jessica Woodworth, Yeşim Ustaoğlu, Jafar Panahi, Ahmet Uluçay, Tayfun Pirselimoğlu, Coşkun Aral czy Barış Pirhasan.

Więcej informacji na stronie: http://www.akbanksanat.com/en