Alpejskie wiejskie centra odnowy biologicznej

Kąpiel w słońcu kąpiel w sianie

Wraz z nastaniem wiosny, która w Południowym Tyrolu pojawia się dość wcześnie, warto pomyśleć o odnowie biologicznej i to w najlepszym wydaniu: wiejskiego SPA i połączeniu jej z wypoczynkiem na jednej z wyspecjalizowanych farm agroturystycznych Roter Hahn. Alpejskie centra odnowy biologicznej cieszą się długą tradycją w wiejskiej kulturze Południowego Tyrolu: zioła lecznicze od dawna rosną wokół gospodarstw i domów, a wiedza o siłach natury przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Tutaj łączy się ona z najnowszymi osiągnięciami w dziedzinie zdrowia i urody, dzięki czemu goście mogą korzystać z regionalnych zabiegów spa, od kąpieli w sianie i wełnianych okładów po kuracje ziołowe.

Zresztą, oferta różnego rodzaju zabiegów jest znacznie szersza: kąpiele w mleku, sauny wiejskie, masaże relaksacyjne, ziołowe maseczki kosmetyczne, kuracje oczyszczające, ćwiczenia relaksujące, kuracje Kneippa. Jest z czego wybierać. I co najważniejsze, gospodarze na miejscu chętnie dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Podpowiedzą np. jakie zioła wybierać podczas różnego rodzaju kuracji. A na ziołach znają się jak mało kto. Wielu z nich uprawia i zbiera okoliczne zioła, a wiedzę na ich temat przekazuje się tutaj od setek lat.

Jednym z przykładów takich miejsc jest Weidacherhor– farma agroturystyczna spod znaku Roter Hahn (pol. Czerwony Kogut) – położona w samym sercu Południowego Tyrolu, na słonecznym płaskowyżu Ritten. Należy ona do rodziny Rottersteiner, która zaprasza na najzdrowsze wakacje przez cały rok. Tutaj można rozkoszować się świeżym powietrzem, cudownymi widokami górskiego krajobrazu i zdrowymi, naturalnymi produktami spożywczymi. Tutaj też można zadbać o wygląd i samopoczucie korzystając z dostępnych na miejscu atrakcji: kąpieli w serwatce i ziołach, w wełnie, zabiegów pielęgnacyjno-leczniczych i peelingu z ziół, masażu miodowego i masażu z okładami ziołowymi.

To także miejsce idealne do aktywności fizycznej: wędrówek pieszych, nordic walking i wycieczek rowerowych. Wszędzie może zabrać nas przewodnik, który opowie i pokaże wiele ciekawych i rzadko odwiedzanych miejsc. Po całym dniu Państwo Rottersteiner zapraszają na biesiady przy sezonowych przysmakach i młodym winie, pochodzących z ich gospodarstwa.

Innym, godnym polecenia miejscem jest farmaNaturoase Stegerhof, położona w parku przyrodniczym Trudner Horn, w południowej części Południowego Tyrolu. Tutaj oprócz wielu zwierząt, upraw warzyw, owoców i ziół znajdziemy prawdziwe wiejskie spa z odkrytym basenem, wodospadami, saunami i solarium. W szerokiej ofercie zabiegów odnowy biologicznej znajdziemy m.in.: kąpiele w sianie i w algach, kąpiel Kleopatry, saunę chłopską z prysznicem wykonanym z młyńskiego koła, saunę na podczerwień, piec drabinkowy i grotę Kneippa.

Rodzina Busin, właściciele tej oazy przyrody, najbardziej dumni są z naturalnego basenu, podzielonego na trzy obszary o różnej głębokości, dzięki czemu każdy może z niego korzystać bez skrępowania: i dzieci i dorośli. Można pływać lub skakać i pluskać się bez przeszkadzania sobie nawzajem. Można też cieszyć się z kąpieli pod palmami w alpejskim słońcu. Woda w basenie jest wzbogacona o aktywny tlen, co ma pozytywny wpływ na skórę. Jest to też alternatywa dla konwencjonalnego chloru. Z kolei rodzime kamienie, ułożone na dnie (kwarcyty i łupki) pozwalają na zrównoważoną i relaksującą refleksologię stóp. W okresie od maja do października woda w basenie może być podgrzewana.

Więcej informacji o farmach agroturystycznych Roter Hahn wyspecjalizowanych w usługach SPA można znaleźć pod adresem:

https://www.roterhahn.pl/pl/urlop-w-gospodarstwie-agroturystycznym-w-poludniowym-tyrolu/mieszkania-i-pokoje-na-wakacje/urlop-agroturystyczny/gospodarstwo-z-wellness/#[p=001]|typ=3|spez=7|bez0=1