W dniach od 6 do 17 kwietnia w Stambule odbędzie się 37. Festiwal Filmowy, który co roku przyciąga tysiące wielbicieli filmów z całego świata.


Po raz pierwszy festiwal ten odbył się w 1982 roku jako „tydzień filmowy” w ramach Międzynarodowego Festiwalu w Stambule. Rok później wydarzenie to przybrało nazwę „Międzynarodowych Dni Filmowych w Stambule”, natomiast od roku 1984 jako samodzielne wydarzenie filmowe.

O festiwalu

Podczas wydarzenia będzie miał miejsce międzynarodowy konkurs, w trakcie którego zostaną zaprezentowane ostatnie produkcje filmowe,. Dzięki imponującej bazie filmowej liczącej ponad 200 tytułów, festiwal ten określany jest jako najbardziej różnorodny festiwal filmowy w Turcji.
Publiczność będzie mogła zobaczyć również filmy nagrodzone na festiwalu w Berlinie – pojawi się polski akcent, nagrodzony film Małgorzaty Szumowskiej, pt. „Twarz”.

Festiwal w liczbach

W poprzednich latach na festiwalu gościło wiele znanych nazwisk światowego kina: Claudia Cardinale, Gérard Depardieu, Harvey Keitel, John Malkovich, Jeanne Moreau, Sophia Loren, a także polski reżyser Krzysztof Kieślowski. W ciągu 36-letniej historii festiwalu zostało zaprezentowanych ponad 5 128 filmów z 109 krajów, które były podziwiane przez 3 842 000 widzów.

Więcej informacji na stronie: http://film.iksv.org/en/archive/newsarchive/p/1…