Już po raz 54. w Antalyi odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Filmowy. To największy i najważniejszy festiwal tego typu w Turcji, który zyskał miano „tureckich Oscarów”

 

Organizowany od 1963 roku, ma na celu promowanie Antalyi jako miasta przyjaznego filmowi. Swoją wielkością przyciąga osobistości filmowe z całego świata, m.in. Francisa Forda Coppolę, Helen Mirren czy Kevina Spaceya.

 

O festiwalu

Festiwal składa się z trzech sekcji: konkursu międzynarodowego (filmy wyprodukowane w Europie, Azji Środkowej i w krajach śródziemnomorskich), konkursu krajowego (filmy wyprodukowane w Turcji) oraz sekcji filmów poza konkursem. W tym roku dyrektorem artystycznym festiwalu został Mike Downey, producent filmowy z niezliczonymi sukcesami na swoim koncie. Do zespołu dołączył także Mirsad Purivatra, dyrektor Festiwalu Filmowego w Sarajewie, który pełnił będzie rolę konsultanta strategicznego. Jury festiwalu składa się z dziewięciu osobistości świata kina i kultury, które w żaden sposób nie mogą być związane z prezentowanymi filmami.

 

Miejsce festiwalu

 

Antalya jest miejscem, którym nie sposób jest się nie zachwycić. Położona na wybrzeżu Morza Śródziemnego, nad głęboką zatoką Antalyi, co roku przyciąga tysiące turystów. Sercem miasta jest jego najstarsza część, czyli dzielnica Kaleiçi, pamiętająca okres rzymski. Obszar ten pozostaje przyjemnym zakątkiem z krętymi zaułkami, pomiędzy którymi zachowało się mnóstwo ciekawych zabytków, co nadaje temu miejscu niepowtarzalny klimat.

 

Więcej informacji na stronie: http://www.antalyaff.com/en/