Miliony fanów Gry o Tron na całym świecie czekają na ostatni sezon, który swoją premierę ma już 14 kwietnia. Aby to uczcić, HomeToGo, największa na świecie porównywarka noclegów, sprawdziła 9 najlepszych kierunków na podróż inspirowaną Grą o Tron. Zebraliśmy niesamowite miejsca, w których sfilmowano najbardziej kultowe sceny oraz te, które do złudzenia przypominają serialową scenerię. W każdym z miejsc fani serialu będą mogli podziwiać spektakularne krajobrazy i klimatyczne miasta, które ożywią serialową rzeczywistość Westeros.

 

Królewska Przystań – Dubrownik, Chorwacja

 Królewska Przystań, stolica Siedmiu Królestw Westeros, jest siedzibą jednego z wielkich rodów Baratheon/Lannister oraz niekończących się sceną intryg politycznych. Lokalizacja ta została sfilmowana w Dubrowniku i w następstwie ściągnęła tu wielu turystów, chcących podążać śladami swoich ulubionych postaci. Fani serialu znajdą tu oficjalny fan shop Gry o Tron z prawdziwym Żelaznym Tronem, a pobyt w pobliżu zabytkowego Starego Miasta zapewni autentyczną atmosferę i niesamowitą filmową scenerię.

 

Za Murem – Islandia

Islandia to najprawdopodobniej najbardziej ikoniczna serialowa lokalizacja, która dzięki Grze o Tron doświadczyła ogromnego boomu turystycznego. GoT wykorzystała spektakularne ośnieżone krajobrazy, by przedstawić mroźne i groźne lądami za Murem. Tutejsze krajobrazy i formacje geologiczne są oszałamiające przez cały rok, ale jeśli zdecydujesz się na przyjazd zimą lub wczesną wiosną, doświadczysz ich w pełni, tak jak bohaterowie serialu. Rozpocznij swoją podróż w Reykjaviku, a następnie podążaj po najpopularniejszym szlaku Golden Circle, aby zobaczyć najsłynniejsze cuda natury na Islandii.

 

Dorne – Sewilla, Hiszpania

 Dorne jest spokojnym, słonecznym krajem, w którym książę Doran Martell z dystansu obserwował wojny trawiące pozostałe części Westeros – do momentu  śmierci w szóstym sezonie. Ujęcia Dorne sfilmowano w Sewilli, historycznym mieście o pięknej architekturze, łączącym wpływy arabskie i europejskie. Miejski pałac Maurów, Real Alcázar de Sevilla, jest jeszcze bardziej spektakularny niż Wodne Ogrody księcia Martella. Być może Tyrion i Cersei Lannister nie zgodziliby się z tym stwierdzeniem, ale na pewno potwierdziliby, że tutejsze czerwone wino należy do najlepszych. Jeśli chcesz się przekonać, koniecznie znajdź chwilę na wieczorny relaks nad rzeką przy lampce wina. 

 

Żelazne Wyspy – Bray, Irlandia

 Ten ponury archipelag na północnym zachodzie serialowego Westeros jest zamieszkiwany przez żelaznych ludzi i władany przez bezwzględnego Eurona Greyjoy. W rzeczywistości, jest to nadmorska miejscowość Bray, położona na południe od Dublina. Żwirowe plaże, klify i strome ścieżki wzdłuż wybrzeża przywołują surowy krajobraz Żelaznych Wysp – jest tu niesamowicie! Dodatkowo poza zapierającą dech w piersiach naturą, wzdłuż promenady znajduje się wiele pubów i restauracji, a do tętniącego życiem Dublina dotrzesz w 45 minut. 

 

Braavos – Split, Chorwacja

Braavos to najpotężniejsze z Wolnych Miast położone na północnym krańcu Essos. Jest zdecydowanie bardziej zróżnicowane i kosmopolityczne niż Siedem Królestw. To tu znajduje się Żelazny Bank finansujący wojny Lannisterów oraz mroczną Gildię Ludzi Bez Twarzy, która szkoli Aryę Stark na asasyna. Dzięki budynkom z czasów rzymskich i krętym zaułkom, chorwackie miasto Split tworzy atmosferę jak w Braavos. Zgub się w wąskich uliczkach starego miasta, tak jak Arya, która ucieka od swojego dawnego życia w Westeros.

 

Smocza Skała – Zumaia, Hiszpania

Ta wulkaniczna wyspa to miejsce, w którym urodziła się Daenerys Targaryen i powróciła w sezonie siódmym, by podjąć walkę o tron. Burzliwe wybrzeże Smoczej Krainy poprzecinane groźnymi klifami, zostało nakręcone na plaży Itzurun, w surowym i pięknym hiszpańskim kraju. Zatrzymaj się w pobliskim miasteczku Zumaia, a następnie wybierz się na spacer po tej samej plaży, po której stąpali ulubieni bohaterowie, a następnie wybierz się na zwiedzanie urokliwego gotyckiego kościoła i muzeum sztuki.

 

Astapor – Essaouira, Maroko

Astapor, dom dla Armii Nieskalanych, był pierwotnie rządzony przez posiadaczy niewolników, następnie podbity przez Daenerys, co nie uchroniło go od fali pałacowych zamachów i przewrotu. Serialowa lokalizacja została sfilmowane w Essaouira, starożytnym mieście na atlantyckim wybrzeżu Maroka. Wybierz się na spacer wzdłuż wybrzeża i podziwiaj mury miejskie, nad którymi smoki Daenerys przelatywały w finale trzeciego sezonu. Zatrzymaj się w okolicach starego miasta, aby poczuć prawdziwą marokańską kulturę i odkryć fascynującą historię miasta.

 

Krainy Burzy – Galway, Irlandia

To właśnie tu, w krainie rządzonej przez ród Baratheonów, po raz pierwszy spotkaliśmy lojalnego rycerza Brienne z Tarthu, który zdobył swoje ciężko zasłużone miejsce w Gwardii Królewskiej Renlyeo. Bujne zielone krajobrazy Galway (i częste deszcze) sprawiają, że to miejsce idealnie oddaje atmosferę Krain Burzy. Zaplanuj wyjazd z dala od miasta, gdzie będziesz podziwiać niesamowitą siłę i piękno natury. 

 

 

Winterfell – Argyll, Szkocja

 To właśnie tu wszystko się zaczęło. To tu po raz pierwszy spotkaliśmy rodzinę Starka w pierwszym sezonie. Zamek w Winterfell był tłem dla wielu najbardziej kultowych scen – a jeśli chcesz prawdziwie odtworzyć niepowtarzalną atmosferę Gry o Tron, jakie miejsce mogłoby sprawdzić się lepiej niż prawdziwy szkocki zamek? To właśnie w Agryll masz szansę nie tylko odwiedzić, ale również przenocować w zabytkowym zamku, z którego rozpościerają się widoki przypominające surową północ Westeros.