Firma liderem trendu ku większym kabinom
Na tegorocznych targach ABACE  firma Airbus zaprezentuje samolot ACJ319, wykorzystywany przez Comlux w czarterowych lotach dla VVIP-ów, podkreślając obecny trend ku większym kabinom na rynku samolotów biznesowych.

Samolot ACJ319, który zostanie pokazany na wystawie, obejmuje strefę konferencyjną, jadalną i wypoczynkową na przodzie oraz dwa osobne pomieszczenia w tylnej części kabiny. Jest on certyfikowany do transportu 19 pasażerów – czyli mieści ich więcej niż tradycyjne samoloty biznesowe – co pozwala mu na spełnienie szerokiej gamy wymagań biznesowych.

Airbus rozpoczął dostawy samolotów biznesowych z rodziny ACJ320 na świecie nieco ponad 15 lat temu, a pierwsze zamówienia zdobył w Chinach dziesięć lat temu – w 2005 roku. Dziś około 20 samolotów biznesowych Airbus wykorzystywanych jest w Chinach kontynentalnych, Hong Kongu i Makau – jest to największa flota samolotów z najwyższej półki rynkowej eksploatowana w Chinach.

Samoloty biznesowe Airbus są oparte na najnowocześniejszej rodzinie samolotów pasażerskich na świecie, dzięki czemu oferują korzyści nieobecne w starszych modelach, takie jak system sterowania fly-by-wire, który zwiększa ergonomię i zapewnia praktyczną ochronę, a także pozwala na ujednolicenie kokpitu we wszystkich produkowanych dziś samolotach Airbus. Inne zalety to większe wykorzystanie lekkich materiałów, oszczędzająca koszty, scentralizowana konserwacja oraz wydajna energetycznie aerodynamika i napęd.

Ponieważ samoloty biznesowe Airbus oparte są na modelach pasażerskich, oferują one wysoką niezawodność, której wymagają linie lotnicze obsługujące wiele sektorów każdego dnia, a jednocześnie zapewniają klientom dostęp do sieci wsparcia technicznego, dostaw części zamiennych oraz szkoleń obejmującej ponad 500 klientów i operatorów na całym świecie, jak również dostęp do usług odpowiadających ich indywidualnym potrzebom.

Inne standardowe zalety samolotów Airbus to m.in.: system automatycznego lądowania kategorii 3B, który umożliwia loty we mgle; wysoce nowoczesny projekt, który nie traci na wartości tak szybko, jak starsze modele samolotów; a także rekordowa baza klientów obejmująca użytkowników ponad 11 000 samolotów z rodziny A320.

Dotychczas sprzedano ponad 170 samolotów biznesowych Airbus, które są obecnie eksploatowane na wszystkich kontynentach, łącznie z Antarktydą, co podkreśla ich wszechstronność.