przełom w Grecji – kryzys na Krymie – kursy walut zachęcają do dalekich podróży

Norymberga, 15 maja 2014 r. – Podczas gdy ceny pokoi w Grecji ponownie rosną, kursy walut są łaskawe dla portfela w dalekich podróżach. Barometr cen hotelowych hotel.info pokazuje zmiany cen noclegów w kraju i zagranicą.

·         Lekki wzrost cen noclegów w Warszawie,

·         Gdańskie hotele łaskawe dla portfela,

·         Wpływ kryzysu na Krymie na rynek hotelarski w Kijowie.

Warszawa wypada szczególnie drogo pod względem cen noclegów hotelowych. Ceny wzrosły o ok. 2%, osiągając średnią 333,77 PLN. Poznań z ceną 278,52 PLN okazuje się znacznie korzystniejszy niż stolica. Goście hotelowi mogą zaoszczędzić przede wszystkim w Gdańsku. Średnia cena noclegów spadła w porównaniu z poprzednim rokiem o ok. 14% do poziomu 266,62 PLN.

Sztokholm ze średnią ceną ok. 625 PLN za nocleg i pokój znajduje się obecnie w europejskiej czołówce. Dwie inne północne stolice: Oslo i Helsinki, znalazły się w czołowej trójce. Rosyjska milionowa metropolia – Moskwa – będąca w ostatnich latach zwykle najdroższą europejską stolicą, uplasowała się tym razem na czwartym miejscu ze średnią ceną 602 PLN.

Rubel, a w szczególności ukraińska waluta z powodu kryzysu na Krymie okazały się znacznie słabsze względem złotego. W związku z tym goście hotelowi z Polski płacili w Moskwie ok. 15% mniej w porównaniu z rokiem ubiegłym. W Kijowie ceny pokoi spadły niemal o 30% w przeliczeniu na złote i wynosiły 309,29 zł.

W Grecji wydaje się się zachodzić wyraźny przełom. Szukający noclegu muszą liczyć się ze znacznie wyższymi cenami w porównaniu z rokiem ubiegłym i np. w Atenach trzeba zapłacić za nocleg średnio 341 zł, czyli ok. 24% więcej.