Amadeus po raz kolejny na szczycie europejskiego rankingu firm turystycznych inwestujących w badania i rozwój

  • Komisja Europejska opublikowała raport „2013 EU Industrial R&D Investment Scoreboard”
  • W 2012 roku inwestycje firmy Amadeus w badania i rozwój wyniosły 440,3 mln euro, odnotowując 26,7 proc. wzrost w stosunku do roku 2011

 Amadeus po raz kolejny został wyróżniony w rankingu Komisji Europejskiej jako jedna z wiodących firm inwestujących w badania i rozwój (BiR).

Raport „2013 EU Industrial R&D Investment Scoreboard”, publikowany co roku przez Komisję Europejską (KE), jest zestawieniem 1000 europejskich firm i 2000 największych na świecie przedsiębiorstw, które w 2012 roku dokonały największych inwestycji w BiR.

W 2012 roku Amadeus zainwestował w tym obszarze 440,3 mln euro, odnotowując 26,7 proc. wzrost w stosunku do roku 2011, co stanowi 15,1 proc. całkowitych przychodów firmy. Taki poziom inwestycji plasuje firmę Amadeus na pozycji lidera w kategorii branży turystycznej zarówno w europejskich, jak i światowych rankingach. Co więcej, Amadeus jest jedyną firmą turystyczną działającą w obszarze IT, która została uwzględniona w globalnym rankingu 2000 firm opublikowanym przez KE.

Inwestycje w badania i rozwój mają kluczowe znaczenie dla innowacyjności, która jest podstawą naszej działalności. Jesteśmy dumni z tego, że kolejny już raz rankingi Komisji Europejskiej potwierdzają nasze zaangażowanie w inwestycje w BiR, dzięki czemu możemy kontynuować rozwój naszego portfolio. Potwierdza to 26,7 proc. wzrost inwestycji w BiR w stosunku do poprzedniego roku analizowanego przez KE, a zarazem wzrost o 2,5 punktu procentowego udziału inwestycji w ten obszar w stosunku do całkowitych przychodów firmy – komentuje Hervé Couturier, Head of R&D, Amadeus. – Nasze dotychczasowe osiągnięcia w zakresie innowacji są kluczowym czynnikiem rozwoju firmy oraz jej obecnej, wiodącej pozycji w dziedzinie inwestycji w BiR. Raport „2013 EU Industrial R&D Investment Scoreboard” potwierdza także nasze nieustanne dążenie do tego, aby utrzymać się w czołówce pod względem innowacji – dodaje.

Amadeus posiada 16 centrów badawczo-rozwojowych na całym świecie (w Nicei, Londynie, Sydney, Antwerpii, Akwizgranie, Frankfurcie, Bostonie, Miami, Toronto, Strasburgu, Tucson, Bangalore, Bogocie, Warszawie, Istambule i Bangkoku), zatrudniających obecnie 5000 pracowników. Ponadto na przestrzeni lat firma nawiązała bliską współpracę z zespołami badawczymi z wiodących instytutów na całym świecie, takich jak Massachusetts Institute of Technology (MIT) (w zakresie matematyki zarządzania przychodami), Politechnika Federalna w Zurychu (w zakresie inżynierii systemów wysokiej wydajności) i Narodowy Instytut Politechniczny w Grenoble (w zakresie rozkładu lotów i operacji lotniczych).

 

W minionych latach działania firmy Amadeus w dziedzinie BiR koncentrowały się przede wszystkim na:

  • Najwyższej wydajności przetwarzania transakcji przy najostrzejszych wymaganiach pod względem dostępności i niezawodności systemu,
  • Wyszukiwaniu informacji w bardzo dużych bazach danych,
  • Superwydajnych wyszukiwarkach dla branży turystycznej,
  • Wielokanałowych aplikacjach do obsługi klienta (agent desktop, Internet, kiosk, urządzenia mobilne, tablety),
  • Pionierskim wykorzystaniu systemów otwartych.

Raport Komisji Europejskiej „2013 EU Industrial R&D Investment Scoreboard” w języku angielskim można znaleźć na stronie: http://iri.jrc.ec.europa.eu/scoreboard13.html