– wykład naukowy w Łazienkach Królewskich

14 stycznia 2015 roku o godzinie 17:00 w Pałacu na Wyspie odbędzie się kolejny wykład z cyklu Oświeceniowa republika władców. Podczas najbliższego spotkania prof. Andrzej Pieńkos omówi temat Apogeum szwedzkiej kultury za Gustawa III i śmierć w operze. Cykl jest organizowany przez Ośrodek Badań nad Epoką Stanisławowską Muzeum Łazienki Królewskie.

Gdy 16 marca 1792 roku zamachowiec strzelił w operze do szwedzkiego króla Gustawa III, dopełnił się los północnego mocarstwa. Niemal w tym samym czasie królestwa Polski i Szwecji znikały z europejskiego pola gry. Podobieństwa życiorysów Gustawa i Stanisława Augusta również dają się zauważyć w innych aspektach. Obaj oświeceniowi reformatorzy, choć byli zapalonymi kolekcjonerami, zdolnymi literatami, otaczali się artystami i uwielbiali teatr, to jednak wielu swoich artystycznych przedsięwzięć nie urzeczywistnili. Zamach na Gustawa w sztokholmskim teatrze, ulubionym miejscu „rządów” króla-artysty, symbolicznie zakończył epokę oświeceniowych marzycieli na tronach Europy.

Prof. dr hab. Andrzej Pieńkos – od 1987 roku wykłada na Uniwersytecie Warszawskim, w Instytucie Historii Sztuki, którego był też wicedyrektorem i dyrektorem. Zajmuje się głównie europejską sztuką XVIII i XIX wieku, zarówno w badaniach naukowych, jak i w szeroko prowadzonej popularyzacji. Opublikował m.in. Okropności sztuki. Nowoczesne obrazy rzeczy ostatecznych (2000), Dom sztuki. Siedziby artystów w nowoczesnej kulturze europejskiej (2005), Tracona moc obrazu, czyli epizody nowoczesnego realizmu (2012). Jest autorem opracowania polskiej edycji pism o sztuce Denisa Diderota, a wraz z żoną Jolantą Chrzanowską-Pieńkos – Słownika artystycznego Paryża i regionu Île-de-France (1996) oraz Leksykonu sztuki polskiej XX wieku. Sztuki plastyczne (1996). Był też współredaktorem dwóch tomów zbiorowych poświęconych związkom Francji i Polski: Francusko-polskie relacje artystyczne w epoce nowożytnej (2010) i Epoka Chopina. Kultura romantyczna we Francji i w Polsce (2013).

Wstęp na wykłady jest wolny.

Aktualności z Muzeum Łazienki Królewskie dostępne są na stronie http://www.lazienki-krolewskie.pl,
na Facebooku pod adresem: https://www.facebook.com/Muzeum.Lazienki.Krolewskie