W oparciu o narzędzie do prognozowania cen, które gromadzi informacje z ponad miliarda wyszukiwań lotów, analitycy danych zKAYAK.pl sprawdzili, kiedy podczas poszukiwań połączeń lotniczych podróżni powinni nabywać bilety, a kiedy lepiej wstrzymać się z zakupem. Trendy przedstawione zostały na przykładzie zestawienia pięciu ulubionych kierunków podróży Polaków, najczęściej wyszukiwanych przez użytkowników KAYAK.pl.


Każdy z podróżnych często staje przed dylematem, kiedy rezerwować loty tak, aby nie przepłacić. Analiza przeprowadzona przez KAYAK.pl pokazuje, że kto zwleka, ten traci. Tani lot do Nowego Jorku, miasta, które nigdy nie śpi? Najbardziej opłaca się kupić bilety z… aż rocznym wyprzedzeniem. Jednak planowanie podróży na rok przed wyjazdem może być sporym wyzwaniem. Dla tych, dla których w grę wchodzi tylko bardziej spontaniczny zakup, mamy dobrą wiadomość. Ceny w ciągu roku co prawda sukcesywnie wzrastają, ale niezbyt dynamicznie – na 2 tygodnie przed wylotem są średnio tylko o 12 proc. wyższe od początkowej stawki. Przelot do Nowego Jorku można zatem śmiało rezerwować w dowolnym momencie.

Podobny trend cenowy można zaobserwować zarówno w przypadku bardziej egzotycznych kierunków podróży np. do Bangkoku, jak i tych na terenie Europy – najlepsze okazje można znaleźć z dużym wyprzedzeniem. Podróżni, którzy zdecydują się na zakup biletów do stolicy Tajlandii na 2 tygodnie przed odlotem, zapłacą średnio o 451 złotych więcej. Loty krótkodystansowe do Rzymu czy Barcelony są tańsze, a co za tym idzie wahania ich cen są relatywnie mniejsze. Co ciekawe, najbardziej w ciągu roku, bo aż dwukrotnie, wzrastają ceny biletów do Paryża.

 

Najpopularniejsze kierunki podróży

Z jakim wyprzedzeniem i za ile?

1 rok

6 miesięcy

1 miesiąc

2 tygodnie

1. Nowy Jork

2178 zł

2242 zł

2345 zł

2441 zł

KAYAK radzi:

Kupuj

Kupuj

Kupuj

Kupuj

2. Bangkok

2134 zł

2325 zł

2385 zł

2585 zł

KAYAK radzi:

Kupuj

Kupuj

Kupuj

Kupuj

3. Paryż

367 zł

387 zł

523 zł

734 zł

KAYAK radzi:

Kupuj

Kupuj

Kupuj

Kupuj

4. Barcelona

607 zł

619 zł

714 zł

826 zł

KAYAK radzi:

Kupuj

Kupuj

Kupuj

Kupuj

5. Rzym

431 zł

435 zł

499 zł

666 zł

KAYAK radzi:

Kupuj

Kupuj

Kupuj

Kupuj

 

„Zawsze staramy się tak doradzać naszym użytkownikom, aby byli w stanie podjąć jak najlepszą decyzję dotyczącą swojej podróży”, podkreśla Vera Pershina, dyrektor regionalny KAYAK-a na Polskę i Rosję. „Dzięki tej analizie chcemy dostarczyć cennych informacji i sprawić, by proces planowania był bardziej spontaniczny. Przygotowania do podróży mogą być stresujące, a nieskończone opcje wyboru przelotów przytłaczające. Jak znaleźć najlepszą cenę? Kiedy i gdzie rezerwować? Nasze narzędzie Prognoza cento doskonałe rozwiązanie, dostępne dla użytkowników korzystających zarówno z komputera, jak i ze smartfona. Dzięki niemu polscy podróżni mogą świadomie wybrać dostawcę oferty, jak również najlepszy czas na dokonanie rezerwacji”, dodaje Pershina.

 

Więcej szczegółowych informacji o najlepszych terminach rezerwacji lotów można znaleźć na blogu KAYAK Travel Hacker.