Nie tak dawno ukazała się kolejna książka wspaniałego pisarza, reportażysty, dyplomaty i w ogóle znawcy Kaukazu i Azji Centralnej – Wojtka Góreckiego.

 

 

Tym razem – po trylogii dotyczącej Kaukazu – Górecki zajął się pięcioma krajami Azji.

 

To egzotyczny i w większości nie znany nam bliżej teren. To bardzo różnorodne kraje, mniej czy bardziej świadomie osierocone przez ZSRR, szukające swej drogi rozwoju (lub raczej należało by powiedzieć – jak mieszkańcy tych krajów postrzegają przyszłość wyznaczaną przez ich przywódców). Borykają się z wieloma i różnorodnymi problemami, a w każdym z tych krajów są to często odmienne i wzajemnie sprzeczne ze sobą wyzwania. Na temat aktualnej sytuacji w tych krajach wiemy niewiele. Brakuje literatury – także przewodników turystycznych czy innych informacji opisujących atrakcje godne zobaczenia i ułatwiających poruszaniem się po tych krajach. Poza Uzbekistanem, traktowanym jako perle Jedwabnego Szlaku i dość dobrze spenetrowanym, to do pozostałych krajów masowych wyjazdów turystycznych nie ma.

 

Tym bardziej dla tych wszystkich, którzy chcą poznać Turkmenistan, Kirgistan, Tadżykistan, Kazachstan i Uzbekistan, usłyszeć jak potoczyła się ich historia w ciągu ostatniego ćwierćwiecza i jakie są przewidywania perspektyw rozwojowych poszczególnych krajów – warto posłuchać fachowca i znawcy – Wojtka Góreckiego.

 

Zachęcam do udziału w spotkaniu z autorem. Poniżej link informujący o tym wieczorze autorskim, a także drugi link przybliżający książkę. Dla tych wszystkich z Państwa, którzy planują podróż do Azji w tym czy w następnym roku – to niemalże obecność obowiązkowa.

 

Tu jest link do wydarzenia (Stacja Muranów przy ul. Andersa 14, piątek 25 stycznia, godz. 18.00): https://www.facebook.com/events/2236806369913145/

 

A tutaj więcej informacji o książce: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/buran