W Condohotelu Czarna Góra – choć budowa obiektu ruszyła zaledwie trzy miesiące temu – sprzedano już 50 proc. lokali. Deweloper, będący jednocześnie właścicielem całego ośrodka Czarna Góra Resort, gwarantuje 7 proc. stopę zwrotu netto rocznie. Budynek zacznie funkcjonować za kilkanaście miesięcy.


Condohotel powstaje w ramach kompleksu Czarna Góra Resort zlokalizowanego w miejscowości Sienna (woj. dolnośląskie). W skład resortu wchodzi ośrodek całorocznej rekreacji m.in. koleje linowe, trasy narciarskie i rowerowe, szlaki turystyczne, szeroka oferta noclegowa w tym m.in. Hotel Morawa, Villa Czarna Góra (oddanie do użytku w grudniu 2015 r.) oraz 243 nowoczesne apartamenty. Te ostatnie, podobnie jak budowany obecnie hotel, zrealizowane zostały w ramach systemu condo. Operator, a jednocześnie właściciel całego ośrodka wypłaca właścicielom apartamentów zyski już od ponad 3 lat.

Obecnie w condohotelu sprzedano już 74 apartamenty, ze 142 które zaplanowano w obiekcie. – To bardzo dobry wynik, biorąc pod uwagę fakt, że budowa jest na etapie fundamentów, a konkurencyjne obiekty condo w górach czy nad morzem mają w ofercie wiele nie sprzedanych lokali, nawet kilkanaście miesięcy po oddaniu budynku do użytkowania – zauważa Stanisław Haczkiewicz, prezes zarządu spółki Czarna Góra Apartamenty. I jak dodaje dla osób kupujących lokale ważny jest fakt, iż firma jest jednocześnie właścicielem całego zaplecza do rekreacji, w tym ośrodka narciarskiego. 
– Klienci podkreślają, że wiarygodność zapewnia nam m.in. to, iż nie jesteśmy tylko spółką deweloperską czy zarządzającą najmem, ale należy do nas cała infrastruktura turystyczna zapewniająca stały ruch i odpowiedni poziom wynajmu – mówi Haczkiewicz. Tylko w sezonie zimowym ośrodek odwiedza ponad 250 tys. osób.

Takie reakcje osób nabywających apartamenty w Condohotelu Czarna Góra potwierdza też Agnieszka Balczun z wrocławskiej firmy Jot-Be Nieruchomości, zajmującej się sprzedażą lokali w tej inwestycji. – Nie bez znaczenia jest też fakt, iż grupa kapitałowa Czarna Góra wypłaca już od ponad trzech lat zyski tym, którzy kupili lokale w budynkach apartamentowych – mówi Balczun. Ważna jest także sama oferta. Gwarantowany poziom zysków wynosi rocznie 7 proc. netto + VAT liczone od zainwestowanego kapitału czyli od wartości apartamentu wraz z umeblowaniem oraz miejscem postojowym w garażu podziemnym. Poziomu rentowności nie obniżają dodatkowe opłaty np. comiesięczny czynsz, jak ma to miejsce w przypadku innych conodohoteli na rynku. Grupa kapitałowa Czarna Góra bierze na siebie wszystkie koszty związane z utrzymaniem i zarządzaniem obiektem, w tym nawet koszty ubezpieczenia. Wielu klientów apartamentów w condohotelu, to właściciele posiadający już lokale na wynajem w budynkach apartamentowych. – Mamy sporą część osób, które kupują już kolejny lokal, a dzięki ich opinii apartamenty nabywają także ich znajomi – wyjaśnia Agnieszka.

Ceny lokali zaczynają się od 9.400 zł za mkw. za standard „pod klucz”. Mniejszy lokal o powierzchni 28 mkw. wraz z wyposażeniem i parkingiem można kupić już w cenie 312 tys. zł netto (z możliwością odliczenia VAT, nawet jeśli kupujący nie posiada działalności gospodarczej).Przy podpisaniu umowy kupujący wpłaca jedynie 10 proc., kolejne raty – w sumie 8 – rozłożone są zgodnie z postępem prac budowlanych. Lokale sprzedawane są jako mieszkalne, z własną księgą wieczystą.

Na czterech kondygnacjach naziemnych Condohotelu Czarna Góra przewidziano zarówno mniejsze apartamenty typu studio o metrażach 28 mkw., jak i większe dwu- i trzypokojowe. Największe lokale mają mieć 65 mkw. Wszystkie posiadać będą kuchnie oraz balkon lub taras. W obiekcie zaplanowano rozbudowaną strefę rekreacyjno-usługową. Znajdować się w niej będą m.in. SPA & wellness oraz baseny wraz z biczami wodnymi, słoneczną łąka, jacuzzi, minibarem, a także brodzikiem dla dzieci. W prawym skrzydle budynku znajdzie się bar oraz restauracja z tarasem widokowym na Ośrodek Czarna Góra. Condohotel będzie też przygotowany na imprezy biznesowe, przewidziano m.in. salę konferencyjną na ponad 200 osób, z możliwością jej podziału w zależności od potrzeb na kilka mniejszych.

Na budowie obiektu zakończono już fundamenty. Obecnie trwa realizacja ścian garażu podziemnego. Strop nad poziomem parkingu będzie wylewany w listopadzie. Termin oddania do użytkowania zaplanowany jest na przełom roku 2016 / 2017.