Jeden z najznakomitszych polskich muzyków, mistrz jazzowej trąbki – Tomasz Stańko – co roku zaprasza do Bielska-Białej fantastycznych artystów z całego świata.  Jak sam przyznaje, program Jazzowej Jesieni komponuje niczym swoje utwory. Na autorski koncert zaprasza do Bielska-Białej 14 listopada. A na cały festiwal, któremu w tym roku towarzyszy hasło „Odmienne harmonie”, od 8 do 15 listopada.


Autorski projekt Tomasza Stańko to tradycja Jazzowej Jesieni. Dyrektor artystyczny festiwalu na jeden wieczór staje na scenie, by podsumować sezon lub szukać nowych wyzwań. – Zdarza się, że koncert zagrany podczas Jazzowej Jesieni staje się punktem wyjścia, inspiracją do nowego projektu. A czasem to okazja, by wrócić do brzmień, motywów, które towarzyszyły mi  w minionym roku – mówi Tomasz Stańko. – Tym razem zagram w kwartecie. Jak zwykle, kluczem dla moich projektów jest dobór muzyków. Towarzyszyć będą mi: Eric Revis na kontrabasie, Andrew Cyrille na perkusji i Brian Settles na saksofonie. Liczą się improwizacja, impuls, naturalność.

Tomasz Stańko jest związany z bielskim festiwalem od pierwszej edycji, która odbyła się w 2003 roku. Program tworzy we współpracy z prestiżową wytwórnią ECM. Do udziału w Jazzowej Jesieni zaprasza artystów, których zna, podziwia lub z którymi chętnie spotkałby się na scenie. Ale w programie szukać można także skojarzeń z pozamuzycznymi pasjami Tomasza Stańko. To artysta, który dzieli czas między Warszawę a Nowym Jork. Uprawia to, co w branży muzycznej, określa się mianem jazz as a way of life, czyli jazz jako sposób na życie. Umie odnaleźć porządek w globalnym pędzie. Jest częstym gościem słynnego nowojorskiego muzeum sztuki współczesnej MoMA. Czerpie inspiracje ze sztuk wizualnych, odkrywa bogactwo kultur całego świata. Może dlatego w Bielskim Centrum Kultury, po prezentacji nowej odsłony Tomasz Stańko Project, usłyszymy właśnie Egberto Gismontiego. To wybitny wirtuoz. Jest nie tylko legendą brazylijskiego jazzu, ale również kompozytorem z klasycznym wykształceniem, pianistą, gitarzystą oraz etnomuzykologiem. Zapowiada się fascynujący wieczór i porywający festiwal artystycznej różnorodności i otwartości. Sam Tomasz Stańko nie zdradza więcej – Muzyka jest sztuką czystą i abstrakcyjną, im mniej zapowiem, tym czystsza pozostanie jej intencja – mówi.


Tomasz Stańko Project

Tomasz Stańko – trąbka

Brian Settles – saksofon

Eric Revis – kontrabas

Andrew Cyrille – perkusja


Egberto Gismonti – gitara, fortepian


DYREKTOR ARTYSTYCZNY: TOMASZ STAŃKO


OPIEKA PROGRAMOWA
: ECM RECORDS


MIEJSCE KONCERTÓW
: DOM MUZYKI BIELSKIEGO CENTRUM KULTURY


BIELSKO-BIAŁA, UL.SŁOWACKIEGO 27


PROGRAM:


8 listopada, niedziela, godz. 19:00 / The Maria Schneider Orchestra 

11 listopada, środa, godz. 19:00 / The Bad Plus

12 listopada, czwartek, godz. 18:00 / Pablo Marquez solo /  Tim Berne: Decay

13 listopada, piątek, godz. 18:00 / Mathias Eick: Midwest / Andy Sheppard Quartet

14 listopada, sobota, godz. 18:00 / Tomasz Stańko Project / Egberto Gismonti solo

15 listopada, niedziela, godz. 18:00 / Koncert jazzu tradycyjnego: Star of British Jazz


Bilety:


8 listopada – 80 zł, 11 listopada – 60 zł, 12 listopada – 80 zł, 13 listopada- 100 zł,

14 listopada – 120 zł, 15 listopada – 40 zł (normalny) i 20 zł (ulgowy).
Karnety w cenie 320 zł (nie obejmują koncertu jazzu tradycyjnego).

tel. (0-33) 82-816-45 – bilety, rezerwacje


SPRZEDAŻ INTERNETOWA: https://bilety.bck.bielsko.pl/