Przetestować swoje umiejętności w ciężkich sytuacjach bojowych, przejechać się wyścigowym Ferrari, zostać ulubionym bohaterem bajki, polecieć odrzutowcem czy przenieść się w przyszłość, takich uczuć można doświadczyć w wirtualnej rzeczywistości, którą zapewniają salony robiące coraz większa furorę w świecie rozrywki

 

Technologia idzie naprzód do tego stopnia, że w kilka sekund daje możliwość wkroczenia do świata science-fiction. Zaczyna się niewinnie. Zakładamy kask lub dopasowujemy gogle i po chwili przed naszymi oczami pojawia się świat marzeń lub gier komputerowych, który pozwala zatracić się zupełniej innej rzeczywistości.  

 

W grach można symulować właściwie wszystko, wiele osób podczas takiej rozrywki zachowuje się jakby naprawdę uczestniczyło w danej przestrzeni. Reakcje są gwałtowne na przykład krzyk, machanie rękami lub schylanie się, doznania trudno jest do czegoś porównać.

 

Takie reakcje spowodowane są one ogromnym zaangażowaniem oraz immersją, czyli pochłonięciem przez elektroniczną rzeczywistość. Sceny wydają się śmieszne dla osoby stojącej z boku, kiedy jednak sami założymy gogle zabawa pochłania nas bez reszty. – tłumaczy Grzegorz Rożalski z serwisu Prezentmarzeń.

 

Kiedy zakładamy okulary od razu widzimy obrazy i przenosimy się do innej rzeczywistości. Odczucia są na tyle realne, że mamy wrażenie, iż możemy dotknąć przedmiotów. Specjalne okulary zapewniają widzenie stereoskopowe, które wpływa na postrzeganie głębi obrazu i ocenę odległości. Każde oko skierowane jest na pokazany w innej perspektywie obraz, który odbieramy jako jednolity. Urządzenie takie posiada 2 specjalne ekrany, po jednym na każde oko. Patrzenie na nie z bardzo bliskiej odległości sprawia unikalny efekt, który jest nie do uzyskania w żaden inny sposób.

 

Rozwój zabaw związanych z wirtualną rzeczywistością dopiero przed nimi. Nie każdego stać na taką zabawę w domu, dodatkowo trudno dobrze się bawić odbijając się od własnych mebli lub ścian dlatego widzimy coraz większy wzrost punktów zapewniający tego typu rozrywkę. Grać można w pojedynkę lub w duecie. Dodatkowo istnieje możliwość zorganizowania imprezy firmowej, urodzin albo wieczoru panieńskiego. Rewelacyjne doświadczenie.  – mówi Grzegorz Rożalski z serwisu Prezentmarzeń.

 

Obecnie dzięki nowym technologiom można wykreować przedmioty, obrazy a nawet zdarzenia, które realnie przedstawiają fikcję i pozwalają przenieść się do zupełnie innego świata. Domy strachów, escape roomy, rollercoastery czy różnego rodzaju symulatory i aplikacje zapewniają niestandardową zabawę. Niektórzy uważają, że taka rzeczywistość zostanie wykorzystywana również w podróżach i szkolnictwie. Gogle mogą nawet być zastąpione zwykłymi okularami, chociaż dzisiaj wydaje się to nierealne, za dekadę może stać się rzeczywistością tak jak kiedyś smartfony. Zobaczymy czy moda na wirtualną rzeczywistość przeminie równie szybko jak automaty do gier, kafejki internetowe czy różnego rodzaju gry, niemniej jednak na pewno warto spróbować.