Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum po raz szósty organizuje cykl wykładowy poświęcony relacjom Polski z wybranym krajem – dawnym sąsiadem I Rzeczypospolitej. Najbliższy wykład odbędzie się 12 września

 

 

O wykładach

 

Podczas najbliższych prelekcji i debat uczestnicy wykładów zapoznają się z ponad 600-letnią historią relacji polsko-tureckich w sferze polityki, gospodarki i kultury – od momentu nawiązania stosunków dyplomatycznych w 1414 roku do chwili obecnej. Nie zabraknie także tematów współczesnych, łączących oba kraje. Motywem przewodnim cyklu są postaci z obrazu Marcella Bacciarellego „Pokój chocimski” – wielki wezyr Dilaver Pasza oraz Stanisław Lubomirski – podające sobie dłonie. Obraz jest stałym elementem wystroju Sali Rycerskiej Zamku Królewskiego w Warszawie..

Najbliższy wykład „Kobierce tureckie w Rzeczypospolitej – legenda i historia”, który odbędzie się 12 września, wygłosi dr Beata Biedrońska-Słota, historyk sztuki, kustosz dyplomowany, wieloletni kierownik Działu Tkanin w Muzeum Narodowym w Krakowie.

 

Dodatkowe atrakcje

 

Podczas projektu, uczestnicy będą mogli wziąć udział w dodatkowych wydarzeniach. W pałacu Pod Blachą odbędą się dodatkowe prelekcje dotyczące języka i kultury tureckiej oraz koncerty. Raz w miesiącu będą miały miejsce seanse – przegląd filmów tureckich w Sali Odczytowej (Kinowej) Zamku Królewskiego.

 

Źródło: https://www.zamek-krolewski.pl/edukacja/wyklady…